دریا نیوزمدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان: 496 حلقه چاه غیرمجاز پلمپ شد

دریا نیوز: مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان با اشاره به کاهش 70 درصدی بارش باران در دوره 50 سال گذشته گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون، 496 حلقه چاه غیرمجاز در استان پلمپ و مسدود شده است

، 14:40   /   کد خبر: 33394   /   تعداد بازدید: 212


دریا نیوز: مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان با اشاره به کاهش 70 درصدی بارش باران در دوره 50 سال گذشته گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون، 496 حلقه چاه غیرمجاز در استان پلمپ و مسدود شده است.

 به گزارش خبرنگار دریا، هوشنگ ملایی در نشست خبری با رسانه ها و مطبوعات با اشاره به اینکه آب در جهان به عنوان مسأله ای حیاتی و استراتژیک تبدیل شده است، اظهارداشت: متوسط وضعیت بارش در کشور ایران، کمتر از یک سوم متوسط اروپا و یک چهارم متوسط  آسیاست که نشان دهنده اهمیت و حیاتی بودن آب برای توسعه کشور است، کشوری چهار فصل بوده و می تواند از تمامی ظرفیت های خود برای رونق تولید بهره ببرد.

وی افزود: متاسفانه استان هرمزگان در سال گذشته، در دوره آماری 50 ساله گذشته، چنین سالی را تجربه نکرده بود، طبق گزارشات جمع آوری شده از ایستگاه های هواشناسی شرکت آب منطقه ای در کل استان ها، حدود 62 الی 63 میلیمتر متوسط بارش صورت گرفته بود.

مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان همچنین تصریح کرد: شاهد کاهش حدود 70 الی 80 درصدی بارندگی نسبت به دوره 50 ساله گذشته بوده ایم که نشان می دهد وضعیت آب به ویژه آبهای تجدیدپذیر بسیار بحرانی است.

ملایی گفت: از منظر علمی دو منبع آب اعم از منابع آب تجدیدپذیر (آب حاصل از بارش باران در طول سال) و منابع آب تجدیدناپذیر(منابع آب زیرزمینی) وجود دارد، در مواقع استراتژیک از منابع آب زیرزمینی استفاده می شود که این منابع تجدیدپذیر نیستند مگر با تغذیه دشتها.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس شورای حفاظت از منابع آب، هیچ آبی از اوایل مهرماه از میناب برای تامین آب شرب بندرعباس منتقل نشده است، تصریح کرد: از فروردین تا اوایل مهرماه سال جاری تنها۵۰۰ الی۶۰۰ میلی متر از میناب جهت تامین آب شرب استفاده می شده است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای استان هرمزگان ابرازداشت: با همکاری خوب مردم در کاهش مصرف آب و نقش برجسته رسانه در اطلاع رسانی بحران خشکسالی در استان، توانستیم مسیر پیش رو را طی کنیم امید است با تداوم همکاری مردم و رسانه ها شرایط بعدی را نیز پشت سر بگذاریم.

ملایی همچنین به تهیه برنامه سازگاری با کم آبی در کارگروه تخصصی در ستاد کشور و تصویب آن در اوایل مهرماه در شورای سازگاری کم آبی کشور اشاره کرد و گفت: محوریت این طرح ها به گونه ای بود که در استان هرمزگان تامین آب شرب و صنعت، بیشتر از منابع آب زیرزمینی و منابع آب سطحی به سمت منابع شیرین سازی آب دریا سوق داده شود.

وی بیان کرد: طرح مطالعاتی 10 رودخانه اصلی در استان هرمزگان از طریق شرکت آب منطقه ای درحال انجام است که این سدها طی سال های آینده از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی و منابع عمومی به مرحله اجرایی درمی آید، با تحقق این مهم، بخش عظیمی از منابع آب سطحی که توسط رودخانه ها وارد دریا می شود مهار می کنیم که کمک خوبی برای محیط زیست و تغذیه دشت ها و آبخوان هایی که طی سالهای گذشته بیش از 3 میلیارد متر مکعب بیلان منفی دارند خواهد بود.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای هرمزگان با اشاره به اجرای طرح های ویژه بخش کشاورزی افزود: حدود 40 درصد باغات استان هرمزگان فرسوده است و از طرفی نیز از مجموع 160 هزار هکتار اراضی استان ، کمتر از نیمی از این اراضی زراعی است که نیاز است تغییری در الگوی کشت ایجاد شود، البته این طرح در گروه سازگاری کم آبی کشور مصوب و توسط سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای و با کمک بخش خصوصی اقدامات خوبی صورت می گیرد.

ملایی در ادامه سخنان خود از اجرای طرح تهیه نقشه جامع منابع آب استان خبر داد و گفت: استان هرمزگان تنها استانی است که این طرح را به صورت پایلوت انجام می دهد.

وی گفت: با توجه به اینکه حفاظت رودخانه ها و سواحل دریا یکی از رسالت های قانونی شرکت آب منطقه ای استان هرمزگان است، تا کنون 24 الی 25 اکیپ حراست و حفاظت تشکیل شده و در سطح استان کار حفاظت از منابع آب و حریم دریا انجام می دهند.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای هرمزگان از تهیه نقشه اطلس رودخانه های استان خبر داد و گفت: هرمزگان به دلیل قرار گرفتن در کنار دریا، حدود 20 هزار کیلو متر رودخانه به مسیر دارد که اطلس رودخانه ها تهیه در اختیار دستگاه های اجرایی قرار گرفته است.

ملایی همچنین از اجرای مطالعات خورهای بین المللی موجود در استان هرمزگان خبر داد و گفت: مطالعات خور شور و شیرین که تقریبا از نزدیکی بندرعباس شروع و تا نزدیکی بندر سیریک ادامه دارد درحال انجام بوده که حدود 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، همچنین قرارداد کار مطالعاتی خور خوران در منطقه بندرخمیر نیز به زودی ابلاغ می شود تا تعیین حریم خورها در استان هرمزگان انجام شود.

وی همچنین با بیان اینکه طرح مطالعاتی بهسازی خور منازل هدیش در حال انجام است، گفت: در بندرعباس مطالعات تعدادی خورها به شهرداری و آب منطقه ای واگذار شده است که شرکت آب منطقه ای مطالعه خور داماهی، بالادست نایبند و بهسازی خور منازل هدیش را در دست انجام دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان هرمزگان در ادامه از انسداد و پلمپ 469 چاه غیرمجاز در استان از ابتدای سال جاری تا کنون اشاره داشت و گفت: در مجموع، چهار هزار و 301 چاه غیرمجاز فرم پنج در استان هرمزگان وجود دارد که از این تعداد، 956 حلقه چاه تعیین تکلیف شده است.