دریا نیوزمنتظر مدفون شدن دانش آموزان هرمزگانی نباشید

دریا نیوز: هر وقت که در حوادثی مانند آتش سوزی یا تخریب مدرسه ای، دانش آموزانی جان خود را از دست می دهند و یا دچار جراحت می شوند

، 14:01   /   کد خبر: 33511   /   تعداد بازدید: 119


دریا نیوز: هر وقت که در حوادثی مانند آتش سوزی یا تخریب مدرسه ای، دانش آموزانی جان خود را از دست می دهند و یا دچار جراحت می شوند، تا چند روز و حداکثر چند هفته موضوع ایمن سازی ،استانداردسازی ، مقاوم سازی و بازسازی مدارس فرسوده و غیرایمن مطرح می شود و پس از آن همه چیز به فراموشی سپرده می شود تا حادثه ای دیگر و داغدارشدن خانواده هایی دیگر که دوباره بازار وعده هایی برای مدارس غیرایمن داغ می شود و پس از مدتی دیگر این وعده ها هم سرد می شوند و فراموش می گردند.

در حالی که گفته می شود یک سوم دانش آموزان هرمزگانی در مدارس غیرایمن و فرسوده درس می خوانند که هر لحظه سلامتی شان در خطر است و در زمان بارندگی، سقف کلاس ها چکه می کند و مانند آب کش می شود و گاهی هم سقف و دیوارشان هم تخریب شده و دانش آموزان جراحت می بینند و گویا تا اینکه در اثر زلزله یا بارندگی شدید و... ، تعدادی از مدارس تخریب نشوند و دانش آموزانی مدفون نشوند (تاکنون تخریب برخی مدارس در شب و ساعات غیرآموزشی اتفاق افتاده ) ؛ متولیان این بخش عزم چندانی برای بازسازی این مدارس ندارند و بطور حتم بازسازی لاکی پشتی مدارس گره گشا نیست که در این بخش بایستی از ظرفیت صنایع هم بیشتر استفاده شود تا این صنایع در بازسازی مدارسی که عمر برخی از آنها شاید به چندین دهه هم برسد، مشارکت کنند و به مسئولیت های اجتماعی شان عمل کنند که در این بخش نقش نمایندگان مجلس، شورای شهر، استاندار و... بسیار اثرگذار است. چرا بایستی استان هرمزگان عنوان قطب اقتصاد کشور را یدک بکشد و بیش از صدهزار نفر از دانش آموزانش در مدارس غیراستاندارد و ناایمن درس بخوانند که کوچک ترین حادثه از جمله زلزله و بارندگی امکان ریزش و آوار این مدرسه بر سر دانش آموزان را دارد و انتظار می رود با توجه به اینکه هرمزگان به عنوان یکی از مناطقی که دارای بیشترین مدرسه های فرسوده و تخریبی در کشور است، در اولویت برنامه های دولت و مجلس و خیران قرار گیرد و صنایع هم در این بخش حضور داشته باشند. هم چنین میز و نیمکت های فرسوده و شکسته و نبود یا کمبود وسایل گرمایشی و سرمایشی در برخی از مدرسه ها از دیگر مسائل و مشکلاتی است که مدرسه های هرمزگان با آن روبرو هستند و حکایت تلخی را برای نظام آموزشی دارد.برخی از دانش آموزان از نداشتن آزمایشگاه های مجهز و نمازخانه های بدون کولر و... گلایه مندند که بایستی برای این بخش هم چاره ای اندیشید.

علی زارعی/دریا