دریا نیوزوعده مدیرکل بنیاد شهید هرمزگان برای درخواست والدین شهدا: پیگیریم مقدمات دیدار با رهبرمعظم انقلاب فراهم شود

دریا نیوز: مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران هرمزگان گفت: پیگیریم از طریق بنیادشهید کشور مقدمات دیدار مادران و پدارن شهدا با رهبرمعظم انقلاب فراهم شود.

، 11:39   /   کد خبر: 33089   /   تعداد بازدید: 202


به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، محمدرضا پاکدامن امروز و در آستانه ۲۲اسفند سالروز تاسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و روز بزرگداشت شهدا در پاسخ به این موضوع که بسیاری از پدران و مادران شهدای هرمزگان آرزوی دیدار با مقام معظم رهبری را دارند و انتظار دارند که بنیاد شهید در این زمینه اقدامات لازم را به عمل آورد، اظهار کرد: از دغدغه این عزیزان اطلاع داریم و تلاش می‌کنیم از طریق مرکز مقدمات این دیدار فراهم شود تا دیدار جمعی پدر و مادران شهدای استان با معظم له محقق شود.

وی در خصوص پرونده مادر شهید "احمدرنجبری‌بیوردی" که اقداماتی باعث رنجش و ایجاد مشکلاتی برای این مادر شهید شده بود، هم اظهار داشت: در حال پیگیری هستیم تا از طریق دادستانی مشکل مادر شهید برطرف شود، البته انتظار داریم بی‌حرمتی و بداخلاقی نسبت به خانواده معظم شاهد و ایثارگر اتفاق نیفتد و با قاطعیت از حقوق این خانواده‌ها دفاع می کنیم.

مدیرکل بنیادشهید هرمزگان گفت: هرمزگان هزار و 250 شهید را تقدیم انقلاب و نظام کرده است.

پاکدامن تصریح نمود: هرمزگان پنج هزار جانباز و۳۴۰ آزاده سرافراز دارد و برخی آزادگان بیش از 10 سال در اسارت بودند و اسوه‌های صبر و مقاومت به شمار می‌روند.

وی اظهار داشت: امام(ره) 13 ماه پس از پیروزی انقلاب دستور تشکیل این نهاد را صادر فرمودند تا نهادی برای رسیدگی به خانواده‌های شهدا و جانبازان در کشور داشته باشیم.

مدیرکل بنیادشهید و امور ایثارگران هرمزگان تصریح کرد: در بخش عملکرد یک ساله فرهنگی این اداره کل در راستای ثبت خاطرات خانواد شهدا در سال جاری ۶۰ مصاحبه در قالب دو هزار و دویست دقیقه مصاحبه با خانواده شهدا و ایثارگران، دیجیتالی کردن آثار این خانواده نیز در قالب 10 پرونده، استانداردسازی  دو هزار و پانصد پرونده خانواده معظم شاهد و ایثارگر، ۸۵۰ مورد مراجعات دانشجویی و دانش‌آموزی، دو آثار چند رسانه‌ای برای معرفی دو شهید، مراجعه ۴۵۰ نفر به کتابخانه تخصصی شهدا، تهیه سه یادنامه شهدا، راه‌اندازی و تقویت سایت نوید شاهد برای استفاده و کسب اطلاعات در مورد شهدا، برگزاری صد برنامه رادیویی به نام لاله‌های بهشتی برای معرفی شهدا در قالب سیصد دقیقه، در سیمای مرکز خلیج‌فارس هم سیصد  برنامه تصویری برای معرفی شهدا، برگزاری نمایشگاه فرهنگ و ایثار در هفته دفاع مقدس، جشنواره شعر و خاطره‌نویسی دفاع مقدس، تهیه پنج کلیپ در این بخش، نشرفرهنگ قرآنی که پانصد نفر در کلاس‌های قرآنی حضور داشته و در مسابقات استانی و کشوری شرکت کردند، دریک سال اخیر محقق شده است.

وی افزود: 126 یادواره شهید در استان برگزار شده که بیشتر خودجوش و مردمی بوده است که در شهرها و روستاها برگزار شده است.

وی گفت: یادواره شهدای صنعت و بازار،کارمند، روحانی، دانش‌آموز، دانشجو، کارگری و ۹۰ برنامه ملی و مذهبی برگزار شد که مهم‌ترین آن آزادسازی خرمشهر بود و در آغاز سال جدید و سال تحویل  ویژه برنامه‌هایی برگزارشده و می‌شود.

مدیرکل بنیادشهید و امور ایثارگران هرمزگان تصریح کرد: ۲۲حسینیه شهید در استان داریم که بیش از چهارصد برنامه در این حسینیه‌ها برگزار شده است که خانواده‌های شهدا بخشی از منزل را به حسینیه اختصاص داده‌اند، دویست مترمربع نصب تابلوی تصاویر شهدا و سیصد متر هم مرمت تصاویر شهدا و ششصد مترمربع نصب بنر و نقاشی دیوار و دیوارنویسی داشتیم.

وی افزود: سخنوران فرهنگ ایثار شهدا که در قالب 65 نفر در مدارس، دانشگاه‌ها و... از خاطرات شهدا گفتند و راویان شهدا هستند.

این مقام مسؤول اضافه کرد: دانش‌آموزان و دانشجویان طرح شاهد در قالب هزار و صد نفر دانش‌آموز و هزار و ششصد دانشجو داریم که صد درصد شهربه دانشجویان را پرداخت می‌کند.

پاکدامن افزود: در بخش اردویی و ورزشی هم مجتمع فرهنگی ورزشی و توانبخشی ایثار داریم که بیش از هزار و پانصد نفر از امکان ورزشی و پنج حضور ورزشکاران در مسابقات استانی و کشوری و صد نفر اعزام به عتبات عالیات داشتیم، ۹۵۰ نفر اردوی زیارتی و تفریحی برای خانواده معظم شاهد و ایثارگر هم برگزارشد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران هرمزگان افزود: در پایش سلامت ایثارگران و خانواده شهدا با قراردادی که با بیمه داشتیم و با اعزام تیم پزشکی در سراسر استان برای پایش سلامت که هزار و 141 مورد انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: ۱۴۷ نفر خانواده شهدا زمین‌گیر هستند که مراقبت در منزل دارند، ۲۳۰ نفر به کمیسیون پزشکی مراجعه کرده‌اند.

این مقام مسؤول بیان کرد: جانبازانی که در حادثه سامرا جانباز شده بودند هم پرونده‌شان در کمیسیون بررسی و جانباز محسوب  شدن ، چهار شهید هم  این حادثه تروریستی داشت.

پاکدامن گفت: ۲۶۰ نفر اردوی درمانی داشتیم که پزشکان متخصص معاینه‌شان کردند.

وی گفت: در حوزه اشتغال هم دغدغه داریم و جلساتی برای رفع اشتغال فرزندان شاهد و ایثارگر داشتیم و در سال جاری ۶۳۶ فرزند شهید و ایثارگر منتظر اشتغال داریم و هر سال بیشتر می‌شود و امسال ۲۲۳ نفر در دستگاه‌های اجرایی جذب شدند که ۲۴سازمان مشارکت کنند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران هرمزگان گفت: در بخش مشاوره‌های شغلی هم ۳۵۰ نفر مشاوره داشتند و ۱۳۵ در مورد مشاوره تسهیلات خود اشتغالزایی و هزار و 49 مشاوره مشاغل خانگی و سه مورد مشاوره طرح گردشگری و یک مورد احداث کارخانه و طرح‌های روستایی اعتباری بالای یک میلیارد تومان هم یازده مورد و طرح رغبت سنجی اشتغال هم برای ۶۳۶ نفر مشاوره داشتیم.

وی افزود: برای دانش‌افزایی افراد در صف اشتغال کارگاه‌های نشست‌های تخصصی اشتغال و کارآفرینی برای ارتقای دانش سازمانی برای افراد شاغل و جدیدالاستخدام برگزار کردیم.

مدیرکل بنیاد شهید گفت: در بخش گیاهان دارویی و خرید را برای 45 نفر کارگاه  برگزار کردیم و 250 نفر با کارآفرینی آشنا شدند.

وی اظهار داشت: ۲۱نفر در کارگاه" اچ اس ای" شرکت کردند.

پاکدامن گفت: امسال موفق به کسب عناوین برتر در جشنواره شهید رجایی استانی و کشوری، کسب رتبه برتر کشوری در حوزه کارآفرینان، پرداخت تسهیلات خود اشتغالی و پروژه‌های روستایی شدیم.

وی گفت: بیش از یازده موافقت‌نامه و تفاهمنامه برای ایجاد شرایط کسب و کار با سازمان‌های مختلف داشتیم.

مدیرکل بنیادشهید و امور ایثارگر هرمزگان گفت: در سفر رئیس جمهور درخواست اعتبار برای فاز سوم مجتمع ایثار که مجموعه فرهنگی است، داشتیم که ۴۵ میلیارد ریال برای سال ۹۷ تصویب شد و اعتبارات مورد نیاز فاز توانبخشی هم تخصیص یافت که در ماه‌های آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: کتاب وصیت‌نامه کامل شهدا در دوجلد تدوین شده که جلد اول چاپ شده است و جلد دوم هم سال آینده به چاپ می‌رسد که دست نوشته، عکس شهدا و... از شهدایی که اثر داشتند که تدوین و تهیه شد.

پاکدامن گفت: کماکان منتظر نصب سردیس سرداران شهید استان توسط شهرداری هستیم که شهرداری سردیس سی سردار شهید استان را نصب نماید.

وی گفت: در روز درختکاری بیست نهال به یاد بیست سردار شهید هم  در بندرعباس غرس شد.