دریا نیوزتوسط مدیرکل مالیاتی هرمزگان: شرط بهره‌مندی از معافیت مالیاتی اعلام شد

دریا نیوز: مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان گفت: شرط برخورداری از هرگونه معافیت مالیاتی فقط تسلیم اظهارنامه مالیاتی است.

، 11:34   /   کد خبر: 33087   /   تعداد بازدید: 224


شاکررضا مریدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس، اظهارکرد: بهره‌مندی اشخاص حقیقی و حقوقی در مناطق آزاد و سایر مناطق از معافیت مالیاتی بشرطی محقق می‌شود که مودیان اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم نمایند. 

وی اظهار داشت: از اول سال 95 مقرر شده است که مودیان مالیاتی و فعالان اقتصادی بایستی جهت بهره‌مندی از معافیت مالیاتی نسبت به تسلیم اظهارنامه اقدام نمایند تا بتوانند از معافیت‌های مالیاتی براساس قانون استفاده کنند و درغیراینصورت مشمول معافیت‌های مالیاتی نخواهند شد. 
مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان اظهار داشت: در راستای ماده13 قانون مناطق آزاد، فعالان اقتصادی حقیقی و حقوقی که دارای مجوز فعالیت از مناطق آزاد هستند تا بیست سال از پرداخت مالیات معافند. 
وی افزود: براساس ماده 119 قانون برنامه پنجم توسعه که از سال 90 تا 95 اجرایی شد، شرط استفاده از معافیت مالیاتی، تسلیم اظهارنامه مالیاتی عنوان شده است. 
مریدی خاطرنشان نمود: در راستای ماده 190قانون مالیات‌های مستقیم مکلف هستیم، فعالان اقتصادی مناطق آزاد که از تسلیم اظهارنامه مالیاتی مربوط به سال‌های 90 تا94 خودداری نموده‌اند، در چارچوب قانون نسبت به مطالبه مالیات‌شان اقدام کنیم. 
مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان تصریح کرد: در منطقه آزادکیش  اطلاع‌رسانی خوبی با هماهنگی هماهنگی منطقه آزاد و امور مالیاتی صورت گرفت و فعالان اقتصادی زیادی نسبت به تسلیم اظهارنامه اقدام نمودند. 
وی افزود: اما در منطقه آزاد قشم اطلاع‌رسانی کردیم، اما همکاری لازم  وجود نداشت و به همین دلیل هم برخی از فعالان اقتصادی در قشم از تسلیم اظهارنامه مالیاتی خودداری کردند. 
مریدی در خصوص نگرانی و دغدغه ایجاد شده برای فعالان اقتصادی در مناطق آزاد در خصوص تسلیم اظهارنامه جهت بهره‌مندی از معافیت مالیاتی هم افزود: راهکاری که در این بخش به نمایندگان مردم استان در مجلس ارائه نمودیم و جلساتی که در تهران و استان برای رفع این مشکل و اتخاذ راهکار برگزار نمودیم که پیشنهاد دادیم عملکرد سال های 90 تا 94 اشخاص حقیقی را مجزا کنند و درحال حاضر هم  لایحه‌ای در این خصوص تنظیم شده است و هنوز قطعی نیست که اگر این لایحه تصویب و ابلاغ شود، بر همان اساس اقدام خواهیم نمود. 
وی با بیان اینکه درخواست مطالبه مالیات را براساس قانون از فعالان اقتصادی در مناطق آزاد داریم؛ تاکید کرد: اگر این لایحه تصویب و اعلام شود که ماده 119 در مناطق آزاد لازم الاجرا نیست، تمام پرونده‌ها را مختومه اعلام می‌کنیم. 
مدیرکل امور مالیاتی استان اظهار داشت: در این خصوص هم تاکنون مالیاتی از فعالان اقتصادی اخذ نشده است که بخواهیم استرداد کنیم، در این راستا تاکنون فقط مالیات مطالبه شده است، اما هیچگونه وصول مالیاتی نداشته‌ایم. 
وی گفت: مالیات‌هایی که در مناطق آزاد تاکنون اخذ شده است، از کسانی وصول شده است که فاقد مجوز مناطق آزاد بوده‌اند و یا اینکه فعالیت‌شان خارج از چارچوب مناطق آزاد بوده است. 
مریدی خاطرنشان نمود: از سال 95 هم شرط برخورداری از هرگونه معافیت مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در مناطق آزاد و سایر مناطق کشور تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر است. 
مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان گفت: اشخاص حقیقی که در سال 96 مشغول فعالیت بودند و حتی اگر بطور کامل فعالیت نداشتند، مکلفند حداکثر تا پایان خرداد 97 نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی استفاده از سقف معافیت مقرر در قانون استفاده کنند. 
وی عنوان نمود: اشخاص حقوقی هم مکلفند تا چهار ماه پس از پایان سال مالیاتی نسبت به تسلیم اظهارنامه اقدام نمایند. 
مریدی در خصوص گلایه برخی از فعالان اقتصادی در منطقه آزاد که عنوان می‌کردند حاضر نیستند هم به امورمالیاتی و هم منطقه آزاد مالیات پرداخت نمایند و اینکه به شرکت‌های خدماتی اعلام شده که بایستی یک درصد از درآمدشان را به منطقه آزاد پرداخت نمایند، هم خاطرنشان کرد: مالیات براساس قانون فقط بایستی به امور مالیاتی پرداخت شود و وصولی ما براساس قانون است و اگر مستنداتی در این خصوص ارائه کنند، مورد بررسی قرار خواهیم داد و از طرفی دیگر حاضریم در جلسه‌ای با دعوت از فعالان اقتصادی و باحضور مسؤولان منطقه آزاد و رسانه‌ها این موضوعات را بررسی کنیم و پاسخگو باشیم تا شبهات برطرف شود.