دریا نیوزروزی برای دختران

دریا نیوز:امروز خجسته زادروز کریمه اهل بیت عصمت وطهارت حضرت فاطمه معصومه (س) است که در تقویم کشورمان به نام روز "دختر" و آغاز هفته کرامت نامگذاری شده است

، 11:18   /   کد خبر: 33303   /   تعداد بازدید: 264


دریا نیوز:امروز خجسته زادروز کریمه اهل بیت عصمت وطهارت حضرت فاطمه معصومه (س) است که در تقویم کشورمان به نام روز "دختر" و آغاز هفته کرامت نامگذاری شده است.

اما در این فرصت می خواهم از دختران استانی بنویسم که در قطب اقتصادکشور مورد بی مهری قرار گرفته اند واز بسیاری از حقوق شان وامکانات در بخش های مختلف محروم هستند.

درگام نخست بایستی از وضعیت تحصیل دختران استان هرمزگان بگویم که متاسفانه بدلیل فقر مالی برخی از خانواده ها واز طرفی در دسترس نبودن مدرسه در تمام مقاطع تحصیلی در تمام مناطق استان واز جمله  روستاهای دور ونزدیک به مرکز هرمزگان، برخی از دختران مجبور می شوند ترک تحصیل کنند وشرایط ادامه تحصیل رانداشته باشند. این وضعیت ترک تحصیل اجباری که از گذشته دراستان مرسوم بوده است وهرچند نسبت به گذشته کمترشده است، اما همچنان تداوم دارد واقدامات مناسبی و موردنیاز دراین بخش انجام نشده است. هنگامیکه برای تهیه گزارش به روستاها و محلات حاشیه نشین می رویم، یکی از گلایه های مشترک دراین مناطق، همین موضوع می باشد که بایستی تدبیری اندیشید تا عدالت آموزشی برای دختران استان مشهود باشدوآنها تبعیض را دراین بخش نبینند واز طرفی برای برگزاری اردوهای علمی و... بایستی به گونه ای برنامه ریزی نمود که حوادثی شبیه تصادف مرگبار دانش آموزان هرمزگانی دراردوی فرزانگان سال گذشته در جاده داراب پیش نیاید که تعدادی از دانش آموزان هرمزگانی جان خودشان را ازدست دادند وتعدادی هم قطع عضو و... شدند.

بی توجهی به نیازهای تفریحی، ورزشی، فرهنگی و... دختران هرمزگانی باعث شده است که آنها نتوانند از امکانات مناسب بهره مندشوند و اوقات فراغت شان به بطالت می گذرد. دختران ورزشکار مدال آور وافتخارآفرین برای استان داریم که نیازمند حمایت هستند.

ازطرفی دیگر حتی مرکز آموزش فنی وحرفه ای بانوان در استان نداریم و از طرفی دختران وبانوان حاشیه نشین از دوره های مهارتی فنی وحرفه ای محروم مانده اند وبه آنها گفته می شودکه بایستی دردوره های مهارتی که در آموزشگاه های آزاد برگزارمی شود، شرکت کنید که این قشر توان پرداخت چنین هزینه ای راندارند. اگرچه مسئولان ارشداستان وعده داده بودند که استانداری هزینه این دوره ها رابرای حاشیه نشینان می پردازد، اما این قشر همچنان منتظر تحقق این وعده هستند.

یکی دیگر از نیازهای دختران استان وبخصوص دختران دم بخت، برگزاری دوره های عملی وآموزشی مهارت های زندگی است که آنها رابرای ورود به زندگی آماده کندتا آمار طلاق های بعد از ازدواج کاهش یابد که به این موضوع توجه چندانی نشده است و بسیاری از ازدواج ها همراه با اختلافات خانوادگی و گاهی جدایی می شود که برگزاری دوره های مهارت های زندگی برای این قشر ضرورت دارد.

موضوع دیگر این است که دستگاه های متولی دختران وبانوان استان نتوانسته اندبه دغدغه های این قشر پاسخ دهندوحتی خود رامعرفی نکرده اند که بانوان و دختران استان حتی از وجود چنین نهادهایی اطلاعی ندارند.

علی زارعی/دریا