دریا نیوزمدیرکل امورمالیاتی هرمزگان: صادرات مواد خام، 20 درصد معافیت مالیاتی دارد

دریا نیوز: مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان گفت: صادرات مواد خام مشمول معافیت مالیاتی ۱۰۰ درصدی نبوده و20درصد شامل معافیت می‌شود.

، 14:31   /   کد خبر: 33181   /   تعداد بازدید: 942


شاکررضا مریدی در گفت وگو با خبرگزاری فارس با بیان اینکه صادرات از صد درصد مالیات برارزش افزوده معاف بوده و یک ماهه مبلغ ارزش افزوده به صادرکنندگان استرداد می‌شود، اظهار داشت: البته در صادرات مواد خام، صددرصد صادرات از مالیات برارزش افزوده معاف نیست و خام‌فروشی پدیده‌ای مناسب نیست، زیرا خام فروشی هیچگونه اشتغال‌زایی را به همراه ندارد.

وی گفت: براساس ماده 141 قانون مالیات‌های مستقیم، 100 درصد درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و محصولات بخش کشاورزی و 20 درصد درآمد حاصل از صادرات مواد خام از مالیات معاف می‌باشند.

  مدیرکل امور مالیاتی استان تصریح نمود: براساس این قانون مواد خام فقط 20 درصد از مالیات معاف می‌باشد و 80 درصد مشمول مالیات می‌باشد.
 وی افزود: فعالان اقتصادی که با فرآوری و... کالاهایی جدید را از کالاها، منابع، معادن و....  که در داخل کشور وجود دارد، تولید و اقدام به صادرات می‌کنند، بطور حتم با فعالان اقتصادی که  بصورت خام‌فروشی اقدام به صادرات می‌کنند،  تفاوت دارد و معافیت مالیاتی و استرداد ارزش افزوده‌شان متفاوت می‌باشد.
این مقام مسؤول با ابراز نگرانی در خصوص جزیره هرمز که معادن مختلف بصورت خام صادر می‌شود؛ اظهار داشت: در این زمینه نگرانی زیادی وجود دارد که در این جزیره صادرات بصورت  خام فروشی صورت می‌گیرد.
وی بابیان اینکه خام‌فروشی که هنر نیست و با این مواد معدنی که در این جزیره وجود دارد، می‌توان محصولات مختلفی تولید کرد که ارزش افزوده داشته و سپس صادر نمود که این اقدام باعث افزایش اشتغال‌زایی در این منطقه می‌شود و کوه‌ها و خاک‌های رنگی که ذخایر هستند، نباید خام‌فروشی شود و بایستی تبدیل و فرآوری شود، در خام‌فروشی که با دستگاه‌های مکانیزه صورت می‌گیرد هم اشتغال‌زایی ندارد، ولی در تولید و فرآوری اشتغال ایجاد می‌شود.
مریدی اظهار داشت: هر جایی که فعالیت اقتصادی وجود داشته باشد، بلافاصله برای فعالان اقتصادی آن بخش  پرونده تشکیل می‌دهیم و برخی از فعالان اقتصادی سر موعد مالیات را پرداخت می‌کنند و برخی هم در چارچوب قانون و با اهرم‌های قانونی از آنها مالیات مطالبه و اخذ می‌شود.
مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان در مورد شائبه تفاوت در میزان مالیاتی که در هرمزگان و یا در استان‌های دیگر از اصناف اخذ می‌شود هم گفت: قانون مالیات‌های مستقیم که می‌گوید "مالیات بر  درآمد " بایستی از اصناف  اخذ شود، ممکن است شغلی در یک شهری درآمدش چند برابر شهری دیگر دارای درآمد داشته که براساس درآمدهم مالیات اخذ می‌شود و براساس گردش مالی هرنوع فعالیتی، مالیات اخذ می‌شود. 
وی گفت: برای اصناف که مالیات بر اسم یا مالیات بر جواز کسب نوشته نمی‌شود و مالیات بر درآمد است و براساس میزان درآمد صنوف و فعالان اقتصادی مختلف، مالیات مطالبه می‌شود.
مریدی تاکید نمود: با نصب صندوق مکانیزه فروش هم شک نکنید که تفاوت‌ها در این بخش به حداقل خواهد رسید و از اول سال97 برای صنوفی که اعلام شده است، اجرای این طرح لازم‌الاجر است.
مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان تصریح کرد: بایستی مالیات و کار را در جامعه جدی بگیریم، تا وقتی مالیات در جامعه نهادینه نشود، وضعیت بهبود نمی‌یابد.

وی گفت: در سایر کشورها مالیات را بسیار جدی می‌گیرند و فعالان اقتصادی و حتی شهروندان هم پرداخت مالیات را وظیفه خود می‌دانند و از فرار مالیاتی گریزانند. 
مریدی خاطرنشان کرد: در جامعه ایران فرار مالیاتی هنوز وجود دارد و برخی آن را زرنگی می‌دانند و یا برخی تشویق می‌کنند که فرار مالیاتی شود.
در بخش فرار مالیاتی هم با یک اداره و یک نفر نمی‌توان جلوی فرار مالیاتی را گرفت و بایستی دستگاه‌های مختلف نسبت به این موضوع اهتمام داشته باشد که البته گام‌های مناسبی در این بخش برداشته شده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان با بیان اینکه کمربند ایمنی وقتی به یک فرهنگ تبدیل شد که همه به این نتیجه رسیدیم که برای حفظ جان بایستی کمربند ایمنی استفاده شود و فقط برای فرار از جریمه پلیس کمربند استفاده نکنیم؛ تصریح کرد: در بخش مالیات هم بایستی این فرهنگ در جامعه نهادینه شود که برای عمران و آبادانی کشور بایستی مالیات بدهیم، شعار "بایستد ز مالیات وطن به پای خویش" هم واقعیت است و در استانی مانند هرمزگان این موضوع را می‌توان به عینه مشاهده کرد.

 وی گفت: امسال هم در شهرستان‌های مختلف استان این موضوع به عینه مشاهده شد و مردم دیدند که  مالیات‌هایی که پرداخت می‌شود و عوارض ارزش افزوده بین شهرداری‌ها و دهیاری‌ها توزیع می‌شود و آنها در ساخت پروژه‌های مختلف هزینه می‌کنند و برخی از پروژه‌ها هم به نام "ارمغان مالیات" نامگذاری شدند.

  مریدی تاکید کرد: هرمزگان با توجه به ظرفیت و پتانسیل موجود، هنوز جای درآمدزایی و اخذ مالیات بیشتری دارد و می‌طلبد که همه ما را حمایت کنند.
مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان تاکید نمود: سهم هرمزگان از ارزش افزوده بایستی بیش از مبالغ فعلی باشد که در این بخش عملیات واحدیابی، شناسایی فراریان مالیاتی و... در حال اجراست وانتظار می‌رود میزان اخذ مالیات و عوارض ارزش افزوده در استان افزایش یابد.