دریا نیوزمتولی ساحل و دریا کیست؟

دریا نیوز: بنظر می رسد ساحل و دریا متولیان مختلف دارد که شاید منجر به موازی کاری هم شود و همین موضوع هم باعث شده است که حال ساحل و دریا در بندرعباس همچنان ناخوش باشد

، 14:39   /   کد خبر: 33491   /   تعداد بازدید: 95


دریا نیوز: بنظر می رسد ساحل و دریا متولیان مختلف دارد که شاید منجر به موازی کاری هم شود و همین موضوع هم باعث شده است که حال ساحل و دریا در بندرعباس همچنان ناخوش باشد.

استاندار هرمزگان چند ماه قبل دستور داد که از ورود خودرو به ساحل جلوگیری شود که این دستور اجرایی نشد و همچنان خودروها وارد ساحل می شوند و برخی چند متری هم وارد دریا می شوند و برخی در دریا می مانند و نیاز به امداد رسانی پیدا می کنند.

موضوع دوم بحث ورود فاضلاب خانگی و صنعتی و... به دریاست که برای جلوگیری از این آلودگی هم تاکنون اقدام مناسبی صورت نگرفته است و دریا و ساحل در بندرعباس به منطقه ای آلوده تبدیل شده است که بارها محیط زیست هم نسبت به این آلودگی هشدار داده است که حتی ورود و شنا کردن بخصوص برای کودکان بسیار خطرناک اعلام کرده است و گویا سلامتی دریا و کودکان برای هیچ مسئولی چندان اهمیتی ندارد که در این بخش اقدام اساسی هم تاکنون صورت نگرفته است. کشتی ها هم در همین منطقه اقدام به شستشوی شناورهای خود می کنند و براحتی آلودگی ها را وارد دریا می کنند. درساحل هم انواع زباله و نخاله را می توان مشاهده نمود که برنامه اساسی برای پاکسازی ساحل وجود ندارد که به لحاظ بصری نیز چشم انداز زشت و نامطلوبی دارد و تعجب میهمانان، گردشگران و تازه وارد ها از دیدن این صحنه را به همراه دارد.

از طرفی دیگر حضور قلیان فروشان که با یک حساب سر انگشتی متوجه می شویم که از ساحل روبروی مجتمع ستاره جنوب تا پارک ولایت بندرعباس بیش از هزار عدد قلیان عرضه می شود و صدها دختر و پسر جوان از عصر تا پاسی از شب در ساحل می نشینند و قلیان استعمال می کنند و این مناطق ساحلی بوی دود قلیان های میوه ای در کنار بوی تعفن فاضلاب ورودی به دریا باعث سلب آرامش خانواده ها و گردشگران شده است و برای همگان این پرسش پیش می آید که متولی ساحل و دریا کیست و چرا عرضه کنندگان قلیان براحتی و بدون هیچگونه محدودیت ساحل بندرعباس را دودآلود کرده اند و حق شهروندان در تفریح راحت و مفرح را سلب کرده اند و هیچ اقدامی دراین بخش صورت نمی گیرد که انتظار می رود متولیان مربوطه در این بخش پاسخگو باشند.

مطلب دیگر اینکه علی القاعده انتظار می رود که در ساحل و دریا ورزش ها و تفریحات دریایی و ساحلی رونق یابد که گویا مسئولان استان به اشتباه تصور می کنند که قلیان و ورود فاضلاب جزو تفریحات و ورزش های ساحلی و دریایی است که از آنها حمایت می کنند و هیچگونه ممانعتی ندارند و اقدامی برای توسعه ورزش ها و تفریحات ساحلی انجام نداده اند. برخی از نوجوانان و جوانان هم تعدادی اسب و شتر را آورده اند ساحل که ساماندهی و بیمه نیستند و درصورت بروز حادثه و... هیچکس پاسخگو نیست و به ازای هر صد متر هم ده هزار تومان از مردم مطالبه می کنند که اگر همین تعداد حیوان هم ساماندهی و نظارت های لازم برآنها صورت گیرد، می توان گفت برای انجام تفریح و ورزش گام های اولیه برداشته است که تاکنون در این زمینه هم اقدامی نشده است.

دریا و ساحل در کشورهای مختلف دنیا به عنوان زیباترین مکان جهت گذراندن اوقات فراغت و تفریح شناخته می شود اما در بندرعباس این مکان به عنوان آلوده ترین منطقه محسوب می شود که نیازمند تدابیری در این بخش هاست.

علی زارعی/دریا