دریا نیوزتناقضات وزارت بهداشت و بیمه سلامت

دریا نیوز: حالیکه وزارت بهداشت یکی از سیاست هایش را عدم ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان و مراکز درمانی و کلینیکی دولتی اعلام می کند

، 12:54   /   کد خبر: 33508   /   تعداد بازدید: 123


دریا نیوز: حالیکه وزارت بهداشت یکی از سیاست هایش را عدم ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان و مراکز درمانی و کلینیکی دولتی اعلام می کند؛ اما در عمل این وعده محقق نمی شود و از طرفی دیگر به دلیل سیاست های اشتباه بیمه سلامت، بیماران بیشتری از دریافت خدمات مناسب در مراکز درمانی دولتی بی بهره شده اند.

با توجه به اینکه بیمه سلامت اعلام کرده است که ۸۵درصد میزان پرداختی سال گذشته را امسال می تواند به مراکز درمانی،آزمایشگاهی و... پرداخت نماید و از طرفی افزایش چند برابری هزینه ها و گرانی های چند ماه اخیر که تمام هزینه ها را افزایش داده است، به همان نسبت هم میزان خدمات دهی به بیماران کاهش یافته است. این موضوع باعث شده است که به عنوان مثال میزان پذیرش بیماران در مراکز دولتی کاهش یابد؛ زیرا اگر بیشتر پذیرش شود، بیمه هزینه را پرداخت نمی کند که این وضعیت در سایر بخش های درمانی هم صدق می کند. حتی بیمه با مطب های جدید هم قرارداد منعقد نمی کند و محدودیت برای مطب های خصوصی دیگر هم وجود دارد که این وضعیت باعث شده است بیشتر مراکز خصوصی از پذیرش دفترچه بیمه خودداری نمایند که باعث فشارمضاعفی بربیماران شده است. شنیده ها حاکی است که طرح محدودیتی بیمه سلامت در همه استان ها و ازجمله پایتخت اجرا نمی شود که اگر هم می شد، بایستی این محدودیت برای استانی مانند هرمزگان که براساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس در جایگاه سوم فقر مطلق قرار دارد که بیشتر مردم فقیر و مستمند هستند، اجرا نمی شد. متاسفانه این بی تدبیری ها باعث فشارمضاعفی بر بیماران شده است و بیماران بایستی روزها در انتظار پذیرش در مراکز دولتی باشند که بنظر می رسد ضرورت دارد نمایندگان مجلس از حق موکلان خود دراین حوزه دفاع کنند و اجازه ندهند با تداوم این طرح غیرکارشناسی، مشکلات بیماران بیشتر شود و آنها برای درمان متحمل هزینه زیادی شوند و کسانی هم که توانایی مالی ندارند، مجبورند درد را تحمل کنند تا زمانیکه تسلیم مرگ شوند. بایستی سقف خدمات ارائه شده بدون محدودیت بوده و به میزان خدمات ارائه شده، بیمه پرداخت داشته باشد تا اینکه بگونه ای نباشد که پزشک در کلینیک فرصت ویزیت بیماران را داشته باشد و بیماران هم التماس کنند که پذیرش ومعاینه شوند؛ اما بدلیل این محدودیت ها، نتوانند بیمار بیشتری را پذیرش کنند و یا در آزمایشگاه ها و.... هم همین محدودیت ها اجرا شده است و دارندگان دفترچه بیمه سلامت که بیشتر روستایی و یا ساکنان فقیرشهرها می باشند از خدمات مناسب درمانی و... محروم هستند.

علی زارعی/دریا