دریا نیوزمشاوران، راه گشا یا حاشیه ساز؟

دریا نیوز: درحالی برخی از مدیران برای خودشان مشاورانی را در بخش های مختلف منصوب می کنند که بنظر می رسد برخی از آنها خود نیاز به مشاور دارند و از تخصص لازم در مشاوره دادن بهره مند نیستند.

، 09:35   /   کد خبر: 33126   /   تعداد بازدید: 183


دریا نیوز: درحالی برخی از مدیران برای خودشان مشاورانی را در بخش های مختلف منصوب می کنند که بنظر می رسد برخی از آنها خود نیاز به مشاور دارند و از تخصص لازم در مشاوره دادن بهره مند نیستند.

متاسفانه همانگونه که بیشتر انتصابات مدیران بصورت سیاسی و جناحی صورت می گیرد، انتصاب بیشتر مشاوران هم به این درد مبتلاست و بیشتر مدیران بدون توجه به تخصص وتعهد افراد، فقط براساس بازی های سیاسی و جناحی برای خود مشاور انتخاب می کنند و عذاب آورتر آن است که برخی از مدیران هنگامی که تودیع می شوند و مدیران جدیدی برمسند می نشینند، اما مشاوران همچنان در جایگاه مشاور مدیر جدید هم باقی می مانند  و حتی بدون اینکه حضور مثمرثمری داشته باشند، فقط حقوق می گیرند و عنوان مشاور را هم دارند. این درحالیستکه مشاوره دادن در واقع تخصص لازم را نیاز دارد و فرد مشاور بایستی متعهدانه و بدون حب وبغض شخصی و فارغ از موضع گیری های سیاسی و جناحی و... نظرات ومشاوره های کارشناسی شده رابه مدیران بادلیل ومنطق محکمه پسند ارایه نماید و تصمیم گیری را به عهده مدیر بگذارند.

اگر که مدیران از تخصص های لازم برخوردار باشند و از واقعیت ها اطلاع داشته باشند و مشاوره های کارشناسی شده به مدیران ارایه نمایند، بطور حتم در سیاستگذاری دستگاه های اجرایی و تصمیم گیری های مدیران بسیار اثرگذار است و از آن طرف مشاوره های غلط باعث تصمیم گیری های ناصحیح می شود. در استان هرمزگان هم اگر مدیران از مشاورانی متخصص و متعهد استفاده می کردند، بطور یقین میزان مشکلات و حاشیه ها کاهش می یافت. در واقع برخی از مشاوران در ادوار مختلف در استان حاشیه ساز  شده اند وحتی با دادن مشاوره های نادرست وآدرس های غلط به بعضی از مدیران در سطوح مختلف باعث شده اند مدیران تصمیماتی بگیرند که به ضرر خودشان و حتی مردم تمام شود و از خدمات رسانی باز مانده اند. انتظار این است که در دولت دوازدهم، مدیران در انتخاب مشاوران نکته بینی  و توجه بیشتری داشته باشند و از کسانی به عنوان مشاور استفاده کنند که تخصص وتعهد لازم را داشته باشند و با اصول مشاوره دادن آشنا بوده و از حاشیه سازی سیاسی و جناحی دوری گزینند تا بتوانند واقع بینانه و در جهت منافع نظام و مردم به مدیران مشاوره دهند و مدیران جدید هم می توانند از مشاوران خبره و متعهد استفاده کنند تا بتوانند در امورات محوله موفق تر عمل نمایند.

 در حال حاضر هم مشکلاتی که در بخش های مختلف استان وجود دارد و برخی از مدیران از جزییات آن و راه حل های اصولی آن اطلاع ندارند که در این بخش کارشناسان و مشاوران نقش مهمی را می توانند داشته باشند و می توانند یاریگر مدیرانی باشند که هدف شان خدمت رسانی می باشد و فارغ از موضوعات سیاسی و جناحی و حواشی، می خواهند مدبرانه برمشکلات فایق آیند و خدمات رسانی بیشتری به جامعه هدف داشته باشند.

دریک کلام باید گفت مدیرانی می توانند موفق عمل کنند که از مشاورانی  متخصص و متعهد و بدون حاشیه استفاده کنند.

علی زارعی/دریا