دریا نیوزدستور رئیس جمهور اجرا نشد

دریا نیوز: علی‌رغم دستور رئیس جمهور در سفر اسفندماه سال گذشته به هرمزگان مبنی بر واگذاری زمین‌های بافت فرسوده توسط دولت و شهرداری‌ها به ساکنان جهت اخذ سند، اما ساکنان برخی از مناطق فرسوده ازعدم اجرای این قانون گلایه‌مندند. عدم اجرای این دستور در استان همچنان باعث قفل شدن واگذاری زمین‌ها در بافت‌های فرسوده و اخذ سند و نوسازی بافت‌های فرسوده با تسهیلات نوسازی شده و می‌طلبد مسؤولان ارشد استان این گره را باز کنند

، 10:08   /   کد خبر: 33236   /   تعداد بازدید: 196


 دریا نیوز: علی‌رغم دستور رئیس جمهور در سفر اسفندماه سال گذشته به هرمزگان مبنی بر واگذاری زمین‌های بافت فرسوده توسط دولت و شهرداری‌ها به ساکنان جهت اخذ سند، اما ساکنان برخی از مناطق فرسوده ازعدم اجرای این قانون گلایه‌مندند. عدم اجرای این دستور در استان همچنان باعث قفل شدن واگذاری زمین‌ها در بافت‌های فرسوده و اخذ سند و نوسازی بافت‌های فرسوده با تسهیلات نوسازی شده و می‌طلبد مسؤولان ارشد استان این گره را باز کنند.

محله فرسوده " آیت ا... غفاری" که از قدیمی‌ترین محلات شهر بندرعباس محسوب می‌شود و شهرداری در این سال‌ها مدعی است که اراضی این منطقه متعلق به شهرداری است و با تصویب شورای شهر در چند سال قبل، ساکنان برای اخذ سند املاک‌شان به ازای هرمترمربع بایستی بین صدتا دویست هزارتومان به شهرداری بپردازند که پرداخت این مبلغ برای ساکنان آیت ا... غفاری که بیشترشان تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند، غیرممکن است و همین موضوع باعث شده است که نوسازی در این محله قفل شود و دیوار و سقف‌های ترک خورده گهگاهی فرو می‌ریزند و در بارندگی‌ها هم میزان تخریب‌ها افزایش می‌یابد. اما اینکه چرا دستور رئیس جمهور در این بخش اجرائی نشده است و مردم در مراجعه با شهرداری همان پاسخ‌های سال‌های گذشته را مبنی بر پرداخت هزینه‌های بالا می‌شنوند، جای سئوال دارد و بایستی وضعیت واگذاری زمین به صاحبان این املاک مشخص شود.

بایستی بین راه و شهرسازی و شهرداری در این بخش اگر هم توافقاتی نیاز است، انجام شود تا اینکه مردم از بلاتکلیفی خارج شوند و بتوانند سند املاک‌شان را بصورت رایگان دریافت نمایند تا با استفاده از تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده، برای نوسازی این بافت‌ها گام بردارند و خانه‌های فرسوده خود را از نو بسازند تا اینکه از آوارشدن خانه‌های کهنه فرسوده قدیمی بر سرشان و مدفون شدن در زیر این آوار جلوگیری شود.

در این بخش ضرورت دارد که استاندار هرمزگان، شهردار، رئیس شورا و مدیرکل راه و شهرسازی را بر سر میز مذاکره بیاورد تا در این زمینه تصمیم اجرائی بگیرند و اگر نیاز به تهاتر و... می‌باشد، اقدام گردد.

زیرا در حال حاضر ساکنان این منطقه بیش از یک دهه در بلاتکلیفی بسر می‌برند و قادر به اخذ سند و استفاده از تسهیلات بانکی برای نوسازی خانه‌های فرسوده خود نیستند، زیرا داشتن سند املاک، شرط اصلی در اعطای تسهیلات می‌باشند و به املاک فاقد سند، وام نوسازی داده نمی‌شود و ضرورت دارد دستور رئیس جمهور در واگذاری رایگان زمین‌های بافت‌های فرسوده به ساکنان اقدام عملیاتی صورت پذیرد.

علی زارعی/دریا