دریا نیوزاهالی" شیراول "بندرعباس در انتظار خیابان و زمین ورزشی

"دریا نیوز: شیراول" یکی از محلات قدیمی بندرعباس می باشد که علی رغم گذشت سال ها، اما تغییرچندانی در این محله دیده نمی شود و ساکنان از وضعیت موجود چندان رضایتی ندارند

، 13:38   /   کد خبر: 33253   /   تعداد بازدید: 1021


"دریا نیوز: شیراول" یکی از محلات قدیمی بندرعباس می باشد که علی رغم گذشت سال ها، اما تغییرچندانی در این محله دیده نمی شود و ساکنان از وضعیت موجود چندان رضایتی ندارند.

دراین محله که در قطب اقتصادکشور واقع شده است، بی عدالتی موج می زند. بجز محرومیت نمی توان ردپایی از عمران و آبادانی را در این منطقه مشاهده نمود. منطقه ای که محرومانش البته همواره در عرصه های مختلف از جمله انتخابات،راهپیمایی ها، مراسمات مذهبی و... حضوری فعال داشته اند ودرخط ولایت قرار دارند وپشتیبان نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند، اما دولتمردان تاکنون پاسخ مناسبی به آنها نداده اند وپیروجوان از وضعیت موجود چندان رضایتی ندارند و خواستار تجدیدنظر دولتمردان می باشند.

بنابه درخواست تعدادی از اهالی برای تهیه گزارش از این محله رفتیم. محله ای که ساکنانش بسیار کم توقع هستند، اما از وعده های بی عمل مسٔوولان شهر گلایه مندند واز پیگیری های به نتیجه برای رفع مشکلات شان خسته شده اندو از رسانه ها می خواهند دردهای شان را فریاد بزنند.

تعدادی از جوانان محله از عدم وجود زمین ورزشی وپارک و یاحتی یک مکان فرهنگی ویا تفریحی در محله گلایه ها دارند و کوچه پاتوقی برای نشستن و... آنهاشده است .

 دودهه وعده

 "مصطفی جهانگیری" یکی از اهالی وعضو هییت امنای مسجد محمدرسول ا... محله که پیگیر امورات محله نیز می باشد، از وعده های بی عمل برای بازگشایی معابر و احداث یک خیابان از کوچه آدینه۵تا خیابان ۲۰متری شاهد می گوید که بیش از دو دهه از این وعده می گذرد. علامت فلش هایی را روی برخی ازدیوارها نشان می دهد که حاکی از این موضوع می باشدکه بخشی از دیوار بعضی از خانه ها در طرح بازگشایی معابر قرار دارد. جهانگیری می گوید باتوجه به اینکه برخی از کوچه ها در مسیر این طرح عریض می باشد و بخشی از تعدادی از خانه ها در مسیر می باشند وسه تاچهارخانه بایستی بطورکامل تخریب شوند که انتظار می رود زودتر این طرح اجرا شود تاضریب امنیت و خدمترسانی دراین محله افزایش یابد. یکی از خانه های تخریبی قبل از نانوایی در این کوچه هم به محل تجمع معتادان و... تبدیل شده است.

این مسیر که درحال حاضر بحث احداث خیابان در آن مطرح می باشد را از بیش از سی سال قبل به خاطر دارم که تغییر چندانی نداشته است وفقط کوچه هایش اندکی آسفالت شده اند وبامشارکت اهالی در گذشته آبراهه هم احداث شده است، البته پستی وبلندی کوچه ها و فاضلاب روان در کوچه ها همچنان به چشم می خورد. کوچه هایی که همچنان تنگ و تاریک مانده اند و در زمان حوادث، امکان خدمت رسانی وعبور خودروهای امدادرسان وجود ندارد. مردم می گویند در این منطقه کمربندی فقط در زمان شهرداری " فرج زاده" تعدادی خیابان احداث شد و بعداز آن چندان تغییرات محسوسی را شاهد نیستیم.

درکوچه آدینه ۱۱هم آتش سوزی می شود وبدلیل کم عرض بودن کوچه، خودروی آتش نشانی نمی تواند وارد شود و خانه می سوزد. چنین صحنه هایی را هم می توان برای سایر کوچه های محله که تنگ و تاریک هستند، متصور شد. کوچه هایی که حتی خودروهای جمع آوری زباله هم نمی توانند وارد شوند و کارگران شهرداری مجبور می شوند بادست زباله هارابیاورندودر خودروی شان که در خیابان اصلی متوقف می شود، بریزند. در برخی از کوچه ها هم نخاله های ساختمانی دیده می شود. کودکان هم در همین کوچه های نامناسب کودکی وبازی می کنند و گاهی هم در فاضلاب های روان توپ بازی و چوب بازی می کنند.

دیوار بیشتر خانه ها هم فرسوده هستند و درصورت بروز زلزله های نسبتا شدید، بارندگی شدید و... ،ریزش چنین دیوارهایی دوراز انتظار نیست ونیاز به بازسازی دارند. البته بیشتر خانه در محله فاقد سند می باشند وچنین خانه هایی هم بدلیل سندنداششتن نمی تواننداز تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده استفاده کنند. حال باید دید با دستوررئیس جمهور در سفر اسفندماه سال گذشته به هرمزگان مبنی بر واگذاری زمین های بافت های فرسوده به ساکنان برای اخذسندبصورت رایگان از چه زمانی اجرائی می شودتا روندنوسازی بافت های فرسوده هم در استان شتاب بگیرد؟

 زمین ورزشی وپارک نداریم

 تعدادی از نوجوانان وجوانان محله هم از نبود پارک وزمین ورزشی در محله شیراول گلایه دارند و عنوان می کنند آنها و خانواده های شان مکانی برای تفریح و ورزش ندارند ونیاز است که متولیان مربوطه در این زمینه چاره اندیشی کنند.

"خلیل روزدار"یکی از جوانان این محله می گوید: از زمانی که بچه بودیم در زمین خاکی محله بازی می کردیم که این قطعه زمین خاکی در حال حاضر پر از نخاله شده است. جهانگیری و تعدادی دیگر از جوانان و اهالی محله هم قطعه زمینی را ابتدای کوچه آدینه ۱۷نشانم می دهند و ی گویند که قرار بود مجموعه ای ورزشی دراین مکان احداث شود که بدلیل برخی کارشکنی ها و مشکلات، تاکنون این خواسته اهالی محقق نشده است.

جهانگیری می گوید: خانه ای با زیربنای ۵۰۰متر هم در کنار همین زمین قرار دارد که مالک آن موافقت کرده است آن را در ازای واگذاری قطعه زمینی دیگر در منطقه ای دیگر، زمین را در اختیار شهرداری قرار دهدتا مجموعه ورزشی احداث شود ونوجوانان و جونان ورزش کنند که تاکنون اقدای در این زمینه صورت نگرفته است. جوانان ورزش دوست و ورزشکار محله مجبورهستند برای ورزش کردن به محلات دیگر بروند ودر ازای پرداخت هزینه ساعتی را ورزش کنند. جوانان محله می گویند اگرشهرداری زمین فعلی را آماده سازی وفنس کشی کند، جوانان محله می توانند ورزش کنند. درهمین زمین که درحال حاضر اندکی شیب هم دارد مراسم سینه زنی وعزاداری در ماه های محرم وصفرهم برگزار می شود وحتی فضای مناسب برای مراسمات نیست.

برخی از نوجوانان وجوانان هم مجبورند در کوچه بنشینند و وقت شان را به بطالت بگذرانند و برخی به سمت اعتیاد و.... می روند.آنطور که جهانگیری به عنوان یکی از معتمدین محله که پیگیر امورات هم می باشد، می گوید: بسیاری از مسئولان از جمله شهردار،فرماندار، نمایندگان مجلس، اعضای شورای شهر و... از درخواست های بحق اهالی اطلاع دارند و وعده پیگیری برای تحقق آنرا داده اند، اما هیچکدام درجهت تحقق آن در یک دهه اخیر گام برنداشته اند. چندین شهردارو فرماندار وشورا هم عوض شده اند و اما بحث احداث زمین ورزشی، احداث خیابان از کوچه آدینه۵و... تاکنون محقق نشده است. آنها از مسئولان می خواهندبرای رفع مشکلات اهالی اقدام نمایند. درحال حاضر هم که نبود اعتبار و پول را برای عدم اجرای طرح احداث خیابان و.... بهانه کرده اند. کفش های آهنین هم برای پیگیری رفع مشکلات محله و تحقق خواسته های اهالی هم ازبین می روند و توجه چندانی به رفع مشکلات نمی شود.

جهانگیری از فعالیت های فرهنگی، مذهبی و قرآنی مسجد محمدرسول ا...(ص) محله هم می گوید که نیازمد تجهیزات مختلف، رایانه جهت برگزاری دوره آموزشی و.... می باشد.

وی می گوید از همین محله پزشک، ورزشکار، خواننده و.... داریم و پتانسیل هایی در زمینه های مختلف وجود دارد که نیازمند حمایت می باشیم .

علی زارعی/دریا