دریا نیوزکارنامه درخشان امور مالیاتی در اطلاع رسانی

دریا نیوز: برخلاف برخی از دستگاه های اجرایی که به اطلاع رسانی و حتی پاسخ به رسانه هابه عنوان نمایندگان افکار عمومی چندان اعتقادی ندارند

، 09:03   /   کد خبر: 33302   /   تعداد بازدید: 469


دریا نیوز: برخلاف برخی از دستگاه های اجرایی که به اطلاع رسانی و حتی پاسخ به رسانه هابه عنوان نمایندگان افکار عمومی چندان اعتقادی ندارند، امابرخی از مدیران دستگاه های اجرایی نسبت به اطلاع رسانی و پاسخگویی به مردم و ارباب رجوع اهتمام ویژه ای دارند وخود راپاسخگو می دانند.

البته سود این اطلاع رسانی به مردم و خود دستگاه اجرایی می رسدو از آن طرف به حق اطلاع یافتن شهروندان پاسخ داده می شود و شفاف سازی لازم صورت می گیرد.

برخی از دستگاه های اجرایی مانند اداره کل امور مالیاتی هرمزگان ازشیوه های مختلفی نظیر رسانه، بیلبورد، بروشور، حضور در بین فعالان اقتصادی واصناف و... برای اطلاع رسانی موضوعات مرتبط با مودیان خود استفاده کرده و این شیوه های اطلاع رسانی باعث شده است که در دوسال پیاپی رتبه های ۱۰۵و۱۰٨درصدی را در تسلیم اظهارنامه مشاغل درکارنامه مدیرکل امورمالیاتی ثبت شود و دربخش وصول درآمد نیز در صدر جدول استان های کشور قرار گیرد.

در ماه های خرداد وتیر که مهلت تسلیم اظهارنامه صاحبان مشاغل حقیقی و حقوقی و املاک اجاری می باشد، بیلبوردهای اطلاع رسانی را می توان درسطح شهرهای استان نیزمشاهده نمود که این موضوع نشانه اهمیت دادن این اداره کل به جایگاه اطلاع رسانی است که به دلیل کارنامه قابل دفاع این نهاد مهم اقتصادی کشور دربخش های مختلف، حتی بارهامورد تقدیر مسئولان کشوری و استانی قرار گرفته است.

گاهی شنیده می شود که برخی از فعالان اقتصادی به دلیل عدم اطلاع از قوانین و مقررات حوزه مالیات، متحمل جرایم مالیاتی شده و یااز مشوق های مالیاتی نتوانسته اند در موعد مقرر استفاده کنند که نمونه بارز آن در بخش عدم تسلیم اظهارنامه واسناد ومدارک در سال های گذشته توسط فعالان اقتصادی درمناطق آزادبود که بصورت کلی براساس بند ت ماده ۳۲قانون مالیات های مستقیم، شرط بهره مندی از هرگونه معافیت مالیاتی، تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر می باشد که این قشر وحتی سایر مشمولان معافیت مالیاتی، به دلیل عدم اطلاع دقیق از این قانون، نتوانسته بودند از این معافیت استفاده کنند که بااطلاع رسانی و حضور مدیرکل امور مالیاتی در جمع فعالان اقتصادی مناطق آزاد، اصناف و... مشکلات فوق برطرف شده و میزان تسلیم اظهارنامه ها نیز افزایش یافت.

همچنین از طریق رسانه هم درخصوص قوانین و مشوق ها و جرایم مالیاتی به مودیان اطلاع رسانی شده وبه بسیاری از سئوالات و ابهامات مودیان نیزپاسخ داده می شود واز طرفی دیگر اعلام می شود که چه میزان مالیات وعوارض ارزش افزوده وصول و توزیع شده است؛ موضوعی که در یکی دوسال اخیر نسبت به گذشته بیشتر به آن توجه شده است.

باتوجه به اینکه سیاست نظام و کشور فاصله گرفتن درآمد کشور از نفت وبودجه ریزی برپایه درآمدهای مالیاتی است، می طلبد که دربخش های مختلف باموضوع مالیات اطلاع رسانی بیشتری صورت پذیرد که دراستان هرمزگان دراین بخش موفق عمل شده است.

علی زارعی/دریا