دریا نیوزبا همکاری آموزش و پرورش استثنایی و بانک قرض‌الحسنه مهرایران: روز جهانی معلولین ویژه دانش‌آموزان استثنایی استان برگزار شد

دریا نیوز: روز جهانی معلولین با حضور دانش‌آموزان مدارس استثنایی استان هرمزگان گرامی داشته‌شد.

، 13:35   /   کد خبر: 33492   /   تعداد بازدید: 159


دریا نیوز: روز جهانی معلولین با حضور دانش‌آموزان مدارس استثنایی استان هرمزگان گرامی داشته‌شد.

با حضور احمد مرادی نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی، موسی دادی‌زاده مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان، کرامت‌اله مصطفی‌پور مدیر شعب بانک قرض‌الحسنه مهرایران استان هرمزگان، شهباز بارانی رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی هرمزگان، سید عبداله هاشمی رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز استان و جمعی از معلمان و دانش‌آموزان مدارس استثنایی استان جشن گرامیداشت روز معلولان ویژه دانش‌آموزان مدارس استثنایی استان برگزار شد.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی دراین مراسم گفت: ما به عنوان مسئولان این کشور وظایفی در قبال این معلولان بر عهده داریم که باید به آن عمل نماییم زیرا معلولان چیز زیادتری از حق خود را هیچ‌گاه مطالبه نکرده‌اند.

احمد مرادی افزود: ما در مجلس قوانین مختلفی برای معلولان به تصویب رسانده‌ایم از جمله اختصاص سه درصد از ظرفیت استخدام نیروهای ادارات و مناسب‌سازی محیط برای معلولان که این قوانین اگر به خوبی اجرا شود بسیاری از مشکلات این قشر از جامعه مرتفع خواهد شد.

مرادی تصریح کرد: ما قوانین مختلفی را برای معلولان وضع کرده‌ایم اما در اجرا با مشکل روبرو هستیم و مطالبه معلولان نیز اجرای همین قوانین تصویبی است.

وی اظهارداشت: جدای از تصویب قوانین مختلف، ما وظیفه داریم براساس آمیزه‌های دینی خود کارهایی را در قبال معلولان انجام دهیم و به تقدیر و برگزاری یک مراسم به مناسبت روز معلولین بسنده نکرده و پیگیر اجرای حق این افراد جامعه باشیم.

مرادی خاطرنشان‌کرد: اگر خداوند افرادی را دارای معلولیت آفریده است برای این است که عکس‌العمل ما را در مقابل آنها ببیند هر چند کارهایی برای پیشگیری از بروز معلولیت‌های مادرزادی انجام می‌شود اما باز شاهد هستیم که جمعیت این افراد در جامعه رو به افزایش است به همین دلیل باید امکانات مناسب آنها نیز فراهم شود.

وی ادامه داد: حرف‌هایی زیادی زده شده و در قبال معلولان ترحم هایی شده‌است اما این موارد به درد معلولان نمی‌خورد و باید تغییر دیدگاه نسبت به این افراد بوجود بیاید.

مرادی اضافه کرد: خداوند توانایی عجیبی در وجود این افراد قرار داده‌است که توانسته‌اند در مسابقات مختلف از جمله مسابقات ورزشی عناوین جهانی کسب نمایند پس نباید ما آنها را نادیده بگیریم.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس یادآور شد: ما باید نگاه خود را از ترحم به معلولان تغییر داده و وظایفی که بر عهده ما در قبال معلولان قرار داده‌شده‌است به خوبی انجام دهیم.

در ادامه مراسم مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان گفت: آنچه در سند بنیادی تحول آموزش و پرورش وجود دارد این است که توسعه و بسط عدالت اجتماعی برای همه فرزندان ایران باید انجام شود و در این سند اشاره نشده‌است که این آموزش‌ها باید به قشر خاصی داده شود.

موسی دادی‌زاده اظهارداشت: همه دانش‌آموزان طبق این سند باید مورد حمایت قرار بگیرند و تفاوتی ندارد که این دانش‌آموز استثنایی می‌باشد یا سالم، در شهر یا روستا زندگی می‌کند بلکه آنچه مهم است این است که بتواند دسترسی درستی به آموزش داشته‌باشد.

دادی‌زاده افزود: همانگونه که ما برای دانش‌آموزان عادی برنامه داریم باید برای دانش‌آموزان دارای نیازهای ویژه نیز توجه کرده و نیازهای آنها را نیز برطرف نماییم.

وی خاطرنشان‌کرد: دانش‌آموزان دارای نیازهای ویژه توانایی‌های زیادی دارند که این توانایی‌ها باید توسط ما شناسایی شده و زمینه‌ای فراهم شود تا آنها را به نمایش بگذارند و در آینده برای استان و کشور افتخارآفرینی نمایند.

دادی‌زاده تصریح‌کرد: در سند توسعه بنیادی آموزش و پرورش بر استفاده از ظرفیت دیگر دستگاه‌ها و افراد حقیقی و حقوقی در راستای توسعه آموزشی تاکید شده‌است و ما امروز شاهد هستیم که همه در کنار هم قرار گرفته‌اند و چنین مراسمی را برگزار می‌کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان عنوان کرد: در ساخت مدارس استثنایی و عادی باید آیتم‌هایی در نظر گرفته‌شود تا دانش‌آموزان دارای نیازهای ویژه نیز به راحتی بتوانند از همه مدارس استفاده نمایند و به سمت آموزش تلفیقی برای دانش‌آموزان عادی و دارای نیازهای ویژه پیش برویم تا آنها در کنار هم قرار گرفته و نیازهای همدیگر را بهتر درک نمایند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان هرمزگان نیز در این مراسم گفت: هم‌اکنون سه هزار دانش‌آموز دارای نیازهای خاص در مدارس استان مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد 2هزار و 411دانش‌آموزان در مدارس استثنایی و 589دانش‌آموز در مدارس تلفیقی مشغول به تحصیل هستند.

شهباز بارانی تصریح‌کرد: این دانش‌آموزان در 141مدرسه در سراسر استان تحصیل می‌کنند و نیاز است توجه بیشتری به آنها شود و تلاش داریم تمام افرادی که دارای معلولیت بوده را تحت آموزش قرار دهیم.

بارانی خاطرنشان‌کرد: در گذشته فقط در مرکز استان امکان تحصیل برای دانش‌آموزان درای نیازهای ویژه وجود داشت اما اکنون در همه شهرستان‌های استان شرایط فراهم شده‌است که این دانش‌آموزان بتوانند امکان به تحصیل داشته‌باشند.

وی اظهارداشت: برای اینکه بتوانیم نیازهای آموزشی دانش‌آموزان را برطرف کرده و آموزش‌های به‌روزی را به آنها بدهیم به صورت مرتب برای کارکنان و معلمان دوره‌های آموزشی متعدد برگزار کرده و سعی داریم اطلاعات آنها جدید و کامل باشد.

بارانی اضافه‌کرد: برای اینکه عدالت اجتماعی فراهم شده و دانش‌آموزان پیشرفت بهتری داشته‌باشند باید شرایطی فراهم شود تا این دانش‌آموزان در کنار دانش‌آموزان عادی قرار گرفته و آموزش ببیند که این امر نیازمند فراهم کردن زیرساخت‌های لازم می‌باشد و اکنون شاهد هستیم که 589دانش‌آموز ما در کنار دانش‌آموزان عادی مشغول به تحصیل هستند و باید این رقم افزایش یابد.

وی افزود: در کنار هم بودن این دانش‌آموزان باعث می‌شود که آنها اطلاعات بیشتری از هم داشته‌باشند و در آینده افرادی که به منسبی دست می‌یابند مشکلات معلولان را بهتر درک کرده و برای آنها تصمیم‌های بهتری بگیرند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی هرمزگان خاطرنشان‌کرد: در سال تحصیلی گذشته 14نفر از دانش‌آموزان استثنایی استان توانستند در کنکور سراسری قبول شده و به دانشگاه راه پیدا نمایند که از این نظر نیز هرمزگان در رتبه چهارم کشور قرار گرفته‌است.

بارانی به بسته حمایتی از دانش‌آموزان نیز عنوان‌کرد: سال گذشته مبلغ 820میلیون ریال به عنوان بسته حمایتی از دانش‌آموزان در راستای توانمدسازی و کمک به آنها پرداخت شد و امسال این مبلغ به یک میلیارد ریال افزایش یافته‌است که دریافت دارو و وسایل بهداشتی و کمک‌آموزشی از این محل برای آنها تامین می‌شود.

در ادامه مراسم مدیرشعب بانک قرض‌الحسنه مهرایران استان هرمزگان که حامی مالی برگزاری این مراسم نیز بود گفت: در تقویم 12آذر ماه روز معلولین و 22آذر ماه سالروز تاسیس بانک قرض‌الحسنه مهرایران است که این امر پیوند خاصی را بین این بانک و جامعه معلولین ایجاد کرده‌است.

کرامت‌اله مصطفی‌پور افزود: خوشبختانه سال گذشته در بندرخمیر و امسال در بندرعباس توفیق داشتیم در این مراسم شرکت کنیم و عنوان نماییم که بانک قرض‌الحسنه مهرایران در کنار جامعه معلولین قرار دارد.

مصطفی‌پور اظهارداشت: بانک قرض‌الحسنه مهرایران با نگاه به بانکداری اسلامی در تلاش است تا سنت زیبای قرض‌الحسنه را در بین مردم کشور گسترش و نهادینه نماید.

وی خاطرنشان‌کرد: تاکنون اقشار مختلفی از جامعه توانسته‌اند از این بانک تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت نمایند که از آن جمله می‌توان به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی اشاره کرد و ما آمادگی داریم با کمک خیرین به جامعه معلولان نیز ارائه خدمت نماییم.

مصطفی‌پور عنوان کرد: از ابتدای انقلاب صندوق‌ها و موسسات مالی زیادی تشکیل شده‌است اما بانک قرض‌الحسنه مهرایران از 22آذر ماه سال 1386 فعالیت خود را در زمینه گسترش فرهنگ قرض‌الحسنه آغاز کرد و تاکنون توانسته‌است به موفقیت‌های خوبی دست پیدا نماید.

در پایان مراسم با اهدا لوح تقدیر و هدیه‌ای از سوی بانک قرض‌الحسنه مهرایران از دانش‌آموزان برتر و حافظ قرآن و معلمین دارای معلولیت تجلیل شد.