دریا نیوزحکایت جهنم بندر در همسایگی بهشت بندر همچنان ادامه دارد؛ سنگ کن، محله ای که تبدیل به سایت نخاله شده است

 دریا نیوز: هنگامیکه به محله سنگ کن در بلوار خلیج فارس بندرعباس بروید؛ صحنه هایی را مشاهده می کنید که برای تان تعجب برانگیز است

، 15:01   /   کد خبر: 33543   /   تعداد بازدید: 1597


 دریا نیوز: هنگامیکه به محله سنگ کن در بلوار خلیج فارس بندرعباس بروید؛ صحنه هایی را مشاهده می کنید که برای تان تعجب برانگیز است.

در چند نقطه از محله سنگ کن ، مملو از نخاله های ساختمانی،جداول شکسته شده، سنگ فرش های جمع آوری شده و... می باشد که اولین سوالی که به ذهن می رسد این است که این تخلیه با چه مجوزی صورت می گیرد؟ آیا خودروهای حمل نخاله که به طور طبیعی بایستی با مجوز سازمان پسماند شهرداری فعالیت داشته باشند، این تخلیه نخاله را هم با مجوز شهرداری در این محله تخلیه می کنند یا بصورت خودسرانه؟ تعدادی هم کارگاه جدول زنی و... هم در این محله وجود دارد. زمانی که برای تهیه گزارش به این محله رفته بودیم، راننده یک خودروی نیسان تعداد زیادی جدول بتونی را در محوطه اطراف کارگاه ها تخلیه می کرد و مدعی بود که چند روز دیگر این جداول را برای استفاده در محلی دیگر حمل می کنند و می برند و اینکه در همین مکان هم کارگاه دارند و این روند همیشه ادامه دارد.

یکی از ساکنان کنار خور وسط محله که مجبورند با پل دست ساز چوبی کم عرض از روی خور رفت و آمد کنند می گوید: برخی شب ها خودروهای خاور و... نخاله های شان را خالی می کنند و هوا تاریک است و نمی توانیم از روی پل چوبی عبور کنیم و شماره خودرو را یادداشت کنیم و هر چه داد می زنیم که رانندگان این خودروها توجهی نکرده و نخاله های شان را خالی می کنند و این نخاله ها و خورهای پر از نیزار باعث افزایش موش،سگ، راسو،مار، عقرب و... شده است و آسایش نداریم.

یکی دیگر از اهالی سنگ کن هم می گوید: در محله از یک طرف نخاله ها را خالی می کنند و هیچ نظارتی نمی شود و نخاله ها جمع آوری نمی شوند و از طرفی دیگر کارگاه های مختلف در این محله راه اندازی شده و خرید ضایعات نیز صورت می گیرد و این آلاینده ها را نمی دانم با چه مجوزی اجازه فعالیت داده اند که در یک محله مسکونی چنین مجوزی صادر شده است و اگر مجوز ندارند، پس چرا با آنها برخورد نمی شود؟ آیا در اینجا هم دست های پشت پرده وجود دارد؟

متاسفانه محله را به حال خود رها کرده اند و فکر کنم محله سنگ کن تنها محله شهر بندرعباس باشد که کوچه هایش خاکی است. در حالی در این کلان شهر بندرعباس که قطب اقتصاد کشور هم نامیده می شود؛ نامهربانی به ساکنان محله وجود دارد که غیرقابل باور می باشد. فقط در زمان انتخابات، رفت و آمدها و وعده و وعیدها به مردم محله آغاز می شود و بعد از انتخابات، رفت وآمدها قطع شده و وعده ها هم به فراموشی سپرده می شود. چرا شورای شهر به این محله نمی آیند؟ می خواستم از رئیس و اعضای شورای شهر بپرسید تاکنون و پس از انتخابات چند مرتبه به این محله آمده اند؟ چقدر به وعده های شان به مردم عمل کرده اند؟ می خواستم به شورای شهر پیشنهاد کنم که مانند شوراهای شهر برخی شهرها که بعضی از جلسات رسمی شورای شهر را در محلات برگزار می کنند، جلسه شورای بندرعباس در کنار خور وسط محله که هنوز سنگ بست نشده است برگزار کنند تا وضعیت را از نزدیک ببیند و شاید در این صورت برای رفع مشکلات محله تصمیم بگیرند. مگر مردم سنگ کن حق زندگی بدون غم و با آسایش بدون موش و سگ و راسو و... ندارند؟ آیا حق ما این است که در چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب در کوچه های خاکی بدون آسفالت و جدول کشی و لاین بندی زندگی کنیم؟

یکی دیگر از ساکنان می گوید شهرداری اعلام کرده است که 25 خانه در مسیر اصلاحی خور وجود دارد که اگر چنین است چرا با ساکنان توافقات لازم صورت نمی گیرد؟ البته توافقات بایستی منجر به آوارگی و بی خانمانی مردم نشود؟ سوال دیگر اینکه چرا در این محله از مدرسه، نانوایی، پارک و... خبری نیست؟ یادم هست چهارسال قبل که شهردار به این محله آمده بود و قول داده بود که کوچه ها را آسفالت کند و هنوز همان کوچه ای که در آن ایستاده و قول داده بود آسفالت کند، همچنان خاکی است؟ الان وضعیت روستاها از این محله شهری بهتر است. اگر همانطور که گاهی عنوان می کنند که این محله جزو شهر نیست و روستاست و چنین موضوعی در دنیا جزو پدیده های نادر است که محله ای در وسط شهر را روستا می خوانند و ما راضی هستیم که همان روستا باشیم و شورای اسلامی روستا و دهیاری داشته باشیم که اگر اینگونه باشد هر ساله از محل ارزش افزوده مبالغی به حساب دهیاری واریز می شود و صرف عمران و آبادانی محله می شود و از آن طرف توسط بنیاد مسکن طرح هادی در این روستا اجرا می کند و خیابان کشی و آسفالت می شود و وضعیت مان از این حالت خارج می شود. الان شهرداری هفته ای دو مرتبه زباله هایی را که در محوطه باز محل تلنبار می شود؛ جمع آوری می کند و اگر دهیاری داشتیم، خودروی دهیاری هر روز زباله ها را جمع می کرد. در این محله چندین خانواده همچنان بدون برق زندگی می کنند و این در حالیست که به برکت انقلاب روستاها هم برق کشی شد و وضعیت این محله که در زمین شهری و روستایی بودن پاسکاری می شود، خانواده هایی بدون برق در کنار مسجد امام حسن مجتبی(ع) محله سنگ کن شرقی زندگی می کنند. آیا استاندار، فرماندار و سایر مسئولان این وضعیت را می بینند و اگر می بینند چرا سکوت می کنند؟ آیا خانواده های محروم و فقیراین محله بایستی بدون برق و امکانات و در بدترین شرایط زندگی کنند؟ این مسئولان فرمایشات امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری در رسیدگی به امور محرومان و کوخ نشینان و پابرهنگان را فراموش کرده اند و بنظر می رسد چنین مسئولانی برخلاف آرمان های انقلاب حرکت می کنند و اهدافی دیگر دارند؟

 بهشت بندر نیستیم؛جهنم بندریم

 یکی دیگر از اهالی محله سنگ کن با بیان اینکه این محله در همسایگی گلشهر و بهشت بندر و دامایی است؛ می گوید: گویا ما در محله جهنم بندر زندگی می کنیم که هیچ امکاناتی نداریم و امکانات بایستی به بهشت بندر، گلشهر، داماهی و... سرازیر شود. آیا مسئولان و شهرداری همان میزان خدماتی که به این مناطق می دهند، حاضرند که حتی نصفی و یا خمس این خدمات را به محرومان سنگ کن دهند؟ چرا اینقدر تبعیض و بی عدالتی در ارائه خدمات در این محله دیده می شود؟ از مسئولان می خواهیم به فریادمان برسند.

علی زارعی/دریا