دریا نیوزبلاتکلیفی حاشیه نشینان

دریا نیوز: درحالی استان هرمزگان سالانه مازاددرآمد چند هزار میلیاردی دارد وبایستی براساس قانون 50درصد از این مازاددرآمد به استان برگردد که اینگونه نمی شود واز آن طرف روستاها و محلات حاشیه ای بسیاری دارد که از نبودکمترین امکانات رنج می برد

، 08:54   /   کد خبر: 33288   /   تعداد بازدید: 192


دریا نیوز: درحالی استان هرمزگان سالانه مازاددرآمد چند هزار میلیاردی دارد وبایستی براساس قانون 50درصد از این مازاددرآمد به استان برگردد که اینگونه نمی شود واز آن طرف روستاها و محلات حاشیه ای بسیاری دارد که از نبودکمترین امکانات رنج می برد.

بندرعباس بیش از سه هزار هکتار بافت فرسوده دارد که 1372هکتار آن در بندرعباس واقع شده است و 34محله را شامل می شود. محلات شهرک توحید،شمال داماهی، طلابند، نخل ناخدا،نایبند شمالی وجنوبی، خواجه عطاء، فرودگاه قدیم، سیم بالا، آیت ا... غفاری، پشتبند، شاه حسینی، برکه گرد، محله بلوچ ها، نظرآباد، سیدکامل، چهارباغ، سرریگ، کارگزاری، بازار،اوزی ها، ۲۲بهمن، شمیلی ها، حسین آباد، پشت شهر،اسلام آباد، گل کنی، سورو، چاهستانی ها، ۶۰۰دستگاه، پشت شهر ،کمربندی، بهشت زهرا، تپه ا... اکبر و دوهزار جزو بافت های فرسوده شهربندرعباس می باشد.

این وضعیت در حالی در قطب اقتصاد کشور وجود دارد که تاکنون اقدام اساسی برای رفع مشکلات این مناطق نشده است و ساکنان با مشکلات فراوانی دست وپنجه نرم می کنند.محله "سنگ کن شرقی" در ضلع غربی فرودگاه بندرعباس و ضلع جنوبی پارک جنگلی و ضلع شرقی بلوار خلیج فارس واقع شده است و برخی از ساکنان بیش از نیم قرن و چندین نسل در این محله زندگی می کنند، اما متاسفانه این محله هنوز بلاتکلیف مانده است و اعلام شده است که خارج از محدوده شهری قرار دارد واز برخی از خدمات محروم می باشد.در این محله در ایام انتخابات شوراها، کاندیداهای شورای اسلامی شهر بندرعباس برای کسب رای وارد محله می شوند و از طرفی در سایر ایام به آنها گفته می شود که سنگ کن شرقی در حریم شهر قرار ندارد. ساکنان در بلاتکلیفی مانده اند که این منطقه اگر شهر نیست و روستاست، پس چرا شورای اسلامی روستا ودهیار ندارد؟ البته سئوال اساسی این است که چطور یک محله چندکیلومتر بعد از آغاز محدوده شهری از پلیس راه و...، در حریم شهر نیست؟ کوچه های محله همچنان خاکی است و تاریکی هم باعث ناامنی این محله وسایر محلات حاشیه ای شده است و بنظر می رسد با توجه به تاکیدات مسئولان ارشد در خصوص رفع مشکلات در بافت های حاشیه ای و فرسوده، نیاز است برنامه جامعی در این خصوص تدوین شود.

رئیس جمهور بارها در مصاحبه های مختلف و از جمله در زمان حضورش در بندرعباس در اسفندماه سال گذشته اعلام کردکه اراضی بافت های فرسوده بصورت رایگان به ساکنان توسط راه وشهرسازی وشهرداری ها واگذار می شود که این مهم همچنان در هرمزگان اجرایی نشده است وساکنان محلاتی مانند"آیت ا... غفاری" بلاتکلیف مانده اند و زمین ها رایگان به آنها واگذار نمی شود تا بتوانند خانه های فرسوده شان را از نو بسازند.

علی زارعی/دریا