دریا نیوزرئیس اتاق بازرگانی بندرعباس: تمام زیرساخت‌ها برای ورود تجار ایرانی به بندر سویق فراهم می‌شود

دریا نیوز: رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس گفت: در سفر اخیرمان به عمان رایزنی‌های خوبی با مسؤولان بنادر عمان به ویژه بندر السویق جهت ورود تجار ایرانی انجام شد

، 10:47   /   کد خبر: 33401   /   تعداد بازدید: 260


دریا نیوز: رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس گفت: در سفر اخیرمان به عمان رایزنی‌های خوبی با مسؤولان بنادر عمان به ویژه بندر السویق جهت ورود تجار ایرانی انجام شد.

محمدامین صباغی زاده صبح امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس با اشاره به  دیدار خود با فیصل بن عبدالکریم البلواشی مدیر امور بنادر در وزارت حمل و نقل عمان و دیگر مسؤولان بندر السویق اظهار داشت: نزدیکی بندر سویق به بندر جاسک واقع در هرمزگان می‌تواند مراودات تجاری با این کشور را وارد مرحله تازه‌ای سازد.

وی افزود: ما در این سفر سعی کردیم در خصوص تعرفه‌ها در بنادر عمان رایزنی‌هایی صورت دهیم که مسؤولان عمان نیز قول دادند در اسرع وقت به وضعیت تعرفه‌ها رسیدگی کنند.

رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس با بیان اینکه بندر سویق به لحاظ نزدیکی به آب‌های استان هرمزگان برای ما بسیار حائز اهمیت است، بیان داشت: زیرساخت‌ها در بندر جاسک در حال فراهم شدن است و امید می‌رود بندر السویق نیز به زودی پذیرای بارج و شناورهای فلزی باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر بندر السویق پذیرای لنج‌های چوبی است که بنا به گفته مسؤولان عمانی طی هشت تا 9 ماه آینده زیرساخت‌ها برای ورود کشتی‌های آهنی و بارج نیز فراهم می‌شود.

نایب رییس اتاق مشترک ایران و عمان بیان داشت: در ایران برای صادرات عوارضی از صادرکننده دریافت نمی‌شود و انتظار ما این است که عوارض کمتری از سوی دولت عمان از تجار ایرانی گرفته شود.

صباغی‌زاده تصریح کرد: بسیاری از تجار برای اینکه عوارض کمتری پرداخت کنند مجبور می شوند مسیر دورتری را تا شارجه طی نمایند و این در حالی است که بندر السویق از لحاظ مسافت بسیار نزدیک و به صرفه تر است اما به دلیل عوارض بالا تجار ترجیح می‌دهند به شارجه بروند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس بیان داشت: بندرجاسک یکی از بنادری است که با توجه به بعد مسافت با بنادر عمان به ویژه بندر سویق برای حمل و نقل مسافری نیز برنامه ریزی شده است و امیدواریم دولت عمان نیز برای راه اندازی این خط مسافری با ما همکاری‌های لازم را داشته باشد.

در این نشست علاوه بر رییس اتاق بازرگانی بندرعباس، رییس اتاق بازرگانی اهواز و مستشار سفارت ایران در عمان نیز حضور داشتند و همچنین در پایان این نشست نیز بازدیدی میدانی از امکانات و زیرساخت های بندر السویق با حضور مسئولان این بندر صورت پذیرفت.