دریا نیوزبه همت اداره كل منابع طبيعی و آبخيزداری هرمزگان: گردهمايی مديريت جامع حوزه آبخيز سراب جاماش برگزار شد

دریا نیوز: گردهمايی مديريت جامع حوزه آبخيز سراب جاماش با حضور دكتر علی جزی مشاور عالی طرح مديريت جامع حوزه‌های آبخيز كشور، امید ذاكری مديركل منابع طبيعی و آبخيزداری هرمزگان، صالح دريانورد رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزی استانداري هرمزگان، احمد پويافر فرماندار بندرعباس و اعضای كارگروه طرح مديريت جامع حوزه آبخيز سراب جاماش و كارشناسان اين حوزه برگزارشد. 

، 11:37   /   کد خبر: 33153   /   تعداد بازدید: 495


به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان، امیدذاکری گفت: مهم‌ترین هدف طرح مدیریت جامع تبدیل کردن فضای بخشی‌نگری دستگاه‌های اجرایی مختلف حوزه اکوسیستم‌های طبیعی آبخیز به جامع‌نگری و همسویی است زیرا اگر همسویی و جامع‌نگری در دستگاه‌های اجرایی نباشد ممکن است برایند فعالیت‌ها اثربخشی لازم را نداشته باشند.

وی افزود: طبیعت مانند یک سیستم است که اگر دخل و تصرف براساس اصول توسعه پایدار و توسعه متوازن نباشد موجب وقوع سیلاب، ریزگرد،آسیب‌دیدن بخش کشاورزی، دیگر مخاطرات و معضلات طبیعی می‌شود و مدیریت جامع به دنبال این است که از وقوع این مخاطرات جلوگیری کند.

مدیرکل منابع طبیعی هرمزگان با اشاره به بند یک سیاست‌های کلی محیط‌زیست ابلاغی مقام معظم رهبری گفت: مدیریت جامع هماهنگ و نظامند است و منابع حیاتی با رویکرد مشارکت مردم مبتنی بر توان و فاکتورهای زیست بوم است.

ذاکری در خصوص اهمیت اجرای طرح مدیریت جامع در حوزه های آبخیز گفت: حوزه‌های آبخیز واحد کاری طبیعی است که در طبیعت مرزهای کاملا مشخص است و بارندگی در انتهای حوزه خارج و تمام فعالیت‌ها مسائل زیستی را تحت تاثیر قرار  داده لذا تمام فعالیت‌ها برمبنای این حوزه آبخیز قرار دارد.

وی با قدردانی از فرماندار بندرعباس برای پیگیری و حمایت از اجرای طرح آبخیز افزود: در جهت‌گیری‌های بحث آمایش در سازمان مدیریت کشور یکی از بحث‌ها طرح مدیریت جامع بوده است و رویکرد اساسی این طرح مشارکت مردم با تکیه بر دانش بومی و برقراری عدالت اجتماعی است و شاخص‌های زیادی مانند قدرت تصمیم‌گیری، جامع‌نگری، ارتقا کیفیت زندگی مردم، افزایش سطح درآمد عمومی و تبدیل امنیت غذایی از جمله زیرمجموعه این شاخص‌ها است.

جزی نیز گفت: برای پیشرفت و آبادانی حوزه‌های آبخیز کشور باید به سرمایه‌های انسانی، سرمایه‌های فیزیکی، سرمایه‌های مالی، سرمایه‌های اجتماعی و سرمایه‌های طبیعی توجه شود که تمام این سرمایه‌ها در کشور موجود است و برای مدیریت منسجم بین دستگاه‌ها باید برنامه‌ریزی منطقی و یکسان برای حوزه‌ها داشته باشیم. 

وی افزود: در قانون برنامه ششم توسعه کشور، توازن منطقه‌ای، توسعه روستایی و توانمندسازی اقشار آسیب‌پذیر در نظر گرفته شده که تا پایان برنامه توسعه باید  25 هزار روستا درکشور برنامه را اجرا کنند.

مشاور عالی طرح مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز کشور مردم را از رمزهای کلیدی طرح مدیریت جامع دانست و گفت: در جریان اجرای برنامه‌ها ارتباط با مردم مدیریت شود و مردم پای کار باشند و در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها و اجرا، مشارکت کنند و خودشان اولویت‌های اصلی روستاها را مشخص شود و براساس این اولویت‌ها کارشناسان و مدیران طرح برنامه‌ریزی کنند.

احمد پویافر نیز گفت: امروز چالش‌های طبیعی و زیست‌محیطی و بحران آب، فرونشست و فروچاله‌ها سبب می‌شود با اندیشه‌های جدید و افکار نو برای احیاء منابع طبیعی و زیست سالم در اقصی نقاط کشور اقدام کنیم. 

وی افزود: حوزه آبخیز جاماش 70 هزار هکتار در منطقه سیاهو به عنوان پایلوت انتخاب شد که تدوین سند توسعه حوزه آبخیز در حال پیگیری است که دهیاران و شوراها به صورت جدی پیگیر سند توسعه باشند.

فرماندار بندرعباس تاکید کرد: تصویب اولویت‌ها و اختصاص اعتبار براساس اولویت‌ها طرح مدیریت جامع از مهم‌ترین اقدامات در سال 97 است و تلاش می‌کنیم با مشارکت موثر مردم و ذینفعان شاهد اشتغال فراگیر در منطقه باشیم.