دریا نیوزسهم نامشخص هرمزگان از ۲۵هزارمیلیاردتومان

دریا نیوز: اینکه بنا به گفته رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان حدود 25 هزار میلیارد تومان از هرمزگان وارد خزانه می‌شود و سهم بزرگی را هرمزگان ایفا می‌کند؛ موضوع مهمی که باید دید سهم هرمزگان ازاین میزان چقدر است؟

، 13:11   /   کد خبر: 33421   /   تعداد بازدید: 102


دریا نیوز: اینکه بنا به گفته رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان حدود 25 هزار میلیارد تومان از هرمزگان وارد خزانه می‌شود و سهم بزرگی را هرمزگان ایفا می‌کند؛ موضوع مهمی که باید دید سهم هرمزگان ازاین میزان چقدر است؟

این موضوع در حالی اتفاق افتاده است که احمد مرادی بارها از عدم اجرای قانون تخصیص ۵۰درصد مازاد درآمد استان به هرمزگان نیز گلایه مند بوده است وسوال مهم هم این است که چرا این ماده قانونی در استان رعایت نمی شود؟

این درحالیست که هرمزگان در محرومیت و فقر در برخی بخش ها بسر می برد که نیازمند تخصیص اعتبارات ویژه ای است. در حوزه بهداشت و درمان این استان مهاجرپذیر اقتصادی با کمبود هزار تخت بیمارستانی و برخی تجهیزات پزشکی و درمانی مواجه است که همین موضوع باعث شده است برخی از بیماران برای درمان به سایر استان های کشور مراجعه کنند که متحمل هزینه و زمان زیادی می شوند.

در بخش آموزش و پرورش نیز هرمزگان هزاران کلاس درس فرسوده و برخی مناطق هم کمبود مدرسه وجود دارد واز طرفی مدارسی هم با مشکل لوازم سرمایشی، آموزشی، آزمایشگاه و... مواجهند.

در حوزه ورزش نیز کمبودهای شدیدی وجود دارد و جوانان ونوجوانان امکانات مورد نیاز ورزشی را ندارند‌.

این موضوع در حالی اتفاق می افتاد که نوجوانان و جوانان فراوانی از ورزش کردن محروم هستند. دو سوم شهربندرعباس را بافت های فرسوده وحاشیه ای تشکیل می دهد که دارای کوچه های تنگ وتاریک وناایمن می‌باشند و درصورت بروز هرگونه حادثه یا زلزله، صدها نفر در زیر آوار مدفون خواهند شد که نیازمند بازگشایی معابر ونوسازی املاک فرسوده می باشد. دراین مناطق کمبود اماکن تفریحی، فرهنگی، ورزشی، آموزشی و... بشدت وجود دارد و نوجوانان و جوانان به سمت بزه و موادمخدر ومشروبات الکلی می روند وحتی این رفتن گاهی به قیمت جان شان هم تمام می شود.

در بخش دریا نیز که به دلیل عدم اجرای کامل طرح فاضلاب، این فاضلاب وارد دریا شده و آلودگی دریا را به همراه داشته که بارها نسبت به شنا کردن دراین دریای آلوده هشدار داده شده است و برای شهروندان و بخصوص کودکان، این مناطق آلوده به عنوان مناطق قرمز نام برده شده است که نباید درآن وارد شوند یا شنا کنند.

اگر از ۲۵هزار میلیارد تومانی که هرمزگان وارد خزانه می کند، هرمزگان نیز سهم مناسبی داشت و۵۰درصد مازاد درآمد استانی به استان برمی گشت، بطورحتم بخشی از مشکلات استان برطرف می شود و زنگارهای محرومیت از چهره غمگین استان زدوده خواهد شد.

علی زارعی/دریا