دریا نیوزطرح نظام مراقبت اجتماعي دانش آموزان اجرا شد

دریا نیوز: رئیس اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی اداره كل آموزش و پرورش هرمزگان از اجرای طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان در شهرستان قشم خبر داد

، 14:46   /   کد خبر: 33430   /   تعداد بازدید: 269


دریا نیوز: رئیس اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی اداره كل آموزش و پرورش هرمزگان از اجرای طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان در شهرستان قشم خبر داد.

سید تقی موسوی در گفت و گو با ایسنا، منطقه خلیج فارس، گفت: نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان با هدف تامین و ارتقای مراقبت اجتماعی از دانش آموزان مدارس با رویكرد توانمند سازی مدرسه محور اجرا می شود.

وی افزود: همزمان با آغاز این طرح در كشور، در استان هرمزگان نیز این طرح در شهرستان قشم به عنوان پایلوت اجرا خواهد شد.

رئیس اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی اداره كل آموزش و پرورش هرمزگان خاطر نشان كرد: تمامی مدیران مدارس این شهرستان طی مدت ٢ روز در جلسه توجیهی طرح نماد شرکت کردند و این طرح تعداد ١١٨ آموزشگاه در مقاطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم شهرستان قشم را در بر میگیرد.

موسوی تصریح كرد: این طرح شامل: آموزش های ارتقایی و پیشگیرانه ای است كه سه گروه مخاطب آن، دانش آموزان، کادر اداری-آموزشی مدارس و والدین دانش آموزان را پوشش میدهد.

وی با اشاره به شیوه ی اجرای این طرح گفت: فاز دوم این طرح، محور مراقبتی می باشد كه با تكمیل اطلاعات دانش آموزان در سامانه نماد و تكمیل فرم غربال گری هر دانش آموز، این افراد از لحاظ ٨ اختلال رفتاری شناسایی شده و پس از شناسایی دانش آموزان آسیب دیده و آسیب پذیر به سازمان های همكار ارجاع شده و بسته های خدماتی و حمایتی دریافت می كنند.

رئیس اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی اداره كل آموزش و پرورش هرمزگان افزود: این طرح از ائتلاف سازمان ها و ادارات مختلف استان شامل؛ استانداری هرمزگان، اداره كل آموزش و پرورش، اداره كل دادگستری، فرماندهی نیروی انتظامی استان، اداره كل كمیته امداد امام خمینی (ره)، اداره كل بهزیستی، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی، جمعیت هلال احمر، دانشگاه علوم پزشكی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تشكیل شده است.

موسوی خاطر نشان كرد: در این طرح دانش آموزانی كه دچار اختلالات تكانشی و آسیب های اجتماعی، شامل؛ اعتیاد، اضطراب، افسردگی و رفتارهای آسیب رسان، کودک آزاری و حتی بیماری های خاص شناسایی می شوند و تا مرحله درمان، مشاوره و راهنمایی های رفتاری در پوشش این طرح قرار می گیرند.

وی تصریح كرد: با توجه به آموزش های ارتقاعی شناسایی دانش آموزان آسیب دیده و آسیب پذیر، وجود نظام ارجاع هماهنگ و دریافت بسته های خدمتی و حمایتی این طرح را می توان كامل ترین و جامع ترین طرح در حوزه مراقبت از دانش آموزان نام برد.

همچنین مدیریت آموزش و پرورش شهرستان قشم نیز در گفت و گو با ایسنا،گفت: طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان یكی از مهمترین طرح ها در بحث مراقبت اجتماعی از دانش آموزان می باشد.

بهرام پور اشرف افزود: یكی از نقاط قوت ما در شهرستان قشم برای اجرای این طرح وجود مدیران با تجربه و پرتلاش و با انگیزه می باشد.

وی تصریح كرد: برای آموزش این طرح تعداد ٤٠ نفر از مدرسین انتخاب و چندین مرحله پالایش شده اند.

مدیریت آموزش و پرورش شهرستان قشم خاطر نشان كرد: كلیه نیروهای انسانی مدارس و پرسنل اداره نیز آموزش های لازم را خواهند دید.

پوراشرف با تقدیر از تمامی سازمان ها و ادارات همكار در اجرای این طرح نقش سازمان منطقه آزاد قشم را مهم دانست و از حمایت های مدیر عامل منطقه آزاد قشم، فرماندار این شهرستان و مدیر كل آموزش و پرورش قدردانی كرد