دریا نیوزپسابی که خریدار ندارد

دریا نیوز: روز گذشته، معاون محیط زیست کشور در بازدید از تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس ضمن اظهار رضایت از روند بازسازی این تصفیه خانه، تاکید داشت که باید از بخش خصوصی فعال در این حوزه حمایت شود

، 14:09   /   کد خبر: 33548   /   تعداد بازدید: 127


دریا نیوز: روز گذشته، معاون محیط زیست کشور در بازدید از تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس ضمن اظهار رضایت از روند بازسازی این تصفیه خانه، تاکید داشت که باید از بخش خصوصی فعال در این حوزه حمایت شود. در واقع بایستی پساب تولیدی تصفیه خانه توسط شهرداری ،صنایع و...خریداری شود که شهرداری بندرعباس هنوز قرارداد خرید پساب را آنطور که مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان عنوان می کرد، امضاء نکرده است.

همچنین صنایع استان هم گویا از طرح خرید پساب فاضلاب تاکنون استقبال چندانی نکرده اند و از طریق احداث آب شیرین کن، آب مورد مورد نیاز خود را تامین می کنند در حالی که بنا به توصیه مدیریت عالی استان صنایع بایستی آب مورد نیاز خود را از طریق پساب تامین کنند تا شاهد هدررفت این سرمایه ملی نباشیم.اما اکنون عدم استقبال صنایع یا دیگر بخش ها از پساب تولیدی باعث دلسردی سرمایه گذار بخش خصوصی در حوزه تصفیه فاضلاب خواهد شد ونیاز است که مسئولان استان و به خصوص نماینده عالی دولت در استان این صنایع وشهرداری را بار دیگر مجاب نماید تا ازظرفیت پساب تولیدی برای آبیاری فضای سبز شهری و صنعت استفاده نمایند.

گرچه استاندار هرمزگان بارها به شهرداری ضرب الاجل داده است تا استفاده از آب شرب در آبیاری فضای سبز متوقف کرده و از پساب استفاده کند اما تاکنون نه ضرب الاجل استاندار محقق شده است و نه شهرداری پساب را جایگزین آب شرب کرده است.این درحالیست که استفاده از پساب در فضای سبز شهری عامل مهمی در کاهش مصرف آب شرب ومدیریت مصرف آب خواهد بود. از طرفی دیگر صنایع هم از پساب استفاده نمی کنند واقدام به شیرین سازی آب دریا کرده که مخاطرات زیست محیطی به همراه دارد.

متاسفانه صنایع فعال در استان چندان اثرات مثبتی را برای استان نداشته و جز دود و ترافیک و گرانی مسکن و... ارمغانی دیگر برای ساحل نشینان هرمزگانی ندارند.درحالی که همین صنایع حتی حاضر نیستند پساب را از بخش خصوصی فعال در این حوزه خریداری نمایند که بایستی تدبیری اساسی در این بخش اندیشیده شود.

از سوی دیگر؛ بخش خصوصی که با سرمایه گذاری چند ده میلیاردی در این حوزه وارد شده است ، اگر پساب تولیدی اش مورد استقبال قرار نگیرد،بطور حتم در روند کار خلل ایجاد می شود.

یکی از گلایه های مردم، ورود فاضلاب به دریاست که بایستی از ورود فاضلاب خام به دریا جلوگیری نمود که این پساب حاصل از فاضلاب را هم باید به بهترین نحو ممکن استفاده نمود ودر شرایطی که خشکسالی بیست ساله در هرمزگان حاکم است، نباید از آب شرب بهداشتی برای آبیاری فضای سبز استفاده شود که این استفاده بسیار غیرمنطقی است.

همچنین بایستی از شیرین سازی آب دریا که منجر به تولید نمک و بازگشت این نمک به دریا وآسیب های زیست محیطی نیز می شود، جلوگیری کرد و نباید حمایت وتشویق بخش خصوصی را در این حوزه فراموش نکرد. در فاز نخست که قرار است 200لیتر برثانیه پساب فاضلاب تولید شود؛ نیاز به حضور خریدار بوده که در این بخش بایستی تصمیمات جدی تری اتخاذ شود.

علی زارعی/دریا