دریا نیوزحاشیه نشینان بندرعباس چشم انتظار خدمات دولت

دریا نیوز: درحالی مسئولان استان از آمارهای وجود یک سوم تادوسوم بافت فرسوده و حاشیه ای در شهربندرعباس می گویند که در این سال ها اقدام چندانی برای رفع مشکلات این مناطق صورت نگرفته است و ساکنان این مناطق از کمبودهای موجود گلایه مند و خواستار رفع مشکلات در این بخش می باشند

، 14:41   /   کد خبر: 33283   /   تعداد بازدید: 393


 دریا نیوز: درحالی مسئولان استان از آمارهای وجود یک سوم تادوسوم بافت فرسوده و حاشیه ای در شهربندرعباس می گویند که در این سال ها اقدام چندانی برای رفع مشکلات این مناطق صورت نگرفته است و ساکنان این مناطق از کمبودهای موجود گلایه مند و خواستار رفع مشکلات در این بخش می باشند. البته هرازگاهی برخی از مسئولان در بیان های شعاری از برنامه هایی برای ساماندهی حاشیه نشینی و رفع مشکلات این مناطق می گویند که در عمل کمترشاهد اقدامات مستمر می باشند و گهگاهی اقداماتی مقطعی در برخی مناطق صورت می گیرد وبرنامه های اساسی برای رفع چالش ها و مشکلات این مناطق اجرایی نشده است.. جهت اطلاع از دیدگاه های ساکنان این مناطق و انتظارات شان با تعدادی از ساکنان این محلات در بندرعباس گفتگویی انجام دادیم.

دره نشینی در شیراول

هنگامی که بایکی از اهالی به ضلع شمالی محله "شیراول" بندرعباس رفتیم، دره هایی ترسناک را مشاهده کرم که جوان ونوجوانانی برلبه آن نشسته بودند و به پایین دره که خانه های زیادی ساخته شده و افراد زیادی در آنها ساکن هستند خیره شده بودند و متوجه شدم که آنها به دلیل نبود هیچ مکان برای گذراندن اوقات فراغت، وقت خودشان را اینگونه می گذرانند.تعدادی از جوانان محله شیراول از نبود هیچگونه امکانات ورزشی و تفریحی در این محله گلایه دارند و می گویند پیگیری های شان برای احداث زمین ورزشی در این محله علی رغم وعده های بیشمار مسئولان عملی نشده است و وقت شان به بطالت می گذرد.آنها از تبعیض مسئولان شهر واستان نسبت به حاشیه نشینان بسیار گلایه مندند و می گویند: فقط در ایام تبلیغات، کاندیداهای مختلف به این محله می آیند و وعده های رنگین می دهند وپس از انتخاب شدن، وعده های شان به فراموشی سپرده می شود.

 دل نگرانی از اجرای طرح ها

"رستمی" یکی از ساکنان شمال محله "نخل پیرمرد" در خصوص اجرای طرح بازآفرینی در این محله نگران است که با اجرای این طرح، ساکنان بلاتکلیف نشوند و خانه و سرپناه شان را ازدست ندهند. وی می گوید ساکنان محله چاهستانی از قشرمحروم و مستضعف جامعه هستند که با سختی های فراوان بعد از سال ها، خانه هایی هرچند غیراستاندارد و ناایمن برای خودشان ساخته اند، اما انتظار دارند که دولت این طرح را به گونه ای اجرا نماید که آنها بی خانمان وآواره نشوند وکسانی که خانه های شان در مسیربازگشایی معابر تخریب می شود خانه هایی آماده را به آنهابصورت معوض بدهند تا در آن زندگی کنند. ازطرفی انتظار دارند که خانه های ایمن به آنها بدهند.الان راه شهرسازی نیاز است که در این بخش شفاف سازی کند که به چه کسانی خانه معوض، به چه کسانی هزینه و به چه کسانی زمین معوض داده می شود.البته مردم از بازگشایی معابرکه باعث افزایش ایمنی و خدمات رسانی می شود، استقبال می کنند.

 بلاتکلیفی محله آیت ا... غفاری

 برخی از ساکنان محله "آیت ا... غفاری" بندرعباس هم از بلاتکلیفی خانه های شان برای اخذ سنداملاک شان و بازسازی خانه های فرسوده شان از متولیان شهری و استانی بسیار گلایه دارند. آنها می گویند قیمتی را که شورای شهر وشهرداری برای پرداخت جهت اخذ سند اعلام کرده است، ناعادلانه است و ساکنان قادر به پرداخت این مبلغ که به ازای هرمترمربع بین صدتا دویست هزارتومان می باشد، نیستند. چرا دستور رئیس جمهور مبنی بر واگذاری زمین بافت های فرسوده به ساکنان بصورت رایگان در این محله اجرا نمی شود؟دکتر روحانی در سفراسفندماه خود به استان به مردم وعده دادکه زمین بافت های فرسوده به ساکنان بصورت رایگان واگذار می شود واین موضوع باعث خوشحالی مردم این محله شد که با این دستور رئیس جمهور و اجرای آن توسط متولیان مربوطه، می توانیم برای برای خانه هایمان سند بگیریم وبا استفاده از تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده، خانه های مان را نوسازی کنیم که تاکنون این موضع محقق نشده است و در همین جا از استاندار، نمایندگان مجلس و شورای شهر، فرماندار و شهردار می خواهیم که بازدیدی از این محله داشته باشند و وضعیت خانه های فرسوده که بیشترشان سقف ودیوارشان شکاف دارند وهرلحظه امکان ریزش دارند و کوچه های تنگ وتاریک که محل تجمع معتادان برای تزریق و استعمال موادمخدر شده اند را از نزدیک ببینند و با مردم این محله گفتگو کنند و مشکلات شان را بشنوند و بعد تصمیم گیری کنند. یکی از ساکنان کوچه بعثت 5محله آیت ا... غفاری و همسایه مسجدسقاخانه حضرت ابوالفضل(ع) هم می گوید: بنویسید که چرا وعده شهردار برای آسفالت و بازگشایی این کوچه و اتصال به بلوار مادر هنوز محقق نشده است وکوچه ها تنگ و تاریک مانده اند واز طرفی درچند نقطه دو سال قبل برای محله برای احداث پارک آماده سازی شد، اما وسایل بازی نصب نشد. درمحله امنیت هم نیست.حتی زمین ورزشی در اینجا نداریم و بچه های محله جایی برای تفریح و بازی ندارند. چرا کودکان ونوجوانان این محله بایستی مجبور شوند از کوچه هایی عبور کنند که پر از سرنگ معتادانی است که در آنجا تجمع کرده اند ودر حال تزریق واستعمال مواد مخدر هستند. این محله که شهیدان زیادی را تقدیم انقلاب و نظام کرده است، چرا بایستی این حال و روز داشته باشند و مسئولان نسبت به آن بی تفاوت باشند؟

از ورزشگاه دوراهی ایسینی محرومیم

تعدادی از جوانان محله کمربندی هم می گویند: ورزشگاه شهدای دوراهی ایسینی از بیش از یک دهه قبل در این محله احداث شده است که در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارد، اما نوجوانان و جوانان این محله و محلات حاشیه ای اطراف نمی توانند از این ورزشگاه استفاده کنند وبیشتر سانس های آن اجاره داده می شود، درصورتیکه این زمین را برای جوانان همین مناطق یک دهه پیش و در دوران دولت قبل احداث کرده اند، اما اینکه چرا جوانان وجوانان این مناطق نمی توانند از آن استفاده کنند و از آنها درخواست وجه می شود، جای سئوال دارد. در محلات که کمبود اماکن ورزشی وجود دارد، این زمین و ورزشگاه را هم نمی توانند استفاده کنند، نتیجه اش این می شود که به سمت بزه، مواد مخدر و... سوق پیدا می کنند وچه کسی پاسخگوی این وضعیت خواهدبود؟ موضوع دیگر اینکه عصرهای جمعه و گاهی بیش از پانصد ششصد موتورسیکلت در اتوبان شهیدرجایی و پشت این ورزشگاه بصورت خلاف و تک چرخ و حرکات زیگزاکی و خطرآفرین می روند تا انرژی شان را تخلیه کنند که بارها حوادث جرحی و فوتی را هم به همراه داشته است که اگر در شمال این اتوبان که زمین های خالی وجود دارد، پیست های موتورسواری ودوچرخه سواری احداث شود، جوانان در این مکان می توانند تفریح ایمن داشته باشند وحتی می توان برخی از مقررات راهنمایی و رانندگی را هم در همین مکان به آنان آموزش داد وبرای دیگر رانندگان هم خطراتی را ایجاد نمی کنند.

محلات فراموش شده

یکی از ساکنان محله "برکه گرد" هم می گوید: در این محله هم مثل محلات دیگر همچنان فاضلاب روان است و کمبود اماکن ورزشی، تفریحی، آموزشی وجود دارد و مدارس فرسوده هستند .بطورکلی این محلات فراموش شده اند.حتی برای جوانان و نوجوانان این مناطق دوره های آموزش رایگان فنی وحرفه ای هم برگزار نمی شود تاآنها برای ورود به بازار کار آماده شوند.

جوانان محله کوی ملت هم که این محله در چندسال اخیر به قطب برگزاری مراسمات مذهبی و قرآنی تبدیل شده است هم از مسئولان می خواهند که مشکلات این محله را برطرف نمایند واز اجرای برنامه های فرهنگی مذهبی و قرآنی در این منطقه حمایت کنند.

علی زارعی/دریا