دریا نیوزمدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان خبر داد آمادگی 70 فروند شناور و لندينگرافت شركت‌های تعاونی حمل و نقل دريايی برای نوروز

دریا نیوز: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان از آمادگی 70 فروند شناور و لندينگرافت شركت‌های تعاونی حمل و نقل دريايی برای جابه‌جایی مسافران نوروزی خبر داد. 

، 09:47   /   کد خبر: 33111   /   تعداد بازدید: 171


به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس و به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان، وجود آب و هوای بهاری هرمزگان در فصل زمستان، اوایل بهار و تعطیلات ایام نوروز، فرصت مناسبی را برای مردم فراهم می‌نماید که برای تجربه کردن سفرهایی ایمن و خاطره‌انگیز، مدتی را در دامن آب‌های فیروزه‌ای رنگ خلیج‌فارس سپری می‌کنند و در این میان، وجود دو منطقه آزاد کیش و قشم، یک‌هزار و 200 کیلومتر سواحل و 14 جزیره نفتی، مسکونی، زیستی و تجاری و جاذبه‌های سفر دریایی با شناورهای بزرگ وکوچک بین جزایر، جنگل‌های حرا بین بندر پل و لافت قشم و همچنین جنگل‌ها و وجود تالاب بین‌المللی در استان و وجود بنادر مسافری شهیدحقانی، بندرلنگه، بندر شهیدباهنر، بندرآفتاب، بندر شهیدذاکری قشم و جابجایی مسافران با شناورهای مناسب و راحت، زمینه را برای سفر به استان هرمزگان فراهم کرده و همه این عوامل موجب گردیده استان هرمزگان بعنوان پایتخت سفرهای دریایی ایران، هر ساله پذیرای میلیون‌ها مسافر دریایی از سراسر کشور باشد.

سفر به جزایر استان به‌ویژه قشم و هنگام با کشتی‌های مسافری یکی از به یادماندنی‌ترین سفرهای دریایی است و می‌توان با هزینه کم، لذت یک سفر دریایی کوتاه و خاطره‌انگیز را تجربه کرد چرا که زیرساخت‌ها و بسترهای مناسبی برای تجربه یک سفر دریایی ایمن با شناورهای مدرن، استاندارد و امکانات رفاهی مناسب بین اسکله‌های شهیدحقانی بندرعباس و شهید ذاکری قشم فراهم شده است. سفری که بر حسب نوع شناورها، بین 45 تا 55 دقیقه طول می‌کشد و می‌توان با هزینه مناسب آن را تجربه کرد.
در این میان، جابجایی 100 درصد حمل و نقل دریایی مسافر و 100 درصد حمل خودرو از آب‌های سرزمینی به قشم، هرمز و سایر جزایر خلیج فارس از طریق تعاونی‌های حمل و نقل دریایی و جابجایی گردشگران برای تماشای آب‌های نیلگون خلیج فارس و مناطق دیدنی از جمله جنگل‌های حرا و سایت دلفین‌ها از طریق اسکله‌های کندالو، قشم، دیرستان و شیب دراز که توسط تعاونی‌های گردشگری انجام می‌شود، نقش و اهمیت تعاونی‌های حمل و نقل دریایی را به وضوح مشخص کرده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان با اشاره به ظرفیت تعاونی‌های حمل ونقل دریایی مسافر و بار گفت: در حال حاضر 42 شناور مسافری مدرن و بزرگ توسط ناوگان شرکت تعاونی شناورهای تندرو دریایی بندرعباس و تعاونی خیبر خلیج فارس قشم با گنجایش 50 تا 250 نفر و مجموع بیش از 4 هزار و 500 صندلی، سالانه حدود 4 میلیون مسافر را  بین بندرعباس و جزایر قشم، هرمز و درگهان وبالعکس جابجا می‌کنند.
 سلیمی اظهار داشت: با توجه به زمان اوج سفر در ایام نوروز در مسیرهای دریایی و افزایش تعداد مسافران، فروش بلیت علاوه بر پایانه مسافری دریایی شهید حقانی به صورت اینترنتی نیز پیش بینی شده است.
وی در ادامه به جابجایی خودروها توسط شناورهای لندینگرافت که در قالب شرکت تعاونی فعالیت دارند، اشاره کرد و گفت: شناورهای لندینگرافت با ظرفیت حمل40 تا 56 دستگاه خودرو در یک سفر نیز در اسکله‌های بنادر لافت و پهل به قشم، جابجایی خودروی مسافران را انجام می‌دهند که حدود 950 هزار  خودرو در سال توسط این شناورها جابجا می‌شود.
استان هرمزگان به واسطه داشتن ظرفیت‌های مهم گردشگری در دریا و خشکی، همه ساله در آغاز فصل بهار، مقصد میلیون‌ها گردشگر از نقاط مختلف کشور و کشورهای خارجی است، گردشگرانی که بخشی از اوقات فراغت نوروزی خود را در سواحل و جزایر این منطقه برای تماشای دسته‌‌ای دلفین‌ها، سواحل نقره‌ای، آکواریوم طبیعی و شنا و غواصی می‌گذرانند.
به گفته مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان، به‌منظور رفاه حال گردشگران و یکسان‌سازی و کنترل نرخ، قایق‌های تفریحی در قالب هفت تعاونی گردشگری ساماندهی شده‌اند که در حال حاضر بیش از 500  فروند قایق موتوری مسافری ساماندهی شده در روستاهای سهیلی، گورزین، طبل، شیب دراز، کندآلو، هنگام و دیرستان کار جابجایی گردشگران به این مناطق تفریحی را انجام می‌دهند.
 سلیمی افزود: برای جذب بیشتر گردشگران، ساماندهی مراکزی جهت فروش صنایع‌دستی در مجاورت استقرار قایق‌های تفریحی توسط اتحادیه قایق‌داران فعال در روستاهای ساحلی قشم صورت گرفته است که در این مراکز علاوه بر آشنایی گردشگران با آداب و رسوم مردم خطه جنوب، صنایع دستی آنان را نیز به‌عنوان سوغات خریداری می‌کنند که سبب درآمدزایی برای مردم این منطقه می‌شود.
هرمزگان با دارابودن سواحل آفتابی و چشم‌اندازها، جزیره‌های متعدد و دیدنی، تپه‌های شنی و صدها جاذبه طبیعی و تاریخی و همچنین داشتن سفرهای دریایی یکی از استان‌های متفاوت در نوع سفر و راهها شناخته شده و مقصد مناسبی برای مسافران و گردشگران نوروزی می‌باشد.