دریا نیوزلزوم آسیب شناسی مراسمات ماه محرم

دریا نیوز: درحالی در ماه محرم و ایام سوگواری شهادت مظلومانه سیدو سالاروسرور شهیدان حضرت اباعبدالله... الحسین(ع) قرار داریم که ارادتمندان حضرتش از هفته ها قبل برای برگزاری مراسم سوگواری و عزاداری آماده می شدند

، 15:22   /   کد خبر: 33335   /   تعداد بازدید: 157


دریا نیوز: درحالی در ماه محرم و ایام سوگواری شهادت مظلومانه سیدو سالاروسرور شهیدان حضرت اباعبدالله... الحسین(ع) قرار داریم که ارادتمندان حضرتش از هفته ها قبل برای برگزاری مراسم سوگواری و عزاداری آماده می شدند.

این مراسمات در شهرها و روستا و درمساجد، حسینیه ها، تکایا  و ادارات نیز درحال برگزاری است و عزاداران بر شهادت مظلومانه شهدای کربلا اشک ماتم می ریزند.مراسم سوگواری حضرت سیدالشهدا(ع) نقش بسیار مهمی بر فرهنگ شیعه داشته و مؤلفه های بزرگی از هویت مذهبی شیعیان ایران و جهان را شکل داده است؛ به طوری که امام راحل (ره)فرمودند این محرم و صفراست که اسلام را زنده نگه داشته است و مقام معظم رهبری نیز بارها بر این مهم تاکید کرده اند.

مجالس عزای امام حسین(ع) سبب ماندگاری پیام نهضت مقدس عاشورا شده و بسیاری از انقلاب ها به خصوص انقلاب اسلامی ایران بر اساس این نهضت شکل گرفته و به پیروزی رسیده است. با فرا رسیدن ماه محرم الحرام شیعیان نقاط مختلف جهان در صدد برپایی مراسم سوگواری امام حسین(ع) بر می آیند و حضور در این مراسم اولویت اصلی اقشار مختلف مردم قرار می گیرد، اما در طول سالیان اخیر به دلایل مختلف شاهد برخی از انحرافات و عدول از اهداف راستین نهضت حسینی(ع) بوده ایم. با توجه به اینکه کشور ایران به عنوان طلایه دار مذهب مقدس تشیع در همه نقاط جهان شناخته شده است و به نوعی در برپایی مراسم عزاداری امام حسین(ع) الگوی دیگر کشورها محسوب می شود، می طلبد با یک بازنگری تخصصی در برپایی این مراسم، آسیب ها و خرافه هایی که وارد آن شده شناسایی و در رفع آنها تلاش شود.

بدون شک تبلیغ نهضت عاشورا آمیخته با آئین عزاداری حضرت امام حسین(ع) است و جدایی این دو از یکدیگر امکان پذیر نیست؛ اما آحاد جامعه به خصوص مسئولان فرهنگی و مذهبی کشور باید نسبت به برگزاری آیین های عزاداری به دور از خرافات و رفتار ناپسند، اهتمام بیشتری بورزند.برگزاری هر چه باشکوهتر آئین عزادری امام حسین(ع) در طول دو ماه محرم و صفر در گرو استفاده روحانیون و مداحان از اشعار و روضه های حماسی همراه با محتوای عاشورایی و انقلابی، رعایت نظم و انضباط هیات ها و پرهیز از خرافات است که روسای هیات ها، مداحان و روحانیون وظیفه دارند به این موارد مهم و کلیدی توجه ویژه داشته باشند.مستند نبودن، بیان مسائل وحوادثی که در تاریخ اتفاق نیفتاده و غنی نبودن برخی اشعار و مطالب از جمله آسیب های محتوایی است که استفاده از سخنان امام حسین ( ع ) و احادیث و روایات معتبر راهکار رفع آن است. حضور جوانان و نوجوانان در هیات ها باید با خلوص نیت و به دور از خرافه گرایی باشد و بانوانی که در هیات ها حضور پیدا می کنند باید بدانند که این عمل آنها مایه خشنودی اهل بیت(ع) می شود بنابراین نوع پوشش آنها باید شایسته مجلس امام حسین(ع) باشد.از طرفی بایستی به زمان برگزاری مراسمات، صدای بلندگوها و... توجه شود ونحوه برگزاری مراسمات بگونه ای نباشد که باعث آزار و ناراحتی شهروندان و همسایه هاشود. همچنین بایستی به ترویج اهداف قیام امام حسین(ع) توجه ویژه ای شود و آسیب های موجود برطرف شود.

علی زارعی/دریا