دریا نیوزمدیرکل امور مالیاتی هرمزگان خبرداد توزیع 320 میلیارد تومان بین شهرداری‌ها و دهیاری‌های هرمزگان

دریا نیوز: مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان گفت: در سال 96 مبلغ 320 میلیارد تومان بین شهرداری‌ها و دهیاری‌های هرمزگان توزیع شده است.

، 12:10   /   کد خبر: 33223   /   تعداد بازدید: 329


شاکررضا مریدی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در بندرعباس، اظهار داشت: 320 میلیارد تومان عوارض ارزش افزوده بین 37 شهرداری و یکهزار و 97 دهیاری در سطح استان در سال گذشته توزیع شده است.

وی اظهار داشت: در سال 95 مبلغ 219 میلیارد تومان بین شهرداریها و دهیاریهای سطح استان توزیع شده است که این مبلغ در سال 96 به 320 میلیارد تومان افزایش یافت.
مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان تصریح نمود: در واقع در سال 96 میزان پرداختی عوارض ارزش افزوده به شهرداریها و دهیاریهای سطح استان 46 درصد افزایش را نشان میدهد.
مریدی از قطعیت و به روزرسانی پرونده‌های معوقه، واحدیابی و شناسایی واحدهایی که مشمول ارزش افزوده بودند و تاکنون نسبت به انجام تکالیف قانونی خود اقدام ننموده‌اند، پیگیری وصول مالیات و عوارض پرونده هایی که در داخل استان فعالیت داشتند ولی پرونده آنها خارج از استان قرار داشت، همکاری و همراهی نیروهای ادارات نظارتی استان و همچنین شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با اداره کل امور مالیاتی به عنوان مهم‌ترین عواملی نام برد که در افزایش مالیات ارزش افزوده در سال گذشته اثرگذار بوده است و اظهار امیدواری کرد: میزان اخذ و توزیع مالیات بر ارزش افزوده در سال 97 نسبت به سال 96 هم با روند فعلی افزایش یابد.
وی تاکید نمود: بطور حتم در صورت همکاری همه دستگاه‌های اجرایی و شهرداری‌ها در استان در بحث واحدیابی و شناسایی واحدهای جدید با اداره کل امور مالیاتی استان و هماهنگی بیشتر در این بخش، افزایش میزان وصول مالیات بر ارزش افزوده در استان در سال جاری دور از ذهن نیست.
مریدی در خصوص وضعیت انتقال پرونده‌های 71 بنگاه اقتصادی فعال در هرمزگان از سایر مناطق کشور هم گفت: بیش از 50 درصد امور مربوط به انتقال پرونده‌ها انجام شده است و مابقی پرونده‌ها نیز در دست اقدام می‌باشد.
مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان تصریح نمود: علت عدم ارسال برخی از پرونده‌ها نیز به دلیل بازبودن این پرونده‌هاست که اگر پرونده به قطعیت نرسیده باشد، نمی‌توان پرونده را منتقل نمود و پس از قطعیت این پرونده‌ها به هرمزگان منتقل می‌شود.
وی تاکید نمود: با قانون جدید درصورتی که حتی اگر پرونده‌های این بنگاه‌های اقتصادی به هرمزگان برگشت داده نشود، اما مکلفند مالیات و عوارض را به استان برگردانند، زیرا براساس این قانون، مالیات و عوارض  بایستی در محلی پرداخت گردد که محل فعالیت آن بنگاه اقتصادی می‌باشد که انتظار می‌رود با تحقق این قانون در استان هرمزگان، میزان مالیات و ارزش افزوده افزایش یابد و بالطبع توزیع عوارض ارزش افزوده نیز بین شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان نیز افزایش خواهد یافت.
مریدی افزود: با توجه به جزء 2بند ه تبصره 6 قانون بودجه سال97، مقرر شده است محل اخذ مالیات و عوارض ارزش افزوده واحدهای تولیدی، محل استقرار آنها می‌باشد که در این راستا مکاتبات لازم با معاونت ارزش افزوده سازمان امورمالیاتی کشور درحال انجام می‌باشد.
این مقام مسؤول با اشاره اهمیت پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده در توسعه شهرها و روستاهای استان ابراز داشت: در حال حاضر بزرگترین مشکل شهرداری‌ها و دهیاری‌ها هم عدم وجود نقدینگی می‌باشد که هرچه تزریق نقدینگی به شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان بیشتر باشد، پروژه‌های بیشتری در استان قابل تعریف و اجرا می‌باشد و اخذ مالیات بر ارزش افزوده از فعالان اقتصادی و توزیع بین آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد و توسعه و عمران و آبادانی استان را به همراه خواهد داشت.
وی در خصوص پرداخت یک درصد از فروش به عنوان عوارض آلایندگی از صنایع آلاینده استان براساس تبصره  1ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده هم گفت: در این خصوص بایستی سازمان محیط زیست لیست صنایع آلاینده استان را به سازمان امور مالیاتی اعلام نماید و سازمان امور مالیاتی نیز این لیست را به اداره کل امور مالیاتی اعلام نماید تا بتوانیم عوارض آلایندگی را از صنایع آلاینده اخذ نماییم.
مریدی گفت: اسامی صنایع آلاینده در اسفندماه هرسال برای اخذ عوارض آلایندگی در سال جدید توسط محیط‌زیست به امور مالیاتی اعلام می‌شود که  در حال حاضر در استان هرمزگان فقط شرکت نفت فلات قاره در قشم، کیش و سیری به عنوان صنایع آلاینده اعلام شده است که عوارض آلایندگی از این صنایع هرسه ماه یک بار اخذ می‌شود.

مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان در خصوص آلایندگی توانیر، شرکت‌های نفت و گاز، فولاد، شرکت سیمان و... که بایستی عوارض آلایندگی را به استان پرداخت نمایند، خاطرنشان نمود: آلایندگی این صنایع و یا سایر صنایع مستقر در مناطق مختلف و بخصوص غرب بندرعباس و استان بایستی به تایید سازمان محیط زیست برسد و به سازمان امور مالیاتی اعلام نمایند تا بتوانیم عوارض آلایندگی را اخذ نماییم و بین شهرداری‌ها و دهیاری‌ها توزیع گردد.