دریا نیوزبازاری که نتوانست نماد گردشگری شود حراج سلامتی در بازار ماهی‌فروشان بندرعباس

دریا نیوز: کارتنی را روی زمین انداخته و ماهی را روی آن انداخته و دمش را لای دوانگشت پایش گرفته و درحال تکه‌کردن ماهی است و بدلیل اینکه چندین ماهی را روی همین کارتن تکه تکه کرده و کارتن خیس و پر از خون شده است، کارتن در واقع پاره شده است و ماهی روی زمین در حال تکه شدن می‌باشد.

، 11:58   /   کد خبر: 33234   /   تعداد بازدید: 342


به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، چندمتر آن طرف‌تر چند کیلو میگو را روی زمین ریخته‌اند و دو خانم در حال پوست کندن آنها هستند.

این‌ها همان ماهی و میگوهایی هستند که ساعتی دیگر به خانه شهروندی می‌رسد و شاید بخشی از آن همان روز و بخشی دیگر در روزهای آینده استفاده می‌شود، غافل از  اینکه در خلال این تمیز و تکه تکه کردن ماهی و میگو، انتقال میکروب و ویروس و آلودگی‌هایی دور از ذهن نبوده است.

برخی از کسانی که در این بازارها با یک چاقو در دست، اقدام به تمیزکردن ماهی می‌کنند، معتاد هستند و بیماری‌های مختلفی دارند و در واقع ناقل آلودگی‌هایی هستند که شاید به ماهی و میگوهایی که به اصطلاح تکه و تمیز می‌کنند، منتقل کنند.

چند متر آن طرف‌تر هم ضایعات ماهی تلنبار شده است و بوی تعفن بیشتر می‌شود و خونابه‌اش جریان دارد، اینجا از بهداشت خبری نیست و گلایه‌های شهروندان هم تاکنون شنونده‌ای نداشته است.
هر شهروندی هر وقت که نزدیک بازارهای ماهی‌فروشان پشت شهر و بازار روز (پشت مسجد کوفه) بندرعباس می‌شود، بوی تعفن به مشامش می‌رسد و مجبور می‌شود جلوی بینی خود را بگیرد.

شاید برای شهروندان بندرعباسی، مشاهده صحنه‌های مختلف از نحوه عرضه ماهی و میگو در این بازارها تکراری و عادی باشد، اما برای تازه واردها به این شهر و بازارهای ماهی، دیدن این صحنه‌ها غیرقابل باور است.

*گلایه شهروندان

"شاهی" شهروندی است که به شهرهای مختلف کشور و برخی کشورهای جهان مسافرت داشته است و بازار ماهی‌فروشان بندرعباس را غیرقابل مقایسه این مناطق را  با بازارهای سایر استان‌های کشور و سایر شهرهای دنیا می‌داند و می‌گوید: در بازار ماهی‌فروشان بندرعباس بهداشت رعایت نمی‌شود و شرایط نگهداری و عرضه ماهی و میگو به هیچ وجه استاندارد نیست، بازارهای ماهی‌فروشان شهرهای غیربندری زیباتر و بهداشتی‌تر از بازارماهی فروشان بندرعباس می‌باشد، بازارهای ماهی‌فروشان در شهرهای بندری در حقیقت بایستی جاذبه گردشگری داشته باشد که به این بخش هم توجهی نشده است قرار بود بازار ماهی‌فروشان جدید ساخته شود که نشد و اگر این بازار ساخته می‌شد و در طبقه فوقانی هم غذاهای دریایی عرضه می‌شد، حتی جذابیت زیادی برای میهمانان و گردشگران داشت. 

*فروش ماهی در آفتاب

برخی دیگر از شهروندان با انتقاد از وضعیت غیربهداشتی بازارهای ماهی بندرعباس که هنوز بصورت سنتی و گاهی حتی ماهی و میگو در دمای سی چهل درجه و بیشتر این شهر و در معرض نور مستقیم آفتاب بفروش می‌رسد؛ می‌گویند: مشخص نیست متولی ساماندهی این وضعیت بازار ماهی‌فروشان کیست و چرا اقدامی نمی‌کنند آیا خودشان هم از همین بازارها ماهی و میگو می‌خرند؟ از طرفی هیچ نظارتی حتی بر قیمت‌ها وجود ندارد و ماهی در شهری که بندری است  و بایستی ارزانتر باشد، اما گرانتر است و بسیاری از شهروندان از خرید ماهی محرومند.

*قطب صیادی و اقتصاد

یکی دیگر از شهروندان هم می‌گوید: واقعا جای تاسف است که هنوز در این شهر که قطب اقتصاد و صیادی کشور می‌باشد، هنوز یک جایگاه و بازار مناسب، بهداشتی و استاندارد برای فروش آبزیان وجود ندارد تا کی باید این وضعیت ادامه داشته باشد؟ چرا استانداری، فرمانداری، شهرداری، شورای شهر، مسؤولان بهداشت شهر و... در این زمینه اقدامی نمی‌کنند تا بندرعباس هم دارای بازارهای بهداشتی و استاندارد ماهی و میگو باشد؟ 

*بازار شیلات

شهروندی دیگر هم می‌گوید: از دوسه سال قبل که بازار شیلات بندرعباس راه‌اندازی شد، ماهی بصورت بهداشتی عرضه، تکه تکه و بسته‌بندی می‌شود، اما از یک طرف تنوع ماهیان در این بازار کم است و از طرفی نیاز است تعداد بیشتری شبیه چنین بازارهایی در بندرعباس باتنوع بیشتر ماهیان راه‌اندازی شود و وضعیت بازارهای پشت شهر و پشت مسجد کوفه ساماندهی و استانداردسازی شود تا ماهیان روی زمین و در شرایط بسیار غیربهداشتی عرضه نشوند و استانداردسازی در این بخش صورت پذیرد، آیا حق مردم شهربندرعباس، خرید ماهی از چنین بازارهایی است؟ واقعا وقتی میهمانی برای‌مان بیاید و بخصوص میهمانان نوروزی که هرسال وارد شهرمان می‌شوند و این وضعیت بازار را می‌بینند که بهداشت در آنجا حرفی برای گفتن ندارد، چه قضاوتی را از مسؤولان بهداشتی و سایر مسؤولان شهر و استان خواهد داشت و با چه خاطره‌ای شهرمان را ترک می‌کنند؟ چرا نباید تدبیری اساسی در این سال‌ها اندیشیده شود؟

وی می گوید: در جمعه بازار کوچه کارگزاری که مرغ را روی زمین کشتار و تکه‌تکه می‌کنند و در بازار پشت شهر و بازار روز هم ماهی را در شرایط نامناسب بهداشتی تکه تکه  می‌کنند که نیاز است در این بخش چاره‌اندیشی شود که تاکنون نشده است و بنظر می‌رسد متولیان مربوطه عزمی را در این بخش ندارند، بنده که فکر نکنم وضعیت تغییر کند، زیرا تاکنون که اقدامی نشده است و گویا بهداشت و سلامت مردم برای مسؤولان اهمیتی ندارد و مهم نیست که چقدر بیماری‌ها در شهر و استان زیاد است که مصرف آبزیان با این شرایط نگهداری و فروش در افزایش بیماری‌ها بدون تاثیر نیست، مسؤولان بروند و در این بخش بررسی کارشناسی کنند تا به نتایج لازم دست یابند.