دریا نیوزبحران آب، گرما و درد بیماری

دریا نیوز: درحالی در ماه پایانی سال در فصل زمستان قرار داریم که گرمای هوا در هرمزگان شدت گرفته است و کولرهای ادارات و منازل هم در ساعاتی از روز روشن شده اند. 

، 12:35   /   کد خبر: 33138   /   تعداد بازدید: 404


به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، از طرفی کمبود بارندگی باعث کاهش ذخایر آبی شده و آژیر سهمیه‌بندی آب از چند هفته آینده در استان و همزمان باسال جدید به صدا درآمده است و بنظر می‌رسد جیره بندی آب، عیدی امسال هرمزگانی‌ها باشد، این کم بارشی بر گرمای هوا هم اثرگذار خواهد بود و بایستی چاره‌اندیشی شود.

 یکی از بخش‌هایی هم که متاثر از گرمای هواست، مراکز بهداشتی و درمانی و بخصوص بیمارستان‌هاست که این گرمای هوا باعث ناراحتی برخی از بیماران و همراهان بیمار شده است که برخی گلایه‌مندی‌ها در برخی بیمارستان‌ها بخصوص بیمارستان شهیدمحمدی بندرعباس به عنوان بیمارستان اصلی و مرکزی استان از گرمای هوا به گوش می‌رسد که  سیستم تهویه هوا پاسخگوی نیاز بیمارستان نمی‌باشد و این گرمای هوا در برخی بخش‌های بیمارستان در چند هفته آتی با افزایش دمای هوا در بندرعباس، بطور حتم شدت خواهد یافت و بایستی از هم اکنون چاره‌ای اندیشیده شود.

بطور یقین گرمای هوا بر مدت زمان بهبود بیماری هم اثرگذار بوده و نیاز است متولیان در این بخش چاره‌اندیشی نمایند و مشکلات احتمالی برودتی این بیمارستان و سایر مراکز درمانی را برطرف نمایند تا اینکه بیماران مشکل گرما را نداشته باشند و با مراقبت‌های درمانی، سیر درمانی بیماری سریعتر شود.

بنظر می‌رسد باتوجه به کمبود هزار تخت بیمارستانی در استان و مراجعه بسیاری از بیماران به تنها بیمارستان دولتی دانشگاهی بندرعباس، نیاز است که وزارت بهداشت ودولت توجه بیشتری به بخش بهداشت و درمان استان داشته باشد و نواقص احتمالی را برطرف نمایند تا اینکه بیماران برای درمان با مشکلات زیادی مواجه نباشند و در صورت بستری شدن، بامشکل گرمای هوا و کمبود برخی تجهیزات و ... مواجه نباشند و به فرموده رهبر معظم انقلاب، بیمار بایستی به غیراز رنج بیماری، رنج دیگری نداشته باشد.

مردم در استان هرمزگان با مشکلات فراوانی برای درمان مواجهند و متولیان مربوطه هم به این موضوع اذعان دارند و نیاز است که دولت توجه جدی به این بخش داشته باشد تا بیماران مجبور نباشند برای درمان، رنج سفر به سایر استان‌ها را هم به جان بخرند.

همچنین نیاز است که دولت برای کمبود برخی از تخصص‌های پزشکی، پرستار و تجهیزات مورد نیاز درمانی در استانی که لقب قطب اقتصاد کشور را یدک می‌کشد چاره‌اندیشی نماید و بخشی از مازاد درآمد استان به حوزه بهداشت و درمان اختصاص یابد تا اینکه بیماران مجبور نباشند در گرما و یا بصورت فشرده  در راهروها و بخش ها بدلیل کمبود جا بصورت مختلط بستری شوند.

از طرفی بایستی تدبیری اندشیده شود تا صنایع فعال در استان در بخش بهداشت و درمان هم مشارکت داشته باشند و حداقل یک بیمارستان مجهز توسط صنایع در بندرعباس احداث و تجهیز شود تا ده‌ها هزار نفر از شاغلان این صنایع از خدمات درمانی در این بیمارستان بهره‌مند شوند و بخشی از بار درمانی از بیمارستان‌های دیگر کاسته شود.