دریا نیوزاستاندار هرمزگان مطرح کرد: تکریم سرمایه‌گذار و کاهش زمان صدور مجوز مهمترین ماموریت مرکز سرمایه‌گذاری

دریا نیوز: استاندار هرمزگان مهمترین ماموریت مرکز خدمات سرمایه گذاری را تکریم سرمایه گذار و کاهش زمان صدور مجوز دانست و گفت: از تمام ظرفیت‌ها برای جذب سرمایه‌گذار استفاده شود

، 13:21   /   کد خبر: 33251   /   تعداد بازدید: 359


دریا نیوز: استاندار هرمزگان مهمترین ماموریت مرکز خدمات سرمایه گذاری را تکریم سرمایه گذار و کاهش زمان صدور مجوز دانست و گفت: از تمام ظرفیت‌ها برای جذب سرمایه‌گذار استفاده شود.  
فریدون همتی در مراسم افتتاح رسمی پنجره واحد سرمایه‌گذاری استان و بازدید از مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان هرمزگان با اشاره به ظرفیت‌های موجود در استان اظهارداشت: فلسفه ایجاد مرکز خدمات سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی پنجره واحد سرمایه‌گذاری، کاهش زمان صدور مجوز و تکریم سرمایه‌گذاران است.
وی در ادامه با تاکید بر کاهش فرایند صدور مجوز سرمایه‌گذاری در استان، افزود: مرکز خدمات سرمایه‌گذاری بایستی در مدت زمان 2 هفته، تمام فرایند را بررسی و مجوزات لازم را با همکاری دستگاه‌های متولی، جهت ارائه طرح به سرمایه‌گذاران صادر کند.
استاندار هرمزگان با بیان اینکه اگر دستگاهی در راستای کاهش زمان صدور مجوز در دو هفته، همکاری نداشت، تصریح کرد: مرکز خدمات سرمایه‌گذاری وظیفه دارد، کم‌کاری و تخلف دستگاه متولی را کتبا به استانداری گزارش کند تا پس از برگزاری جلسه و قابل قبول نبودن دلیل تاخیر با مدیر دستگاه برخورد شود.
 نماینده عالی دولت در هرمزگان اذعان داشت: باید به گونه‌ای اقدام شود، تا کاهش زمان صدور مجوز سرمایه‌گذاری در هرمزگان به مزیت منحصر به فرد این استان در زمینه سرمایه‌گذاری کشور تبدیل شود.
وی در ادامه با بیان اینکه مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان بایستی با تحکم و جدیت کاهش زمان صدور مجوز را دنبال کند، بیان‌داشت: بستری فراهم شود تا سرمایه‌گذاران و علاقه‌مند به سرمایه گذاری در هرمزگان از هرکجای دنیا به سهولت بتوانند طرح‌های مد نظر خود را انتخاب و مجوزات لازم را دریافت کنند.
استاندار هرمزگان طرح‌های ارائه شده در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری هرمزگان را در 2 بخش عنوان کرد و افزود: بخش اول طرح‌هایی که با شناسایی و فرصت‌سنجی مطالعات اولیه آنها انجام شده و در سایت سرمایه‌گذاری همراه با مجوز آماده ارائه به سرمایه‌گذاران است و بخش دوم طرح‌هایی است که از سوی سرمایه‌گذاران به مرکز پیشنهاد و پس از بررسی اقدامات جهت صدور مجوزات لازم در مرکز انجام می‌شود.
همتی با اشاره به اهمیت فعالیت مرکز خدمات سرمایه‌گذاری هرمزگان در راستای توسعه استان گفت: پیگیری شود تا پس از احداث ساختمان مدیریت بحران در محوطه استانداری، طبقه اول این ساحتمان 4 طبقه به مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اختصاص یابد.
وی در ادامه با تاکید بر تلاش کارکنان مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان، برای جذب سرمایه‌گذاران برای سرمایه گذاری در هرمزگان بیان داشت: پس از صدور مجوز، نظارت بر اجرای پروژه‌ها نیز از دیگر وظایف مرکز خدمات سرمایه‌گذاری است که تا پایان اجرای پروژه و افتتاح طرح بایستی در کنار سرمایه‌گذراران حاضر بوده و با مشاوره، موانع و مشکلات طرح را برطرف کنند.
استاندار هرمزگان برخورد اداری و وجود بروکراسی‌های دست و پاگیر را مسبب فرار سرمایه‌گذاران دانست و افزود: فکر و ایده‌های فعالین در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری هرمزگان بایستی امید بخش و جذاب باشد.
نماینده عالی دولت در هرمزگان ادامه داد: در شهرستان‌های استان نیز باید شرایط برای سرمایه‌گذاران فراهم شود و مرکز خدمات سرمایه‌گذاری با ارتباط مستقیم با فرمانداران و نمایندگان ادارات تلاش کند تا چرخ توسعه استان با مشارکت سرمایه‌گذاران به صورت متوازن در سراسر استان به حرکت در آید.
همتی بیان داشت: می‌توان با استفاده از دفاتر سفارت ایران در سایر کشورها و دفاتر سفارتخانه‌های سایر کشورها در ایران، در راستای معرفی ظرفیت‌های استان و جذب سرمایه‌گذار خارجی اقدام کرد.
وی همچنین بیان داشت: متولیان جذب سرمایه‌گذاری در استان تلاش کنند تا با آماده‌سازی کلیپ‌های باکیفیت و جذاب از ظرفیت‌های متنوع استان با زبان‌های زنده دنیا و پخش آن از طریق تلویزیون‌های ماهواره‌ای داخلی به جذب سرمایه‌گذار خارجی کمک کنند.
استاندار هرمزگان تاکید کرد: با توجه به فرصت‌های پیش‌رو، برگزاری حد اقل 2 همایش قوی برای معرفی بهتر ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری استان با هدف جذب سرمایه‌گذار  داخلی و خارجی در دستور کار مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان قرار گیرد.
همتی با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت اتاق‌های فعال و حتی وزارت اقتصاد و دارایی و انجام مکاتبات با هدف جذب سرمایه‌گذاران داخلی، افزود: دعوت از ایرانیان و به ویژه هرمزگانیان مقیم کشورهای حاشیه خلیج فارس و سایر کشورهای جهان نیز باید در دستور کار مرکز خدمات سرمایه‌گذاری هرمزگان قرار گیرد.
نماینده عالی دولت در استان هرمزگان در ادامه با بیان اینکه بایستی به گونه‌ای عمل شود تا هرمزگان به عنوان الگوی سرمایه‌گذاری در کشور مطرح شود،خاطرنشان کرد: با توجه به حضور نیروهای متخصص فعال در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان بایستی با انجام تحقیقات مناسب زمینه سرمایه‌گذاری در حوزه‌های صنعت، کشاورزی، گردشگری، خدمات و ... به سهولت فراهم شود.
وی با بیان اینکه از روز شنبه یکم اردیبهشت ماه سال جاری تمام سرمایه‌گذاران برای دریافت مجوز بایستی به مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان مراجعه کنند افزود: بایستی توجه شود تا از بدو ورود سرمایه‌گذار به سیستم مراحل بررسی و صدور مجوز عملیاتی شود.
وی در پایان طولانی شدن زمان صدور مجوز سرمایه‌گذاری را نشانه اهل کار نبودن مدیر دانست و گفت: می‌توان با مقررات‌زدایی و حذف موارد کم اهمیت به کاهش زمان صدور مجوز کمک کرد.

سامانه دادور" آماده پذیرش شکایات است

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی هرمزگان نیز در این مراسم با بیان اینکه پنجره واحد سرمایه‌گذاری وارد فاز عملیاتی شده است گفت: از طریق سامانه دادور آماده پذیرش شکایات هستیم.
علی ابراهیمی با اشاره به آغاز فعالیت دفتر مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان اظهار داشت: مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان به‌روزرسانی شده است.
وی در ادامه با بیان اینکه ارائه خدمات سرمایه‌گذاری با حذف سیستم سنتی به صورت آنلاین و با تجمیع دستگاه‌های متولی حوزه صدور مجوزات سرمایه‌گذاری آماده خدمت است، افزود: این مرکز تا امروز وظیفه اطلاع‌رسانی را برعهده داشته است، اما با بهره‌برداری از پنجره واحد سرمایه‌گذاری وارد فاز عملیاتی جذب سرمایه‌گذار شده است.
نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی هرمزگان بیان داشت: این ظرفیت و پتانسیل در بین کارکنان مرکز خدمات سرمایه گذاری استان وجود دارد تا با استفاده از قدرت جذب سرمایه گذار و شناسایی و معرفی ظرفیت‌های استان در راستای توسعه استان گام بر می‌دارند.
ابراهیمی با اذعان به توانمندی بالای کارکنان مرکز خدمات سرمایه گذاری استان هرمزگان، متشکل از تجربه، دانش و مدیریت دکتر معلمی افزود: آمادگی داریم علیرغم، احصای فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان و اطلاع‌رسانی، در راستای تکریم سرمایه گذاران و صدور مجوز سرمایه‌گذاری در کمترین زمان اقدام کنیم.
وی در ادامه با بیان اینکه آماده اعطا و صدور مجوزهای رسمی سرمایه‌گذاری در استان هستیم، تصریح کرد:  "سامانه دادور" نیز برای پیگیری شکایات در دسترسی قرار داده شده است.

جذب رتبه نخست جذب سرمایه گذار خارجی  کشور در هرمزگان

 رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری هرمزگان از کسب رتبه نخست فاینانس کشور در هرمزگان خبرداد وگفت: دستگاه‌های متولی ، موانع سرمایه‌گذاری در استان را مرتفع سازند.
نوشین معلمی  نیز در این نشست با اشاره به کسب رتبه نخست جذب سرمایه گذار خارجی "فاینانس" کشور در هرمزگان اظهار داشت: 2 طرح در حوزه فاینانس در استان هرمزگان طی سال 96 مصوب و تائید شده است.
وی در ادامه افزود: 6 طرح سرمایه‌گذاری مستقیم توسط کشورهای مختلفی نظیر ایتالیا، فرانسه و چین با ارزش هفتاد میلیون دلار و دو طرح فاینالنس در قالب نیروگاه1400 مگاواتی سیریک به ارزش  یک میلیارد و 250 میلیون دلار  و پالایشگاه جاسک نیز با ارزش 2 میلیارد و 200 میلیون دلار در هرمزگان مصوب شده است.
وی از طرح فاینانس پالایشگاه جاسک به عنوان بزرگترین فاینانس ایران در سال 96 یاد کرد و گفت: باید تلاش کنیم تا با برطرف‌سازی مشکلات و موانع پیش‌روی طرح‌ها، اعتبارات لازم را برای اجرای طرح‌های مذکور جذب کنیم.
معلمی در ادامه با تاکید بر تلاش مرکز خدمات سرمایه‌گذاری هرمزگان برای کاهش زمان صدور مجوز سرمایه‌گذاری در استان بیان داشت: می‌توان با آماده‌سازی نقشه "جی آی اس" با هدف مشخص کردن حریم‌های راه، تاسیسات و محیط زیست، فرایند استعلامات را مدیریت و کاهش داد.
رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری هرمزگان به فرایندهای موجود در دستگاه‌های مختلف برای صدور مجوز اشاره کرد و ادامه داد: کل فرایندها مشخص شود و با تهیه یک "فلوچارت" فرایندهای موجود را بررسی و با انجام اقدامات کارشناسی با هدف کاهش زمان صدور مجوز سرمایه‌گذاری مقررات‌زدایی کنیم.
وی در ادامه با اشاره به استقبال استاندار از پیشنهادات علمی و تخصصی مرکز خدمات سرمایه‌گذاری برای کاهش زمان صدور مجوز سرمایه‌گذاری، تاکید کرد: اجرایی شدن این پیشنهادات مستلزم طرح در شورای برنامه‌ریزی استان، تصویب و همکاری دستگاه‌های متولی است.
معلمی بیان داشت: با توجه به تاکیدات استاندار در زمینه همکاری ادارات و دستگاه‌های متولی در امر صدور مجوز سرمایه‌گذاری، در صورت عدم همکاری دستگاه‌ها جهت صدور مجوز در زمان مقرر، دستگاه متخلف به صورت کتبی به استانداری معرفی خواهد شد.
رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری هرمزگان با اشاره به ضرورت آماده‌سازی استان برای میزبانی از سرمایه‌گذاران خارجی خاطر نشان کرد: متاسفانه کار  در این زمینه بسیار زیاد است و بنده اعتقاد دارم تمام دستگاه‌ها با آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم موانع سرمایه‌گذاری در استان را مرتفع سازند.