دریا نیوزمدیر عامل آب منطقه‌ای استان هرمزگان خبر داد برآورد احداث 600سد برای مهار آب‌های سطحی در هرمزگان/وجود2میلیارد متر مکعب روان‌آب در هرمزگان

دریا نیوز: مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان هرمزگان گفت: برآورد شده بیش از 600سد با ظرفیت 100تا حدود 3میلیون متر مکعب با هدف مهار آب‌های سطحی هرمزگان احداث شود و در زمینه تغذیه دشت‌ها به صورت نقطه‌ای یا به صورت پخش سیلاب یا بصورت آبخیزداری مورد استفاده قرار گیرد.

، 11:46   /   کد خبر: 33137   /   تعداد بازدید: 406


هوشنگ ملایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرلنگه از اجرایی شدن سه پروژه در منطقه غرب استان با هدف مدیریت و مهار آب‌های سطحی و تغذیه دشت‌ها خبر داد و اظهار کرد: امسال در غرب استان سه طرح احداث سد در دست اجرا داریم که یک سد در شهرستان پارسیان که تقریبا عملیات اجرایی آن به اتمام رسیده و سد دوم در شهرستان بستک عملیات اجرایی آن انجام شده که در حال حاضر حدود 20درصد پیشرفت فیزیکی نیز داشته و سومین پروژه در مجموع غرب استان، بحث مدیریت آب‌های سطحی و تغذیه مصنوعی دشت گزیر است که از جمله دشت‌های بزرگ شهرستان بندرلنگه در امر کشاورزی محسوب می‌شود.

وی افزود: استان هرمزگان با مساحت حدود 71هزار کیلو متر مربع در مجموع بیش از 2میلیارد متر مکعب روان آب دارد که این روان آب‌ها برای امور کشاورزی، شرب و صنعت در اختیار مدیریت برنامه‌ریزی منابع آب قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان هرمزگان تصریح کرد:  با توجه به داشتن 15 رودخانه اصلی در هرمزگان می‌توان سدهایی با حجم بالای 20 میلیون متر مکعب احداث کرد که در حال حاضر 4 سد در سطح استان احداث شده است و 2 سد دیگر در دست اقدام است.

ملایی یادآور شد:  همچنین مطالعات 10 رودخانه در حال انجام است که ان‌شاالله پس از انجام مطالعات می‌توانیم سال‌های آینده احداث سدها را بر روی این رودخانه با الویت‌های موجود انجام دهیم.

این مسؤول گفت: در پی در خواست کشاورزان و روستاییان در پی مهار آب‌های سطحی در حوزه روستاها، برآوردهای لازم برای مهار آب‌های سطحی صورت گرفت که بیش از 600سد با ظرفیت 100 تا حدود 3 میلیون مترمکعب با هدف مهار آب‌های سطحی هرمزگان احداث شود و در زمینه تغذیه دشت‌ها به صورت نقطه‌ای یا به صورت پخش سیلاب یا بصورت آبخیزداری مورد استفاده قرار گیرد.

وی در پایان بیان داشت: در حال حاضر 15 پروژه از آن انجام شده است که ان‌شاالله این طرح‌ها و طرح‌هایی که در آینده در محدوده استان هرمزگان اجرامی‌شود به تقویت منابع آبی و همچنین پایداری کشاورزی در سطح استان کمک کند.