دریا نیوزدریا بررسی می‌کند؛ جمعه‌بازار کارگزاری آتش زیرخاکستر

دریا نیوز: صبح جمعه که فرا می‌رسد خیابان بهادر جنوبی بندرعباس حال و هوایی دیگری دارد

، 12:19   /   کد خبر: 33435   /   تعداد بازدید: 178


دریا نیوز: صبح جمعه که فرا می‌رسد خیابان بهادر جنوبی بندرعباس حال و هوایی دیگری دارد. شلوغی و ازدحام در این خیابان و کوچه کارگزاری را شاید در روزهای عادی هفته نمی‌بینیم. وقتی می‌خواهی وارد کوچه کارگزاری شوی ازدحام جمعیتی به گونه‌ای است که به راحتی نمی‌توانی عبور کنی و فشار جمعیت تو را به جلو سوق می‌دهد. جمعیتی که برای خرید و یا فروش جانداران اعم از پرنده یا چهارپایان، خود را به این جمعه‌بازار رسانده‌اند.

جمعه‌بازار پرندگان و حیوانات هر جمعه در کوچه کارگزاری بندرعباس برپاست و پیر و جوان، خرد و کلان به این بازار برای خرید یا فروش پرندگان یا حیوانات مراجعه می‌کنند. در این مکان شاهد خرید و فروش انواع پرندگان وحشی، محلی، زینتی و حتی کارخانه‌ای هستیم که در قفس هایی تنگ، شلوغ و در شرایط نامناسبی به فروش می‌رسند. از طرف دیگر چهارپایانی مانند انواع بز و گوسفند در کنار سگ‌ها و دیگر جانداران در حال عرضه می‌باشند. در این بازار انواع مرغ و خروس، کبوتر، طوطی، مرغ‌عشق‌، اردک، جوجه‌های کارخانه‌ای، فنج، مرغ مینا و حتی پرندگان شکاری را به راحتی می‌توانیم ببینیم که بدون هیچ نظارتی در حال فروش هستند.

سگ یکی دیگر از کالاهایی است که در این بازار به چشم می‌آید و مشتریان خاص خود را دارد. انواع بز و گوسفند که برخی از آنها هنوز شیرخوار بوده که از مادر جدا شده و برای فروش به این مکان آورده شده‌اند. فروش این جانداران در شرایطی است که هیچ نظارتی بر آنها وجود ندارد و اگر این پرندگان یا حیوانات دارای بیماری باشند چه کسی می‌تواند آنرا تشخیص دهد.

در این بازار به نوعی سلامت شهروندان به حراج گذاشته شده‌است. سلامتی انسان که هیچ چیز برای جایگزینی آن نمی‌توان یافت و تا زمانی که از دست‌داده نشود قدر آن را نمی‌دانیم.

یکی از شهروندان در این‌باره به خبرنگار ما می‌گوید: صبح جمعه که می‌شود تعداد زیادی از شهروندان به کوچه کارگزاری می‌آیند. کوچه‌ای که در آن هر حیوان یا پرنده‌ای را که بخواهی می‌توانی پیدا کنی اما عرضه پرندگان در قفس‌های بزرگ و بصورت کاملا غیربهداشتی انجام می‌شود. شاید در یک قفس پنجاه مرغ و خروس را در کنار هم عرضه می‌کنند که شاید برای نفس کشیدن هم به سختی فضا داشته‌باشند.

رستمی یکی دیگر از همشهریان ادامه می‌دهد: برخی از شهروندان هم مایحتاج خود مانند مرغ را از این بازار تهیه می‌کنند و در همین مکان و توسط فروشنده مرغ‌ها ذبح می‌شود که در این مکان اصلا بهداشتی نبوده و در خاک این کار انجام می‌شود و خون را روی زمین می‌ریزند که از نظر بهداشتی اصلا کار درستی نیست. حتی کشتن مرغ و خروس در جلو کودکان نیز می‌تواند تاثیر منفی بر آنها داشته‌باشد.

احمدی که به اصرار پسر خردسالش برای خرید خرگوش به این بازار آمده است عنوان می‌کند: متاسفانه در شهر بندرعباس مکان مناسب و بهداشتی برای عرضه این پرندگان و حیوانات وجود ندارد به همین دلیل در این مکان برای عرضه این جانداران که از دیربازوجود داشته‌است همچنان ادامه دارد. در این مکان نگهداری هم اصلا مناسب نیست و اگر یکی از این جانوران بیمار باشد، بدلیل شرایط بد نگهداری به راحتی این بیماری می‌تواند منتقل شود و سلامت دیگر شهروندان را به خطر بیاندازد.

خسروی از شهروندان بندرعباسی نیز درباره جمعه‌بازار کارگزاری می‌گوید: عرضه ماکیان و چهارپایان شاید به این صورت که در کارگزاری انجام می‌شود در هیچ جای کشور اتفاق نیفتد و اگر مسافری به شهر بیاید و این وضعیت را ببیند با خود چه فکری می‌کند. این بازار در شان مردم شهر بندرعباس نیست و مسئولان هر چه سریعتر باید برای این معضل که بیماری‌های فراوانی در آن نهفته است چاره‌ای بیندیشند و اجازه ندهند که چوب حراج به سلامت شهروندان زده شود.

یکی دیگر از شهروندان نیز عنوان می‌کند: برخی از فروشندگان ماکیان و چهارپایان، این حیوانات را از سایر استان‌ها به هرمزگان و شهر بندرعباس وارد کرده و از این طریق کسب درآمد می‌کنند. به خصوص زمانی که هوا به سمت خنک شدن می‌رود هجوم این افراد به شهر بندرعباس بیشتر می‌شود و حتی شاهد بودم که برخی از جمعه‌ها افرادی با وانت مرغ‌هایی را در ابتدای جاده بندرعباس میناب می‌فروختند که اصلا اهل این استان نبودند. چرا شهر بندرعباس باید اینگونه باشد که افرادی سودجو بتوانند مرغ‌ها را در مکان‌های غیربهداشتی عرضه کرده و به فروش برسانند.

عدم رعایت بهداشت در کارگزاری

عرضه غیراصولی و عدم رعایت بهداشت در فروش دام طیور جمعه‌بازار کارگزاری موضوعی است که مدیرکل دامپزشکی استان هرمزگان نیز به آن واکنش نشان داده و خواستار سر و سامان دادن به آن شده‌است. دکتر محمد جانباز در این زمینه می‌گوید: بازارهایی که در سطح شهرهای کشور دایر و راه‌اندازی می‌شود باید اصول مختلف از جمله اصول بهداشتی را رعایت کند. جمعه‌بازار کارگزاری بندرعباس مکانی است که در آن هیچ‌گونه الزامات بهداشتی رعایت نشده‌است و به دلیل واقع شدن آن در بافت شهری نیز نمی‌توان این اصول را در آن اجرا نمود.

دکتر جانباز ادامه‌داد: برای اینکه بتوان اصول بهداشتی را در بازارهای دام و طیور کنترل و پایش نمود، ورود و خروج این حیوانات باید مشخص باشد که از چه محلی وارد شده و آیا با بیماری در آن منطقه درگیر بوده یا نه. بسیاری از دام‌ها و ماکیانی که در این بازار وجود دارد معلوم نیست که از چه منطقه‌ای به این محل می‌آیند و آیا سالم هستند یا دچار مشکل و بیماری می‌باشند.

وی عنوان‌می‌کند: بسیاری از بیماری‌هایی که بین انسان و حیوان مشترک است زمانی که در بدن حیوانات و پرندگان وجود دارد شاید علایمی نداشته‌باشد و زمانی که به انسان منتقل شود علایم خود را نشان می‌دهد و آن وقت است که می‌تواند جامعه را دچار مشکل نماید به همین دلیل برای اینکه بتوانیم سلامت انسان‌ها را در استفاده از این دام وطیور را تضمین نماییم باید بدانیم که آنها را از کجا می‌آورند اما در این بازار انواع حیوانات وجود دارد که مبدا اصلی آنها نامعلوم می‌باشد.

جانباز درباره هشدار به مسئولان استانی در این زمینه نیز می‌گوید: درباره خطراتی که این بازار می‌تواند بر سلامت شهروندان داشته‌باشد مکاتباتی را با شورای سلامت استان داشته و این موضوع بیان کرده‌ایم تا هر چه سریعتر برای این معضل چاره‌اندیشی شود. همچنین به شهرداری که متولی ایجاد چنین بازارهایی است نیز اعلام شده‌است که این بازار می‌تواند سلامت مردم را به خطر انداخته و باعث شیوع انواع بیماری‌ها شود. اگر از این بازار یک بیماری پرندگان وارد استان شود می‌تواند صنعت مرغداری استان را با چالش روبرو کند همانگونه که در استان‌های دیگر این موضوع دیده شد و مشکلات زیادی برای مرغداری‌ها بوجود آورد و موجب تلف شدن تعداد زیادی از مرغ‌های آنها شد اما خوشبختانه در استان هرمزگان یا اقداماتی که انجام گرفت مانع از ورود این بیماری‌ها شدیم.

وی خاطرنشان‌می‌کند: شاید در برخورد با این بازار و افراد حاضر در آن بحث اشتغالزایی آن در نظر گرفته شود اما اشتغال یک روزه این افراد می‌تواند باعث تهدید سلامت شهروندان شود و ورود بدون ضابطه دام و طیور به این بازار ممکن است باعث ورود حیوانات آلوده به استان شود. اگر می‌خواهیم چنین بازاری در بندرعباس وجود داشته‌باشد باید در مکانی باشد که بتوان اصول بهداشتی در آن را کنترل نمود و این حیوانات نباید در تماس با افراد به خصوص کودکان قرار داشته باشد.

مدیرکل دامپزشکی هرمزگان اضافه‌می‌کند: باید جلو ورود دام‌های بدون مجوز به چنین بازارهایی گرفته‌شود زیرا بسیاری از بیماری‌هایی که در دام وجود دارد و بین انسان و دام مشترک می‌باشد، در دام علایم ظاهری ندارد و پس از سرایت به انسان علایم خود را بروز می‌دهد که در این مرحله می‌تواند تبعات زیادی برای فرد و جامعه داشته‌باشد و حتی فرد را به کام مرگ بکشاند به همین دلیل بهتر است از ورود چنین دام‌هایی که مجوز ندارند گرفته شود.

جانباز می‌گوید: زیبنده شهر بندرعباس نیست که در چنین مکانی اقدام به عرضه دام و طیور شود و هر چه سریعتر باید برای این بازار چاره‌اندیشی شده و نسبت به خروج آن از شهر بندرعباس اقدامات لازم انجام شود و ما نیز در کنار سایر دستگاه‌ها برای اینکه دام سالم عرضه شود اعلام آمادگی می‌نماییم و اداره کل دامپزشکی استان تلاش می‌کند الزامات بهداشتی در زمینه دام و طیور را در استان اجرا نماید.

بندرعباس دارای مشکلات زیادی است

نظر رئیس شورای شهر بندرعباس نیز در زمینه جمعه‌بازار کارگزاری را جویا شدیم. فیصل دانش می‌گوید: شهر بندرعباس متاسفانه مشکلات زیادی دارد که گاهی مواقع برخی از آنها از دید ما پنهان می‌ماند و نیاز است رسانه‌ها نیز در این زمینه یاریگر ما باشند تا به کمک هم بتوانیم مشکلات موجود در شهر را کاهش داده و شهر مناسبی برای شهروندان بسازیم.

دانش ادامه‌می‌دهد: بدلیل زیاد بودن مشکلات شهری، تاکنون درباره جمعه‌بازار کارگزاری و تغییر مکان این بازار بحثی در شورای شهر بندرعباس مطرح نشده‌است اما وجود چنین مکانی به دلیل اینکه افرادی نیاز خود را از آنجا تهیه کرده و برای برخی افراد نیز ایجاد اشتغال کرده‌است یک نیاز است به همین دلیل باید نظارت‌هایی نیز بر این مکان وجود داشته‌باشد تا سلامت شهروندان در معرض خطر قرار نگیرد.

وی با استقبال از اینکه پرداختن به چنین موضوعاتی در شورا که به شهر کمک می‌کند می‌گوید: به عنوان رئیس شورای شهر بندرعباس اعلام آمادگی می‌کنم که شورا در جلسه‌ای با حضور مسئولان دامپزشکی و بهداشت این موضوع را بررسی کرده و راهکارهای مناسبی برای آن ارائه نماییم.

سلامت یکی از موضوعات مهم برای افراد جامعه تلقی می‌شود و تا زمانی که این نعمت را از دست نداده‌ایم شاید به اهمیت آن توجه چندانی نشود. در سال‌های گذشته که موضوع بیماری‌هایی مانند آنفلوآنزای پرندگان یا تب‌برفکی در کشور خسارت‌هایی را به دام و طیور وارد کرد و انسان‌ها را نیز در آن درگیر نمود به اهمیت نظارت بر این جانداران و رعایت نکات بهداشتی در آنها مورد توجه بیشتر مسئولان قرار گرفت اما آنچه مهم بوده این است که بهتر است قبل از اینکه چنین بیماری‌هایی که از راه پرندگان و دام‌های آلوده به انسان منتقل می‌شود قبل از سرایت، از انتشار آنها جلوگیری شود و جلوگیری از آن نیز با نظارت‌های بهداشتی امکان‌پذیر می‌باشد و نظارت در مکانی مانند کوچه کارگزاری که انواع پرندگان، جوندگان‌، دام‌ها و حتی سگ در کنار هم قرار می‌گیرد میسر نیست و نیاز است که مسئولان با هم برای این موضوع فکری کنند زیرا زمانی که بیماری‌های مشترک انسان و حیوان در سطح شهر شیوع پیدا کرد کار را سخت‌تر می‌کند. اکنون این بازار مانند بمب عمل‌نکرده‌ایست که اگر منفجر شود می‌تواند علاوه بر شهر بندرعباس، دیگر نقاط استان را نیز درگیر نماید. نکته دیگری که در این میان مد نظر می‌باشد، اشتغال یک‌روزه چند شهروند است که به نظر نمی‌رسد با جابجایی این بازار و ساختن مکان مناسبی برای این امر خللی در کسب و کار آنها ایجاد شود و حتی می‌تواند افراد بیشتری را نیز مشغول بکار نماید.

امین زارعی/دریا