دریا نیوزصعود و سقوط دلار

دریا نیوز: با گران شدن ارز و دلار در چند ماه اخیر، بازاریان با بیان اینکه در آینده مجبورند اجناس شان را گران تر بخرند

، 14:29   /   کد خبر: 33377   /   تعداد بازدید: 170


 دریا نیوز: با گران شدن ارز و دلار در چند ماه اخیر، بازاریان با بیان اینکه در آینده مجبورند اجناس شان را گران تر بخرند؛ اجناس و کالاهایی را که حتی از گذشته داشتند، گران تر می فروختند که حال باید منتظر ماند در سراشیبی دلار و بالطبع قیمت کالا، آیا بازاریان اجناس شان را ارزانتر می فروشند و می گویند قرار است که اجناس را ارزانتر بخرید و یا اینکه می گویند چون گران خریده ایم، پس باید گران بفروشیم؟

متاسفانه تلاطم چندماهه بازار دلار و بی ثباتی اقتصادی باعث شد که برخی ها به سودهای بادآورده دست یابند و احتکارها افزایش یافت وبرخی دیگر از تامین مایحتاج اولیه زندگی درمانده شدند و با مشکلات فراوانی دست وپنجه نرم کردند. این صعود وسقوط قیمت دلار باعث سکته وبیماری افرادی در جامعه شد و برخی هم جان شان را هم از دست دادند.

متاسفانه این بی تدبیری ها در مدیریت کردن شرایط اقتصادی که دلالان در واقع بجای دولت، اقتصاد کشور را مدیریت کردند و سودهای باد آورده ای هم نصیب شان شد باعث شد برخی ها هم سوء استفاده های سیاسی و... هم داشته باشند که در چند روز اخیر با سقوط قیمت دلار که دلایل چندگانه ای از جمله برخورد قاطع دستگاه قضایی و صدور احکام مقتدرانه، پاسخ موشکی به تروریست ها که نشان از اقتدار دفاعی کشور می باشد و... انتظار می رود بحران های موجود پایان یابد و آرامش و آسایش به بازار و جامعه برگردد و بخشی از دغدغه های اقشار مختلف برطرف شود.

در ماه های اخیر دلار بهانه ای شده بود تا موضوعات غیرمرتبط به افزایش قیمت دلار ربط داده و به گرانی ها دامن زده شود و حال بایستی پس از سقوط قیمت دلار، اثرات این سقوط برای اقشار مختلف ملموس شود. چرا قیمت لاستیک خودروهای سنگین و سبک با رشد چند برابری مواجه شود که رانندگان ترجیح دهند خودروهای خود را پارک کنند تا ضرر بیشتری نکنند و وقتی که قرار شد لاستیک باقیمت دولتی به رانندگان داده شود که البته تعداد این لاستیک ها ومراکز عرضه هم اندک است؛ در سیستم حمل و نقل اثر گذار بود. افزایش قیمت کاغذ، صنعت چاپ و رسانه ای را هم متاثرساخت.

همینطور که در چند روز و هفته اخیر برخوردهای دستگاه قضایی و امنیتی با مخلان امنیت اقتصاد کشور باعث سقوط دلار وسوق به سمت آرامش نسبی اقتصادی جامعه شد؛ انتظار می رود و مردم هم خواستارند که این برخوردها با شدت تداوم یابد تا کسی جرات نکند به خود اجازه دهد که در بازار التهاب ایجاد کند که باعث شود بیماران برای درمان و مردم برای تامین مایحتاج اولیه زندگی با مشکل مواجه شوند.

علی زارعی/دریا