دریا نیوزحباب مسکن

دریا نیوز: بزرگ ترشدن حباب مسکن باعث شده است که شرایط تامین مسکن که جزو حقوق اولیه هر شهروندی به شمارمی رود، مشکل ترشود

، 13:40   /   کد خبر: 33317   /   تعداد بازدید: 186


 دریا نیوز: بزرگ ترشدن حباب مسکن باعث شده است که شرایط تامین مسکن که جزو حقوق اولیه هر شهروندی به شمارمی رود، مشکل ترشود و بسیاری از افراد امیدی برای خانه دار شدن نداشته باشند.

شرایط بدتر آنجاست که حتی زوج ها بخصوص جوان ها برای رهن و اجاره مسکن به دلیل افزایش صعودی قیمت ها و نبود هیچگونه ضابطه ای دراین بخش درمانده شده اند و درچندماه اخیر هم که مالکان املاک خودسرانه اقدام به افزایش اجاره بها بدون توجه به توانایی مستاجران کرده اند، دغدغه مستاجران برای اجاره خانه افزایش یافته است. همچنین در استان هرمزگان و شهر بندرعباس بخاطر مهاجرپذیری به دلیل سبقت تقاضا از عرضه، همواره کمبود مسکن حتی در بخش رهن و اجاره هم وجود داشته باشد و تاکنون اقدامی اساسی در این بخش انجام نشده است.

یکی از عوامل تعدیل کننده قیمت مسکن در بندرعباس، بهره برداری از واحد‌های مسکن مهر می باشد که البته انتظار می رود زیرساخت های عمرانی، فرهنگی، ورزشی، تفریحی، آموزشی، بهداشت و درمان و...در مسکن مهر فراهم شوند تا ساکنان مسکن مهر دغدغه کمتری داشته باشند و از طرفی دیگر متولیان این بخش همت کنند واحد‌های مسکن مهر سریعتر به مالکان واگذار شودتابخشی از مشکلات بازار مسکن برطرف شود.

از طرفی آپارتمان نشینی باعث شده است که بسیاری از ساکنان افسرده شده و فضایی برای کاشت نهال و قدم زدن آنها در حیاط و... وجود نداشته باشد و به دلیل ساخت تعداد کم پارکینگ مجتمع ها، کوچه های غیراستاندارد مملو از خودرو می شود و در صورت بروز هرگونه حادثه ای، حتی خودروهای امدادرسان نمی توانند وارد این کوچه هاشوند.از طرفی هم هنگامی که شهروندی تصمیم داشته باشد خانه ای ویلایی برای سکونت خریداری کند، فروشنده قیمت خانه را بالاتر از قیمت واقعی عنوان می کنند و توجیه شان این است که در زمین خانه ویلایی می توان چندین واحد را احداث نمود که می تواند ارزش افزوده داشته باشد واین وضعیت باعث می شود به دلیل این حبابی که توسط فروشندگان باد می شود، شهروندان امکان خرید خانه ویلایی جهت سکونت راکمتر داشته باشند.

موضوع دیگر اینکه درحالیکه شعار ازدواج آسان داده می شود، اما عزم چندانی در این بخش وجود ندارد که اگر وزارت ورزش وجوانان و راه و شهرسازی وبالطبع ادارات تابعه از ظرفیت خیرین مسکن ساز استفاده نمایند و از طرفی شرایط مناسب را برای خانه دار شدن زوج های جوان فراهم نمایند، بطور حتم زوج های جوان می توانند به خانه دار شدن امیدوار شوند. اما اینکه ورزش وجوانان یک مراسم نمادین جشن ازدواج زوج های تحت پوشش نهادهای حمایتی رابرگزارکند؛ بطوریقین این اقدام شان را نمی توان اقدامی تاثیرگذار در بخش فراهم کردن شرایط ازدواج جوانان و خانه دار شدن شان قلمداد نمود.

حتی این دستگاه هم بامتولیان بخش مسکن برای خانه دار شدن زوج ها بایستی برنامه ریزی کنند تا رفع مشکل مسکن جوانان، باعث شود آنها سوار قطار ازدواج شوند.

علی زارعی/دریا