دریا نیوزمعاون آموزش و پرورش هرمزگان در نمایشگاه دستاوردهای فنی و حرفه‌ای : توجه به توسعه مهارت‌ها برای ورود به بازار اولویت آموزش و پرورش است

دریا نیوز: معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش هرمزگان گفت: توجه به توسعه مهارت‌های شغلی و تقویت اعتماد به نفس در هنرجویان برای ورود به بازار کار اولویت آموزش و پرورش هرمزگان است و با وجود همه تنگناها، ظرفیت‌های خود را برای تحقق این مهم بسیج کرده است.

، 11:54   /   کد خبر: 33123   /   تعداد بازدید: 446


به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، صبح امروز موسی دادی‌زاده در آیین گشایش نمایشگاه دستارودهای هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کارودانش شهرستان بندرعباس افزود: آشنایی دانش‌آموزان پایه نهم با رشته‌های فنی و‌حرفه‌ای و‌ کارودانش، کمک به هدایت تحصیلی، تقویت اعتماد به نفس دانش‌آموزان در اجرای تبصره ۷۵ و ایجاد کسب و کار مفید و پایدار که با فرایند تولید و مهارت‌های شغلی همراه است از مهم‌ترین اهداف برپایی این نمایشگاه است که در 20 غرفه با همکاری شهرداری بندرعباس در محوطه پارک شهید دباغیان به مدت دو روز دایر است.

وی تصریح کرد: در اجرای سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش در رشد و توسعه کمی و کیفی آموزش‌های مهارتی، کیفیت بخشی به آموزش‌های فنی وحرفه‌ای و کارودانش اولویت آموزش و پرورش استان است و توجه محوری به جنبه‌های عملی مفاهیم نظری در هنرستان‌ها به عنوان یکی از اهداف مهم سند تحول بنیادین با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها عملیاتی شده است. 

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش هرمزگان در نمایشگاه دستاوردهای هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای یادآور شد: از آنجایی‌که هنرجویان هنرستان‌ها با دانش فنی و تخصصی به منظور ادامه تحصیل و  ورود به بازار کار تربیت می‌شوند و در شاخه کار ودانش تربیت نیروی کار ماهر و نیمه‌ماهر و در شاخه فنی و حرفه‌ای تربیت تکنسین ماهر و نیمه ‌ماهر مدنظر است تلاش کرده‌ایم بستر کار با وجود همه مشکلات به خوبی فراهم شود که البته این مهم نیازمند مشارکت همگانی همه دستگاه‌ها و خیرین نوع دوست در توجه بیشتر به توسعه این مراکز در استان و حمایت از آنان است.

به گفته معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش هرمزگان، فراگیری مهارت‌های شغلی در وجه عملی از مهم‌ترین شاخصه‌های این مدارس است و اگر خواهان کارآمدی نظام تعلیم و تربیت برای اداره کشور هستیم باید ظرفیت‌های خود را در این بخش متمرکز کنیم تا اهداف سند محقق شود.

این مسؤول همچنین گفت: توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کارودانش در استان هرمزگان با توجه به ویژگی‌های خاص صنعتی‌ استان و وجود صنایع بزرگ در راستای خود اشتغالی، کار آفرینی و مهارت ‌آموزی جوانان برای ورود به بازار کار یک ضرورت است.

وی اضافه کرد: لذا برای دستیابی به این هدف مهم به‌ ویژه با توجه به برنامه توسعه کشور، توسعه آموزش‌های مهارتی و هدایت روند ساخت‌ و ساز مدارس به سمت ساخت هنرستان‌ها یک تدبیری راهگشا برای آینده استان است.

دادی‌زاده خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود با توجه به جایگاه خاص استان، در بخش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به‌ویژه در حوزه‌های مرتبط با صنعت و کشاورزی، حمایت‌های لازم از آموزش و پرورش به عمل بیاید تا یکی از مهم‌ترین اهداف نظام تعلیم و تربیت  که راه‌اندازی هنرستان‌های وابسته و جوار صنایع و واحدهای تولیدی است به خوبی محقق شود.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش هرمزگان در پایان با بیان اینکه ۵۵ هنرستان فنی و حرفه‌ای و ۱۵۶ هنرستان کارودانش با مجموع ۱۳ هزار و ۷۶۰ هنرجوی دختر و پسر در استان فعالیت دارند، گفت: قطعا این مراکز می‌توانند با تربیت نیروی انسانی متخصص و ماهر که برابر استانداردهای فنی واحدهای صنعتی تربیت می شوند نقش بسیار مهمی در توسعه استان ایفا کنند.