دریا نیوزمدیرکل امور مالیاتی هرمزگان خبر داد: شناسایی مجرمان مالیاتی در هرمزگان

دریا نیوز: مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان گفت: در سال جاری مجرمان مالیاتی در استان شناسایی شده‌اند. 

، 12:07   /   کد خبر: 33105   /   تعداد بازدید: 191


به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، شاکررضا مریدی در خصوص تعداد پرونده‌هایی که مشمول جرم مالیاتی شده‌اند و به دادگستری معرفی شده‌اند، هم گفت: با توجه به اینکه جرم مالیاتی از عملکرد سال 95 مورد بررسی قرار می‌گیرد، عملکرد سال 95 هم در سال 96 مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی افزود: با رسیدگی صورت گرفته، تاکنون دو مورد جرم مالیاتی کشف شده است که در راستای اجرای ماده 274قانون مالیات‌های مستقیم،  دو فقره پرونده در این بخش به دادگستری اعلام گزارش شده است.

مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان بیان کرد: تا قبل از سال 95 جرم مالیاتی در قانون تعریف نشده بود و از ابتدای سال 95 با اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در راستای اجرای ماده274، هفت مصداق جرم مالیاتی مشخص شد.

مریدی گفت: براساس ماده 274، مواردی که جرم مالیاتی محسوب می‌شود، مرتکب یا مرتکبان این جرم، حسب مورد به مجازات‌های درجه 6محکوم می‌گردند.

وی افزود: تنظیم دفاتر، اسناد و مدارک خلاف واقع و استناد به آن، اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن، ممانعت از دسترسی مأموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی و اقتصادی خود یا اشخاص ثالث در اجرای ماده (181) این قانون و امتناع از انجام تکالیف قانونی مبنی‌بر ارسال اطلاعات مالی موضوع مواد(169) و (169 مکرر) به امور مالیاتی و وارد کردن زیان به دولت با این اقدام از جمله مواردی است که جرم مالیاتی محسوب می‌شود.

مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان تصریح کرد: همچنین عدم انجام تکالیف قانونی مربوط به قانون مالیات‌های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده در رابطه با وصول یا کسر مالیات مؤدیان دیگر و ایصال آن به سازمان امور مالیاتی در مواعد قانونی تعیین شده و تنظیم معاملات و قراردادهای خود به نام دیگران یا معاملات و قراردادهای مؤدیان دیگر به نام خود برخلاف واقع هم جرم مالیاتی محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: براساس این قانون، خودداری از انجام تکالیف قانونی درخصوص تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی حاوی اطلاعات درآمدی و هزینه‌ای در سه سال متوالی و استفاده از کارت بازرگانی اشخاص دیگر به منظور فرار مالیاتی، دیگر مواردی است که جرم مالیاتی محسوب شده و مودی به دستگاه قضائی معرفی می‌شود.

به گفته این مقام مسؤول براساس تبصره 1 ماده 274قانون مالیات‌های مستقیم، اعمال این مجازات نافی اعمال محرومیت‌های مندرج در قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد مصوب 1390/08/07  مجمع تشخیص مصلحت نظام نیست.

مریدی خاطرنشان کرد: همچنین براساس تبصره 2 این ماده، اعلام جرائم و اقامه دعوا علیه مرتکبان جرائم مزبور نزد مراجع قضائی از طریق دادستانی انتظامی مالیاتی و سایر مراجع قانونی صورت می‌پذیرد.