دریا نیوزکارنامه درخشان یک تعامل

دریا نیوز: تعامل اصناف و امور مالیاتی هرمزگان در دو سال اخیر باعث شده است که میزان تسلیم اظهارنامه صاحبان مشاغل بصورت الکترونیکی در سال گذشته 105درصد و درسال جاری به 108درصد افزایش یابد

، 11:23   /   کد خبر: 33296   /   تعداد بازدید: 177


 دریا نیوز: تعامل اصناف و امور مالیاتی هرمزگان در دوسال اخیر باعث شده است که میزان تسلیم اظهارنامه صاحبان مشاغل بصورت الکترونیکی در سال گذشته 105درصد و درسال جاری به 108درصد افزایش یابد و باردیگر در صدر قرار گیرد وهمواره اتاق اصناف و اتحادیه ها از این ارتباط ابراز خرسندی نموده و از مسئولان مالیات استان و بخصوص مدیرکل آن قدردانی می کنند.

درواقع تعاملات مالیاتی با مودیانش باعث افزایش درآمدهای مالیاتی می شود و می توان به چشم انداز نظام و دولت درکاهش درآمد کشور از نفت وجایگزینی آن با مالیات نزدیک تر شد که این مهم در استان هرمزگان در حال تحقق است و انتظار منطقی نیز این است که متناسب با آن آبادانی و عمران را در استان به همراه داشته باشد. زیرا در حال حاضر علی رغم جایگاه ویژه اقتصادی هرمزگان، اما این استان در بخش های مختلف با محرومیت های زیادی مواجه است و بایستی نسخه های شفابخش و محرومیت زدا را برایش پیچید که نقش دولتمردان در این حوزه حائز اهمیت است.

البته موضوعی که نباید مورد غفلت قرار گیرد این است که مسئولان نیز بایستی با صراحت و شفافیت محل هزینه کرد مالیات و عوارض را برای مردم تشریح کنند تا آنها بدانند این مالیات و عوارضی که پرداخت می کنند، در کدام بخش ها هزینه می شود. استان هرمزگان همواره در وصول مالیات و ارزش افزوده در صدر استان های کشور واقع شده است که نشان از همت متولیان مالیات در استان می باشد و از آن طرف انتظار است که دستگاه های نظارتی نیز برمحل هزینه کرد این مالیات ها نظارت های لازم را داشته باشند.البته عدم شفافیت در این بخش باعث اعتراض استاندار هرمزگان هم شد وهفته گذشته در جمع خبرنگاران گفت: شهرداری بندرعباس در ماه های فروردین و اردیبهشت مبلغ31میلیارد تومان را از محل عوارض ارزش دریافت کرده است، اما حتی یک پروژه پنج میلیاردتومانی را از این محل اجرا نکرده است و این درآمد را صرف پرداخت کارکنان مازاد درآمد خود می کند.

در واقع یکی از گلایه های شهروندان و اصناف و... هم همین موضوع می باشد و همواره این سئوال را مطرح می کنند که شهرداری، عوارضی را که از مودیان و اصناف و شهروندان تحت عناوین مختلف دریافت می کند، در کدام بخش ها صرف می کند که اگر این عوارض ها صرف عمران و آبادانی شهر می شد، بسیاری از مشکلات موجود بایستی برطرف می شدو مردم با معضلات شهری مواجه نمی شدند.

علی زارعی/دریا