دریا نیوزمشاور بانوان رئیس دانشگاه تاکید کرد ورزش حلقه مفقودۀ سلامتی

دریا نیوز: مشاور بانوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: متأسفانه مهم‌ترین علت ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر، تغذیه نادرست، عدم تحرک فیزیکی، استرس‌های مزمن و مصرف دخانیات به هر شکل می‌باشد.

، 09:56   /   کد خبر: 33128   /   تعداد بازدید: 411


به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، فاطمه نوروزیان، در خصوص اهمیت پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر گفت: با توجه به اینکه امروزه ابتلاء به بیماری‌های غیرواگیر به صورت صعودی در حال رشد است و متأسفانه مهم‌ترین علت ابتلا به این دست از بیماری‌ها، تغذیه نادرست، عدم تحرک فیزیکی، استرس‌های مزمن و مصرف دخانیات می‌باشد.

وی افزود: بنابراین باید با اطلاع‌رسانی و آموزش و ایجاد تسهیلات در زمینه اصلاح این ریسک فاکتورها گام برداریم.

مشاور بانوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: یکی از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر(بیماری‌های قلبی عروقی، فشارخون و دیابت)، داشتن تحرک فیزیکی و ورزش به معنای واقعی می‌باشد، هرچند بعضی از افراد به اشتباه راه رفتن معمولی جهت انجام کارهای اداری و منزل را جزئی از تحرک فیزیکی می‌دانند، ولی باید گفت که این نوع فعالیت‌ها هرچند خوب است، ولی به هیچ وجه کافی نیست و تحرک فیزیکی مؤثر در سلامت معنا نمی‌گردد.

نوروزیان با اشاره به اثرات مطلوب ورزش در زنان عنوان کرد: زنانی که در هفته حداقل سه روز ورزش باشگاهی انجام می‌دهند، بسیار شاداب‌تر و سلامت‌تر از زنانی هستند که فقط به انجام فعالیت‌ها و امور روزمره می‌پردازند.

وی افزود: ورزش تنها نسخه سلامتی است که در حال حاضر می‌توان ورزش را حلقه مفقوده سلامتی دانست، داشتن حرکات ورزشی و تحرک فیزیکی با خصوصیاتی همچون مدت زمان حداقل یک ساعت در روز  به طور منظم، مستمر و حداقل سه بار در هفته می‌تواند از بسیاری از بیماری‌های جسمی و روحی پیشگیری کند.

نوروزیان گفت: ورزش در بالا بردن سطح سیستم ایمنی و داشتن جسمی سالم بسیار مؤثر است و با انجام فعالیت‌های ورزشی که منجر به افزایش برون‌ده قلبی و تحرک عضلات می‌گردد، شادی، احساس آرامش و هم جسمی سالم برای ورزشکار به ارمغان خواهد آورد.

وی در ادامه گفت: دفتر بانوان دانشگاه با همکاری اداره تربیت‌بدنی دانشگاه علوم پزشکی در جهت تشویق بانوان به ورزش، با یکی از بهترین و مجهزترین باشگاه‌های اختصاصی بانوان تفاهم‌نامه‌ای را امضاء نموده است که بانوان کارمند دانشگاه،حتی همسران و دختران کارکنان می‌توانند با تخفیف‌های ویژه از امکانات و تجهیزات این باشگاه ورزشی استفاده نمایند.

 نوروزیان در پایان با اشاره به برگزاری جشنواره مسابقات ورزشی روز گذشته به مناسبت هفته زن، گفت: امیدواریم با ترغیب بانوان به امر ورزش در جهت ارتقاء و حفظ سلامتی این عزیزان گامی مؤثر برداریم.