دریا نیوزمحرومیت در جاسک

 دریا نیوز: شهرستان جاسک در شرقی ترین منطقه هرمزگان در 300کیلومتری مرکز استان قرار دارد. این شهرستان در چندسال اخیر که بحث تبدیل شدن به منطقه ویژه اقتصادی و مکران مطرح شد

، 11:18   /   کد خبر: 33294   /   تعداد بازدید: 209


 دریا نیوز: شهرستان جاسک در شرقی ترین منطقه هرمزگان در 300کیلومتری مرکز استان قرار دارد. این شهرستان در چندسال اخیر که بحث تبدیل شدن به منطقه ویژه اقتصادی و مکران مطرح شد، انتظارمی رفت که گام های اساسی برای محرومیت زدایی آن برداشته شود که متاسفانه تاکنون در این بخش ها اقدامات چندانی صورت نگرفته است.

هنوز جاده های غیرایمن و غیراستاندارد پراز شتر و گاو جاسک قربانی می گیرد واگرچه با اجرای طرح های بیابانزدایی ونهالکاری، دیگر شاهد مسدود شدن جاده بدلیل ورود ماسه های روان نیستیم، اما جاده های شکسته و پراز دست انداز این مسیر نیاز به ترمیم دارند. چند روز پیش که از جاده جاسک کنارک در حال گذر بودیم، مشاده کردم که با بیل برخی از دست اندازهای جاده را آسفالت می ریزند که بطوریقین این آسفالت چندصباحی دیگر ازبین می رود.آسفالت این مسیر بسیار نامناسب می باشد که البته در برخی مناطق هم مشاهده می شد روکش جدید می کنند.

در روستاها وضعیت فقر شدید تر می باشد. هنوز بسیاری از دختران بدلیل نبود مدرسه در این روستاها ترک تحصیل می کنند و بسیاری از مدارس فرسوده می باشند.با روستائیان هم که صحبت می کنیم، آنها همچنان از وضعیت جاده های روستایی خاکی و گردوخاک ها گلایه مندند و تلفن ها هم در برخی مناطق آنتن دهی مناسبی ندارند و از طرفی دیگر هم که نوسانات برق در این مناطق وجود دارد. در حالیکه سد جگین در نزدیکی این منطقه است، اما همچنان لوله کشی آب در روستاها وجود ندارد و آنها مجبورند که آب را با تانکر بیاورند.بدلیل ریزگرد، برخی از روستائیان جاسکی به سرطان، بیماری های ریوی،کلیوی،آسم و آلرژی و ... مبتلا می شوند وبرخی هم جان خود را به دلیل همین بیماری ها از دست داده است که دولت نیاز است اعتبارات ملی مانند آنچه که به خوزستان اختصاص می دهد را به این منطقه تخصیص دهد تا برای بیابانزدایی و مقابله با ریزگردها اقدامات اساسی شود.

جاسک هرچند در نقشه مکران قرار دارد و جایگاه سیاسی،اقتصادی و.. را در منطقه بازی می کند واین جایگاهش در آینده پررنگ تر می شود، اما متاسفانه هنوز برای رفع چالش ها و مشکلاتش اقدامی اساسی نشده است ونمی شود و می طلبد که برای برون رفت از بحران های موجود دراین منطقه اقدامات اساسی صورت پذیرد تا زنگارهای محرومیت از این منطقه رخ بربندد.

در بخش صیادی هم برخی از روستائیان گلایه مندند که چرا به آنها مجوز صیادی داده نمی شود و از آن طرف کشتی های صیادی به راحتی اقدام به صید می کنند و بسیاری از آنها درآمدی جز یارانه ندارند.

علی زارعی/دریا