دریا نیوزکارگران بی پناه، از چنگال عقاب قشم به فرمانداری پناه بردند

دریا نیوز: چند ماه عدم پرداخت حقوق و بیمه، کارگران شرکت عقاب قشم را به ستوه آورده است

، 11:03   /   کد خبر: 33489   /   تعداد بازدید: 227


دریا نیوز: چند ماه عدم پرداخت حقوق و بیمه، کارگران شرکت عقاب قشم را به ستوه آورده است.کارگران به شروط عجیب ضمن قرارداد و نوع قرارداد اعتراض دارند. گفته می شود این شرکت از حمایت سنگین یکی از نمایندگان مجلس که در شورای شهر نفوذ زیادی دارد برخوردار است.
 به گزارش خبرنگار فارس از بندرعباس صبح امروز حدود 100 نفر از کارگران شرکت عقاب قشم که از پیمانکاران شهرداری بندرعباس میباشد، جلوی ساختمان فرمانداری بندرعباس تجمع کردند.
یکی از کارگران به خبرنگار ما گفت: بیش از سه ماه هست که بیمه نیستیم و چند ماه حقوق نگرفته‌ایم.
کارگر دیگری گفت: قراردادهای کاری ما یک ماهه است و تعهدنامه ظالمانه‌ای در کنار قرارداد از ما گرفته می‌شود.
گفتنی است، پیشتر یکی از نشریات محلی استان اقدام به انتشار نمونه تعهدنامه کرده است. در این تعهدنامه رسما از کارگر خواسته می‌شود که متعهد شود اگر چند ماه حقوق نگیرد هیچ اعتراضی نکنند.
تعدادی از این کارگران هم به انعقاد قراردادهای یک ماهه، عدم پرداخت حق بیمه‌شان به تامین اجتماعی بطور مرتب، ندادن لباس و کفش و دستکش، عدم توجه به سختی و زیان‌آور بودن شغل‌شان، ندادن فیش حقوقی و... اعتراض داشتند و خواستار رسیدگی مسؤولان به درخواست‌های شان شدند.
همچنین برخی از آنان عنوان می‌کردند که در گذشته نیز مقابل استانداری و فرمانداری تجمع کرده‌اند و مسؤولان وعده رفع مشکلات‌شان را داده‌اند؛ اما این مشکلات همچنان پابرجاست.
یکی از کارگران نیز گفت: انتظار داریم که شرکت پیمانکاری حتی اگر مطالبات خود را با تأخیر از شهرداری دریافت می‌کند، اما براساس قرارداد، بایستی این توانایی مالی را داشته باشد که حقوق کارگران را بدون تأخیر پرداخت کند.
وی ادامه داد: می‌بایست حقوق واقعی و متناسب با سختی کار به کارگران پرداخت شود.
کارگرانی هم عنوان می‌کردند که برخی با مدارک تحصیلی فوق دیپلم و لیسانس در این بخش اشتغال دارند و برخی هم زن و چند فرزند دارند که تأخیر در پرداخت این حقوق اندک هم آنان را با مشکلات اقتصادی و... مواجه کرده است.
 این کارگران هنگامی‌که به آنان اعلام شد که تعدادی از نمایندگان‌شان برای تشکیل جلسه در فرمانداری را انتخاب کنند تا با مسؤولان شرکت، اداره کار، شهرداری و... جلسه مشترک داشته باشند؛ عنوان می‌کردند که انتظار دارند نمایندگان‌شان پس از جلسه مانند دفعه قبل اخراج نشوند. نمایندگانی از فرمانداری به آنها اطمینان دادند که چنین اتفاقی نخواهد افتاد و از حقوق‌شان در تمامی مراحل دفاع می‌شود.
گفتنی است، از کارگران خواسته شد از جلوی فرمانداری متفرق شوند تا جلسه‌ای برای پیگیری این موضوع تشکیل، و نتیجه به آنان اعلام شود.