دریا نیوزمدیرکل امور مالیاتی هرمزگان تاکید کرد: تعامل امورمالیاتی با اصناف هرمزگان

دریا نیوز: اصناف و بازاریان یکی از مهمترین حلقه های اقتصادی در پرداخت مالیات به شمار می روند که نقش تعیین کننده ای را در این حوزه بازی می کنند. این موضوع نشان می دهد که ارتباط میان اصناف و امورمالیاتی برمیزان وصول مالیات از این بخش بسیار اثرگذار می باشد

، 13:53   /   کد خبر: 33257   /   تعداد بازدید: 412


دریا نیوز: اصناف و بازاریان یکی از مهمترین حلقه های اقتصادی در پرداخت مالیات به شمار می روند که نقش تعیین کننده ای را در این حوزه بازی می کنند. این موضوع نشان می دهد که ارتباط میان اصناف و امورمالیاتی برمیزان وصول مالیات از این بخش بسیار اثرگذار می باشد. البته بایستی شرایطی هم فراهم شود تا رونق اقتصادی را در بین اصناف مختلف داشته باشیم تا با ارتقای رونق اقتصادی و افزایش درآمدهای اصناف، میزان درآمدهای مالیاتی نیز افزایش یابد. در سال جاری هم که توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است، انتظار می رود با نهادینه شدن فرهنگ استفاده از کالای ایرانی، رونق به تولیدکنندگان و فروشندگان کالاهای ایرانی افزایش یابد تا افزایش درآمدها را در این حوزه ها شاهد باشیم.

دربیش از یک سال اخیر که " شاکررضامریدی" سکان اداره کل امور مالیاتی هرمزگان را به دست گرفته است وبه اذعان متولیان بخش اصناف و ازجمله رییس اتاق اصناف مرکز هرمزگان، درب اتاق مدیرکل اصناف همواره برای تعامل بااصناف و مشکلات این حوزه بازمی باشد که در این مدت هم اثرات این تعاملات را در رضایت اصناف و از طرفی مشارکت همراه با رضایت اصناف برای پرداخت مالیات و سهیم شدن در اقتصاد و عمران وآبادانی شهر واستان و کشور شاهدیم." جلالی" رئیس اتاق اصناف مرکز استان هم در اظهارنظری عنوان می کرد که از زمان تصدی مدیرکل فعلی امور مالیاتی استان، مالیات ها بصورت پشت میزنشینی نوشته نمی شود و تعامل این اداره کل با اصناف ارتقا یافته است و جادارد از مدیرکل مالیاتی استان در این حوزه قدردانی شود؛ زیرا در هر حوزه ای که نیاز بوده است، مقام ارشد مالیاتی استان همکاری های لازم را داشته است و ارتباط حسنه ای بین اداره کل امورمالیاتی و اصناف برقرار شده است.

اداره کل امورمالیاتی توانسته است در سال گذشته افزایش چشمگیری را در وصول مالیات و عوارض ارزش افزوده و توزیع بین شهرداری ها و دهیاری ها داشته باشد که همین موفقیت باعث شد که استاندارهرمزگان از مدیران کل امورمالیاتی و اقتصاد ودارائی استان در جلسه اقتصادمقاومتی ماه قبل قدردانی نماید. با روند پیش رو انتظار می رود که میزان وصول مالیات و ارزش افزوده در سال جاری نیز با وصول مالیات حقه که بصورت پشت میزنشینی نمی باشد، افزایش یابد و در واقع بایستی به سمت نهادینه شدن فرهنگ مالیات در استان و کشور پیش برویم. البته استانی مانند هرمزگان که همواره در صدر وصول درآمدهای مالیاتی قراردارد و حتی مازاددرآمدهای مصوب را هم داریم که انتظار می رود دولت در اجرای قانون، 50درصدمازاد درآمد را به استان برگرداند تا در جهت محرومیت زدایی از بخش های مختلف هزینه شود.

اصناف، شرکای تجاری امورمالیاتی

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان در خصوص تعامل مناسبی که اداره کل امور مالیاتی با اصناف واتاق اصناف در بیش از یک سال گذشته داشته است هم خاطرنشان نمود: یکی از وظایف مهم و اصلی ماتعامل باکلیه فعالان اقتصادی خصوصا اتحادیه و مجامع امور صنفی می باشد.

وی افزود: باتوجه به اینکه امور مالیاتی با مودیان و فعالان اقتصادی و اصناف در حکم شریک تجاری محسوب می شوند، می طلبد که ارتباط ما با آنها نزدیک تر باشد.

مریدی گفت: درهمین راستا یکی از دغدغه های اصناف گاهی اوقات، عدم تعامل بین امور مالیاتی و اتحادیه ها را عنوان می نمودند که اینجانب از بدو ورود، کلیه موارد را با رییس اتاق اصناف و هیات رییسه آن و همچنین روسای اتحادیه ها و سطح استان مطرح نموده ام و گفتگو و مذاکره داشته ایم که به نوبه خود از همه آنها وبخصوص" جلالی" رییس اتاق اصناف قدردانی می کنم.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان خاطرنشان نمود: نتیجه تعاملات امور مالیاتی با اتاق اصناف، کاهش درصد نارضایتی مودیان و جلوگیری از تشخیص مالیات های پشت میزی و سلیقه ای بوده است و چنانچه مودی مالیاتی مودی به هرنحوی مشکل خاصی داشته است، باحضور رئیس اتحادیه مربوطه و اتاق اصناف نسبت به رفع مشکل اقدام شده است.

وی گفت: پیگیری و رفع مشکل اتحادیه های طلافروشان، بنکداران عمده، میدان تره بار و برخی از صنوف دیگر هم باحضور روسای اتحادیه مربوطه و رییس اتاق اصناف بندرعباس را داشتیم.

مریدی افزود: هماهنگی و همراهی اتاق اصناف در بحث اطلاع رسانی به فعالان اقتصادی از طریق سایت اصناف و همچنین نصب بیلبورد وبنر باهماهنگی اداره کل امور مالیاتی و اتاق اصناف صورت گرفته است که ماحصل این عاملات هم تسلیم اظهارنامه ۱۰۵درصدی مودیان در خردادماه سال ۹۵بود.

وی تاکید کرد: در واقع افزایش تعامل با اصناف باعث کاهش هزینه های وصول می شود.

پرونده های مالیاتی

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان در خصوص پرونده های بزرگ فرارمالیاتی در استان هم گفت: پرونده ها در مرحله تشخیص قرار دارند و زمانی که به قطعیت رسید، اعلام می کنیم.

وی افزود: تاکنون هم دو پرونده جرم مالیاتی به دادگستری اعلام شده که پس از صدور رای، نتیجه اعلام می شود.

مریدی گفت: البته این پرونده ها خارج از نوبت در حال رسیدگی هستند که در مرحله نهایی قرار دارند.

وی باقدردانی از همکاری دستگاه قضایی استان با اداره کل امور مالیاتی هرمزگان تصریح نمود: پس از ارایه لایحه، کمتر از یک هفته دادگستری از اداره کل مالیاتی خواستار ارایه مستندات شده که این موصوع نشان از عزم دادگستری برای برخورد قانونی باجرایم مالیاتی می باشد.

تحقق 111درصدی

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان گفت: 111 درصد از درآمدهای استانی مصوب در هرمزگان در سال 96محقق شده است.

شاکررضا مریدی گفت: درآمدهای استانی مصوب در هرمزگان در سال گذشته بیش از دوهزار و 50میلیارد تومان بود که با تلاش های همکاران اداره کل امور مالیاتی استان، مبلغ بیش از دو هزار و 280 میلیارد تومان را توانستیم وصول درآمد داشته باشیم.

وی افزود: این میزان تحقق درآمد نسبت به سال 95 که بیش از 1900میلیارد تومان بود هم رشد 20درصدی را نشان می دهد.

مریدی تاکید نمود: تخصیص 100درصدی اعتبارات به استان ها منوط به تحقق درآمدهای استانی است که در استان هرمزگان در سال گذشته بیش از 100درصد درآمدها محقق شد وبالطبع با همین تناسب هم اعتبارات تخصیص یافت.

وی خاطرنشان کرد: یکی از پیامدهای قاچاق هم رکود واحدهای تولیدی داخل کشور می باشد که اگر فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت از کالای ایرانی محقق شود، در واقع اثر مستقیمی بر رونق کسب وکار و اشتغال و تولید و در نهایت درآمدهای مالیاتی نیز افزایش خواهد یافت که می طلبد در گام نخست به عنوان یک شهروند و در گام بعدی ما مسئولان نیز با عزم جزم از منزل و سپس ادارات خود شروع کنیم و مصرف کالای ایرانی را نهادینه نماییم و سرلوحه قرار دهیم.

مریدی با تاکید بر اهمیت شفافیت کلیه مبادلات اقتصادی گفت: شکی نکنید در هر جایی که شفافیت اقتصادی باشد، فرار های مالیاتی را نمی توان مشاهده نمود.

علی زارعی/دریا