دریا نیوزمعاون وزیر صنعت، معدن و تجارت: فعالیت بیش از 800 هزار واحد صنفی فاقد پروانه کسب درکشور

دریا نیوز: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به فعالیت بیش از 800 هزار واحد صنفی فاقد پروانه کسب در کشور گفت: ضوابط عمومی قیمت‌گذاری اصناف نیازمند بازنگری است. 

، 12:11   /   کد خبر: 33106   /   تعداد بازدید: 244


سید محمود نوابی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در بندرعباس، با اشاره به حمایت‌های سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از فعالیت فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای اظهار داشت: مطمئنا در این بخش همه حمایت‌ها به صورت مالی لزوما نیست.
وی در ادامه سهم فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور تا قبل از دولت یازدهم را 2 درصد اعلام کرد و افزود: این عدد در دولت یازدهم و دوازدهم تا 10 درصد رشد داشته است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که، فروشگاه‌های زنجیره‌ای در دولت یازدهم صاحب اتحادیه شده‌اند گفت: تا قبل از این دولت، متاسفانه فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای از داشتن اتحادیه مستقل محروم بودند.
نوابی در ادامه تصریح کرد: علیرغم مخالفت‌های بی‌منطقی که با این روش فروش می‌شود، فروشگاه‌های زنجیره‌ای هیچ کار و کسبی را تهدید نکرده و موجب انتظام امور شده و ایجاد اشتغال می‌کنند.
 وی با خطاب قراردادن برخی از فعالان صنفی تاکید کرد: به‌جای مخالفت با این حرکت بزرگ می‌توانند آغازگر حرکتی عظیم در زمینه راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بزرگ در بخش‌های مختلف با حمایت دولت باشند.
مدیرعامل سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با بیان این‌که فروشگاه‌های بزرگ امروزه جزو الزامات زندگی شهری است، اظهار داشت: در کشورهای منطقه بیش از 35 تا 40 درصد و در کشورهای اروپایی بالغ بر 70 تا 85 درصد سهم بازار در دست فروشگاه‌های بزرگ است.
نوابی در ادامه با تاکید بر راحت بودن زمینه نظارت بر فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای تصریح کرد: مصرف‌کنندگان به راحتی کالای مورد نیاز خود را در این مجموعه‌ها تامین می‌کنند که این خود امتیاز محسوب می‌شود.
وی به سهل و آسان بودن کنترل قیمت‌ها و ارتقاء سطح کیفیت فروش و بهداشت فروشگاه‌های زنجیره‌ای اشاره داشت و افزود: با توجه به حرکت کشور به سوی بازرسی‌های نوین و هم‌چنین تاکید مقام معظم رهبری به بند 23 سیاست اقتصاد مقاومتی در زمینه شفاف و روان‌سازی نظام قیمت‌گذاری و نوین‌سازی شیوه‌های بازرسی می‌توان از بازرسی‌های فیزیکی و دستی به بازرسی‌های الکترونیکی در فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای تغییر روش داد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که باید برای عملیاتی شدن این حرکت یک بانک اطلاعاتی ایجاد شود بیان داشت: البته در این فرآیند قیمت‌ها رها نیست و بر مبنای یک قیمت مشخص تعیین شده است و سیستم بدون وجود فیزیکی ناظر در مقاطعی که قیمت‌ها غیر معقول احتساب شود از صدور برگ فاکتور جلوگیری می‌کند.  
وی در ادامه خاطر نشان کرد: فروشگاه‌های بزرگ می‌توانند سهم بسزایی را در توزیع اقلام با قیمت مناسب با کمک سیستم‌های بازرسی داشته باشند.
مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به برخی مشکلات موجود در حوزه امور صنفی که کمتر به آن توجه شده است گفت: زیرساخت سامانه صندوق‌های مکانیزه متاسفانه پس از 12 سال هم‌چنان در کشور ایجاد نشده است.
وی در ادامه هدف از ایجاد این زیرساخت را راه‌اندازی سامانه فروش مکانیزه در کشور اعلام کرد و افزود: این فرایند می‌تواند با راه‌اندازی از طریق مراکز متولی مانیتورینگ شود.
نوابی در ادامه به فعالیت بیش از 800 هزار واحد صنفی فاقد پروانه کسب در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: البته بخشی از این واحدها در طول جنگ و پس از آن ایجاد شده که بعضا هم بجای کنترل و ساماندهی توسعه پیدا کرده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که این واحد‌ها برای فروش کالاهای قاچاق به دلیل قرار نگرفتن در سیستم نظارت مستعدتر هستند افزود: یکی از محاسن فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بزرگ با توجه به تسهیل در امر نظارت این است که کمتر شاهد فروش و عرضه کالای قاچاق در این مجموعه‌ها هستیم.
وی در ادامه با بیان این‌که سازمان مخالف کسب و کار در واحدهای صنفی خرد نیست گفت: کسب و کارها بایستی شفاف، روشن و تمیز باشد و این در فروشگاه‌های بزرگ خود را نشان می‌دهد.
نوابی در ادامه با اشاره به ایراد برخی‌ها به وجود تخفیفات مرسوم در فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای بیان داشت: تخفیفات حدود 10 الی 20 درصد متعادل است و به‌این صورت نیست که در اجناس تورم شده باشد و فروشگاه‌ها اقدام به تخفیف کنند بلکه سبب بالا رفتن فروش و افزایش سود خواهد شد و منافع آن‌هم در جیب مصرف‌کنندگان خواهد رفت.

مدیر‌عامل سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در ادامه با اشاره به تخفیف 30 الی 40 درصد در محصولات سلولزی و شوینده‌ها گفت: این میزان تخفیف البته نیاز به بررسی و ساماندهی دارد و اشکال کار هم این است که در مبدا تولید به سفارش خریدار قیمت روی جنس را بالاتر درج می‌کنند که این نیاز به بازبینی دارد. 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: بنده اعتقاد دارم، قیمت بایستی از خود محل تولید با سود معقول درج و در محل توزیع هم به مصرف‌کنندگان اعلام شود تا باعث رقابت در فروشندگان شود.
وی با اشاره به توزیع مناسب اقلام در بین مصرف‌کنندگان گفت: فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بزرگ می‌توانند در این خصوص نقش بسزایی ایفا کنند.

 مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به شرایط توزیع کالاهای قرار گرفته در لیست تنظیم بازار گفت: توزیع و نظارت این اقلام در بازار سنتی بسیار سخت اما در فروشگاه‌های زنجیره‌ای با سهولت قابل انجام است.
نوابی با اشاره به شرایط ویژه کشور با توجه به شرایط تحریم و تهدید ادامه داد: بایستی برای کنترل بازار از مکانیزم جدید بهره‌مند شویم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، با تاکید بر لزوم حمایت از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور بیان داشت: تا قبل از دولت یازدهم این فروشگاه‌هااتحادیه مستقلی نداشتند اما امروز بر مبنای قوانین نظام صنفی در قالب یک اتحادیه فعالیت دارند.
وی در ادامه حمایت‌ها را صرف حمایت مالی ندانست و گفت: همین‌که برای ایجاد شعب متعدد فروشگاه‌های زنجیره‌ای تحت تاثیر جو بیرونی قرار نگرفته، خود حمایت از این مجموعه‌ها است.
مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به فرایند تغییر درصد سود کالا بر مبنی قانون نظام صنفی گفت: این فرایند بر مبنای شرایط اقتصادی و تغییرات قیمت‌ها در میزان سود علیرغم عدم افزایش درصد متغیر است و فعالان امور صنفی هرچه قیمت‌ها بالاتر رفته متناسب با آن سود را هم بهره‌مند شده‌اند.
نوابی ادامه داد: اما هر قانون و دستورالعملی نیازمند بازنگری است و ما امروز در نظام قیمت‌گذاری که مربوط به سال 89 است و ضوابط عمومی قیمت‌گذاری را در دستور کار قرار داده‌ایم تا بازنگری شود و بهره‌وری و صادرات محور بودن کالاها را برای قیمت‌گذاری مد نظر قرار دهیم.
لازم به ذکر است معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در راستای بررسی وضعیت توزیع کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به همراه مدیران صنعت، معدن و تجارت هرمزگان از فروشگاه زنجیره‌ای شیلات بندرعباس بازدید کردند.