دریا نیوزروستائیان را حاشیه نشین شهرها نکنید

 دریا نیوز: سیاست های غلط مدیران در ادوار مختلف باعث شده است که روستائیان روانه حاشیه شهرهاشوند و معضل حاشیه نشینی در برخی مناطق به بحران تبدیل شود

، 09:51   /   کد خبر: 33467   /   تعداد بازدید: 154


 دریا نیوز: سیاست های غلط مدیران در ادوار مختلف باعث شده است که روستائیان روانه حاشیه شهرهاشوند و معضل حاشیه نشینی در برخی مناطق به بحران تبدیل شود. بحرانی که باعث شده است حاشیه نشینان که شغل مناسبی ندارند و بزه در این مناطق افزایش یابد و ازطرفی دیگر کمبود اماکن تفریحی، فرهنگی، ورزشی، آموزشی و... در این مناطق نارضایتی ساکنان را به همراه داشته است.

در سال های اخیر روستائیان در مناطق مختلف اظهار گلایه مندی کرده اند که زمین های آبا و اجدادی شان که سال ها بر روی آن چندین نسل کشت و زرع داشته اند و در دو دهه اخیر به دلیل خشکسالی، میزان کشت و زرع کاهش یافته است را دولت با عنوان اراضی ملی از آنها گرفته است. از آن طرف برخی از روستاییان عنوان می کنند که آنها حتی اجازه ندارند برای فرزندانشان در کنار خانه های خودشان خانه بسازند و بالاجبار فرزندان شان روانه حاشیه شهرها می شوند. این درحالیستکه به دلیل عدم حمایت از روستائیان و کشاورزان در زمان کشت و برداشت محصول، باورود دلالان قیمت فروش ازهزینه های کشت محصول ارزان تر شده و کشاورزان ترجیح می دهند که بخشی از محصولات را برداشت نکنندو در روی زمین از بین برود تا متحمل هزینه های حمل و دستمزد کارگر، جعبه و پلاستیک بسته بندی و... نشوند. این کشاورزان حتی توانایی بازپرداخت تسهیلات بانکی را ندارند و وعده های دولت برای بخشش سود و جرایم بانکی هم عملیاتی نشده است. برخی از کشاورزان و روستایئانی هم که به دلیل شرایط فوق منبع درآمدی ندارند وتوانایی مهاجرت به حاشیه شهرهم ندارندو اقدام به قطع درختان و تبدیل این درختان تنومند به ذغال نموده و از این طریق امرار معاش می کنند.

بی توجهی در رسیدگی به امورات روستائیان در مناطق مختلف که در برخی مناطق روستائیان با مشکل آب و برق هم مواجهند باعث شده است که آنها رنج سفررا به جان خریده ودرحاشیه شهرچهاردیواری برای خود می سازند و این خانه ها که بیشتر در دل کوه ها قرار دارند، فاقد ایمنی بوده و بارها توسط شهرداری و راه وشهرسازی هم تخریب می شود و هیچ نهادی هم به این موضوع توجه ندارد که داشتن مسکن بر اساس قانون اساسی، حق هرشهروندی است و بایستی سازوکاری برای خانه دارشدن اقشار محروم جامعه نیز اندیشیده شود تا آنها نیز صاحب خانه شوند. از همه مهمتر هم اینکه اگر دولت حمایت های لازم را از روستانشینان داشته باشد، آنها که تولیدکننده و کارآفرین هستند، مجبور به مهاجرت به حاشیه شهر و تبدیل به مصرف کننده نمی شوند که نیاز است در این بخش تدبیری اندیشیده شود.

علی زارعی/دریا