دریا نیوزشور و حال حسینی در محله ای قدیمی/ محله خواجه عطاء بندرعباس کربلایی شده است

دریا نیوز: راکب موتورسیکلت درحال عبور است که به ناگاه دستش را به نشانه ادب روی سینه می گذارد و زیرلب زمزمه ای دارد

، 14:34   /   کد خبر: 33347   /   تعداد بازدید: 185


دریا نیوز: راکب موتورسیکلت درحال عبور است که به ناگاه دستش را به نشانه ادب روی سینه می گذارد و زیرلب زمزمه ای دارد. هنگامی که از بلوار ساحلی خواجه عطاء بندرعباس عبورکنیم، ماکت حرم مطهر حضرت زینب(س) به چشم می‌خورد که قلب ها را به سمت کربلا می‌برد و اشک ها را برگونه ها جاری می‌سازد. ماکتی که جوانان و ارادتمندان ساحت مقدس حضرت زینب(ی) وحضرت اباعبدالله الحسین (ع) آن را بنا نهاده اند و اوقاف بندرعباس نیز در کنارشان حامی گونه ایستاده است. موکب شهدای حرم نیز دراین مکان، محلی برای پذیرایی از عزاداران حسینی است و یک شب با نان محلی وشبی دیگر با سیب زمینی پخته و... از آنها پذیرایی می کنند. موکبی که به یادشهیدان سالاری و تختی نژاد، شهدای حرم از استان هرمزگان برپاشده است. شهیدانی که به دفاع از حرم حضرت زینب جان شان را فداکردند و آسمانی شدند. اینجا همه می آیند. همه عشق حسین(ع) در دل دارند و اشک برگونه ویا زینب(س) بر لب. اگرچه بیشتر ساکنان محروم هستند؛ اما برای اهل بیت(ع) سنگ تمام می گذارند و در نذری دادن و خیرات سنگ تمام می گذارند.

ابتکار عمل هایی را می شود در برنامه هیئت مذهبی یالثارات الحسین(ع) محله خواجه عطاء و مجری برنامه حجت الاسلام غلامعباس یاراللهی مشاهده نمود. دو روحانی اعزامی هم ازمشهدمقدس قم وسومی از بندرعباس را مشاهده می کنم. یک نفر در غرفه کودکان و دیگری برای نوجوان با زبان خودشان از اصول دین و... می گویند و به کودکان و نوجوانان جایزه می دهند و آنها باشور و حال وصف ناشدنی شعرهای زیبا می خوانند تا برنده جایزه شوند. جوایزی که تعدادشان زیاد نیست و به همه نمی رسد. روحانی به بچه هامی گوید که فرداشب بیایید. در این غرفه ها البته هرشب تعدادبیشتری کودک و نوجوان می آیند و برروی حصیر می نشینند تا با کودکان کربلا نیز بیشتر آشنا شوند.

چند قدم آن طرف تر هم روحانی دیگر واین بار  تاریخ را از مدینه  و زمانی که یزید به حکومت می رسد تا کربلا و شهادت امام حسین(ع) بر روی پرده به تصویر کشیده و توضیح می دهد و عزاداران حسینی غرق در تصویر هستند و به آن دوران سفرکرده اند و هرچه به حادثه کربلا نزدیک ترمی شود، فضای مجلس ملتهب تر می شود و اشک ها از چشمان خود رابه بیرون می پاشند و دلها کربلایی می شوند. همه جا تاریک می شود و روضه خوان هم با عزاداران به دشت نینوا سفرمی کنند تا از مظلومیت حضرت اباعبدا... الحسین(ع) بگوید.از کودکی شش ماه می گوید که دشمنان حتی حاضرنشدند آبش دهند و تشنگیش را با تیرسه شعبه و حنجرخونین پاسخ دادند. از دخترسه ساله ای می گوید... و دریک کلام از مظلومیت حسین(ع) و اهل بیتش که در راه دفاع از دین در مقابل دشمنان ایستادند و به شهادت رسیدند.

 ویژه برنامه های محرم

«غلامعباس یاراللهی»طراح و مجری برنامه این برنامه معنوی که از هفته قبل پیگیر برگزاری این مراسمات است؛علاقمندان و ارادتمندان ائمه اطهار را از چند هفته قبل بسیج کرده است تا در محرم ویژه برنامه ای معنوی متفاوت برای اهالی و رهگذران برگزار نماید.

وی می گوید: هرشب مراسم را ساعت ۲۰:۳۰ باقرائت قرآن وزیارت عاشورا و سینه زنی سنتی اجرا می‌کنیم. همزمان  در ایستگاه کودک و نوجوان چندروحانی درخصوص برنامه های مختلف ازجمله نماز و اعتقادات واصول دینی به زبان بچه ها به اجرای برنامه می پردازند. شعرهایی با مفهوم دینی، بازی و مسابقات دینی وشعراصول دین و امامت و... می‌خوانند. هدف مان هم استفاده از وسایل تبلیغاتی روز درمسیر معنویت است. باید کودکان را کودکانه با موضوعات دینی و مذهبی استفاده کنیم والبته از تکنولوژی هم غافل نشویم.

به گفته وی مردم و اداره اوقاف و امور خیریه در برگزاری این مراسم همکاری کردند؛ اما  بامشکلاتی مواجه ونیازمند حمایت های بیشتری هستند تا بتوانند برنامه ها را در دهه دوم محرم نیز ادامه دهند.می گوید: برای تهیه فرش و... نیازمندحمایتیم تا بتوانیم ویژه برنامه هایی را در این مکان برگزارکنیم و از عزاداران حسینی پذیرایی بیشتر وبهتری داشته باشیم.

یاراللهی تاکید می کند در دهه دوم محرم هم قصد داریم ویژه برنامه‌هایی را دراین هیئت مذهبی برگزار کنیم و نیازمند حمایت مالی ومحصولات فرهنگی ومیز وصندلی برای کودکان هستیم. اگر حمایت داشته باشیم می توانیم این برنامه ها را تا اربعین و پایان ماه صفرادامه دهیم.می خواهیم ایستگاه های فرهنگی و غرفه های نمایشگاه کتاب، سبک زندگی، طب اسلامی، مشاوره خانواده، حضور مسئولان و... برگزارکنیم.

وی می گوید:اگر حمایت شویم می توانیم جلسات گفتمان ساحلی را باموضوعات اجتماعی و سیاسی، فرهنگی ومذهبی را بعد از دهه محرم برگزار کنیم و ادامه دهیم. می توان گفتمان ساحلی راباموضوعات خانواده، اقتصادمقاومتی و... بصورت رسانه ای برگزار نمود.

یاراللهی یکی از گلایه اهالی را نبود مسجد دراین مکان و محله عنوان می کند و می گوید: قطعه زمینی که برروی آن این مراسم برگزار می شود در سال های نه چندان دور درخواست شده بود که مسجد برروی آن بسازند که آنرا به شخصی فروختند واکنون با موافقت صاحبش تا زمان شروع ساخت وساز مراسمات برگزار می شود. قطعه زمین دیگری در کنار همین زمین می‌باشد که متعلق به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است که اهالی خواستار واگذاری این قطعه زمین برای احداث مسجد جهت اقامه نماز و برگزاری مراسمات هستند که هم اهالی وهم رهگذران بتوانند از مسجد بهره مندشوند و هیئت مذهبی یالثارات الحسین(ع) هم بتواند مراسماتش را در مسجد برگزار کند. اهالی این محله قدیمی ساحلی بندرعباس هم که از ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) هستند، نیازمند توجه ویژه مسئولان در تحقق خواسته های شان هستند تا بتوانند در این مکان به اجرای برنامه های فرهنگی و مذهبی و... بپردازند.

 حمایت می کنیم

 رئیس اداره اوقاف و امورخیریه بندرعباس هم در گفتگو با خبرنگار ما گفت: از محل موقوفه مرحوم "محمدعلی ناصری" بخشی هزینه های برگزاری این مراسمات را تامین می کنیم و ماکت حرم حضرت زینب حداقل تا اربعین در این مکان نصب است و برنامه ها هرشب تا اربعین برگزار می شود.

حجت الاسلام محسن شهبازی افزود: هرشب روحانیون در این مکان حضور خواهند داشت وغرفه های کودکان هم دایرخواهد بود و در ایام دفاع مقدس هم می توان ویژه برنامه هایی را اجرانمود.

وی اظهارداشت: فرش و لوازم مورد نیاز این هیئت را از محل نیت واقفین تامین می کنیم و از برگزاری چنین برنامه هایی که با خلاقیت و بهره گیری از موضوعات و تکنولوژی ها روز برگزار می شود نیز حمایت های لازم مادی و معنوی توسط اوقاف و امورخیریه از محل سنت حسنه وقف صورت می گیرد.

شهبازی با بیان اینکه پرچم متبرک حرم حضرت علی(ع) هم در این مکان نصب شده است؛ خاطرنشان کرد: هرشب تا اربعین و درصورت استقبال تا پایان ماه صفر ویژه برنامه هایی اجرا می شود و ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) می توانند هرشب برای عزاداری و استفاده از برنامه های مختلف در این مکان معنوی حضور داشته باشند.

علی زارعی/دریا