دریا نیوزامروز هرمزگان میزبان رییس جمهور

دریا نیوز: امروز "حسن روحانی" رییس جمهور میهمان مردم ساحل نشین و مهمان نواز هرمزگان است که بطور حتم به گرمی از وی و هییت دولت استقبال خواهند کرد.

، 13:50   /   کد خبر: 33037   /   تعداد بازدید: 167


دریا نیوز: امروز "حسن روحانی" رییس جمهور میهمان مردم ساحل نشین و مهمان نواز هرمزگان است که بطور حتم به گرمی از وی و هییت دولت استقبال خواهند کرد.

ساعت هشت و نیم قرار است رییس جمهور در جمع مردم سخنرانی کند.

۳۰پروژه با حضور رئیس‌جمهوری هم قرار است در هرمزگان به بهره‌برداری برسد.

 ۳۰پروژه عمرانی، اقتصادی و فرهنگی از جمله فولاد صبا با ظرفیت تولید ۱.۵میلیون تن فولاد اسفنجی، افزایش تولید بنزین به ظرفیت ۴میلیون لیتر بنزین در یکی از پالایشگاه های بندرعباس، فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس از جمله پروژه های آماده افتتاح در زمان سفر رئیس جمهوری خواهد بود.در این سفر همچنین روحانی همچنین عملیات اجرایی احداث فاز دوم طرح توسعه فاز سوم بندر شهید رجایی و عملیات آغاز احداث بندرگاه منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان آغاز می شود. پالایشگاه گاز هم در جزیره قشم با ظرفیت تولید ۲میلیون متر مکعب گاز شیرین، بزرگترین مزرعه پرورش ماهی در دریا در بندر چارک و طرح آبیاری تحت فشار ۸هزار هکتار اراضی کشاورزی استان هرمزگان در سفر ریاست جمهوری آغاز به کار خواهند کرد.

روحانی صبح چهارشنبه وارد استان هرمزگان خواهد شد و با حضور در ورزشگاه تختی بندرعباس دیدار مردمی خواهند داشت و پس از این برنامه افتتاح و آغاز بکار پروژه های اقتصادی، عمرانی و زیربنایی استان را شاهد خواهیم بود. همچنین قرار است جلسه شورای اداری استان با حضور رئیس جمهوری، اعضای هیئت دولت و مدیران استانی برگزار شود.همچنین در پایان سفر دکتر حسن روحانی در نشست خبری حضور خواهد یافت و دستاوردها، مصوبات و تصمیمات اتخاذ شده برای توسه و آبادانی استان هرمزگان را برای مردم و خبرنگاران تشریح می کند.

 

انتظار از رییس جمهور

 

درحالی رییس جمهور چهارشنبه و پنج شنبه در هرمزگان حضور دارد که انتظار می رود مسوولان استان از این فرصت برای رفع مشکلات، چالش ها وبحران های استان استفاده نمایند و مصوباتی از هییت دولت برای رفع مشکلات داشته  باشیم.

روز دوشنبه که سفری چند ساعته به قشم داشتیم، اقشار مختلف این جزیره از مشکلاتی که بواسطه دوگانگی مدیریتی در این منطقه برای شان ایجاد شده است، گلایه مند بودند واظهار امیدواری می کردند حضور رییس جمهور در استان باعث شود چالش های این بخش هم مورد بررسی قرار گیردو پرونده چالش های دوگانگی مدیریت در قشم بسته شود. فعالان اقتصادی هم بامشکلاتی در بخش های مختلف مواجه بودند و چندی پیش هم از وزیرکشور که به استان آمده بود درخواست کرده بودند مشکلات شان را بررسی و برطرف کند که تاکنون اقدامی نشده است و حال امیدوارند عالی ترین مقام اجرایی کشور گره های کلاف سردرگم اقتصادی قشم را بازکند. مشکل آب در برخی از روستاهای قشم همچنان پابرجاست و قشمی ها درخواست دارند تا مدیری  آب شهر قشم هم به شرکت آب وفاضلاب واگذار شود تا اینکه دردسرها و هزینه های انشعاب و هزینه آب بها در قشم کاهش یابد.

چالش های حوزه بهداشت و درمان هم باعثی نارضایتی مردم در مناطق استان شده است و تاکنون اقدام اساسی صورت نگرفته است که این موضوع منجربه کمبودهزار تخت بیمارستانی، پزشک، پرستار، تجهیزات بهداشت و درمان و... در هرمزگان محروم شده است وباید دید که آیا هییت دولت در این سفر خواهند توانست گامی اساسی برای رفع مشکلات بردارند؟ اجرای طرح تحول سلامت باعث افزایش فشار کاری پرسنل بهداشت و درمان و بخصوص پرستاران شده است و دولت بایستی برای کمبود۵۰درصدی پرستار در استان چاره اندیشی کند.

پرداخت خسارت آتش سوزی باغات نارنگی روستای" فورورج" علی رغم وعده های دولت پس از گذشت حدود دو سال محقق نشده است و ازطرفی کشاورزان تحقق وعده دولت رابرای بخشودگی جرایم و سود تسهیلات بانکی می طلبد.

یکی از خواسته های اساسی دیگر هرمزگانی ها حضور مسولان در بین مردم در مناطق مختلف و گفتگوی رودر رو و حضور در مناطق حاشیه ای،ساحل آلوده و... است که باید دید در این سفر چند درصد محقق خواهد شد. اتفاقا برنامه نخستین رییس جمهور سخنرانی در ورزشگاه تختی در فاصله صد دویست متری خور گورسوزانی است که فاضلاب را روانه دریا می کند و بوی تعفن فاضلاب ساکنان دوطرف خور وعابران را آزار می دهد که امیدواریم در زمان سخنرانی هم این بو به مشام رییس جمهور برسد تا ایشان شاید دلیل آن را جویا شود و بدنبال سرچشمه اش باشد وشاید این موضوع باعث شود که رییس جمهور و هییت دولت تصمیمی اساسی برای رفع این چالش بگیرند؛ زیرا در استان که گویا برای مسولان چندان مهم نیست فاضلاب صنعتی و خانگی دریای خلیج فارس را آلوده کند ویا موجب آزار و بیماری ساحل نشینان شود و ذخایر دریایی رانابود کندکه اگر این مشکل با دستور جدی رییس جمهور برطرف شود، بطوریقین این اقدام در یادها خواهد ماند.

مشکلاتی نظیر اخذ سند املاک ساکنان محلاتی نظیرخواجه عطا، آیت ا... غفاری، کوی ملت و... و لزوم توجه به مشکلات حاشیه نشینان، خرید تضم

ینی محصولات کشاورزی روستاییان، اجرای سیاست های تشویقی برای استقرار و ماندن روستاییان در روستاهای شان و جلوگیری از کوچ آنها به حاشیه شهرها، برگزاری آموزش های مهارتی رایگان  در مناطق حاشیه ای و صنایع و راه اندازی مراکز دولتی فنی و حرفه ای بانوان در بندرعباس و شهرستان ها، اشتغال بومیان در صنایع، رفع چالش های مسکن مهر، اعطای زمین و مسکن ارزان قیمت به جوانان و زوج های جوان، جلوگیری از آلودگی و خشکاندن دریا، حمایت از صیادان و رفع مشکلات این قشر،بازسازی خانه ها و مدارس فرسوده، رفع مشکل رفت وآمد جزیره نشینان و حذف پرداخت عوارض و تردد خودروهای قشم در جاده های استان از جمله دیگر مشکلاتی است که انتظار می رود در این سفر مورد بررسی قرار گیرد و مردم از موهبت های سفر بهره مند شوند.

از طرفی دیگر انتظار می رود که رییس جمهور در سفرشان به هرمزگان صادقانه با مردم در خصوص برگشت ۵۰درصد مازاد درآمد استان صحبت کند و به این خواسته قانونی مردم استان پاسخ دهد. زیرا در چندسال اخیر حق قانونی استان در این بخش ادا نشده است وعلی رغم تذکر چندباره برخی نمایندگان مردم در مجلس در این خصوص، تاکنون این مهم محقق نشده است. همچنین انتظار می رود رییس جمهور به موضوع تحقق اثرات مثبت صنایع در استان هم توجه ویژه ای داشته باشند؛ زیرا تاکنون حتی در بخش اشتغال، اجرای پروژه های عمرانی، بهداشت ودرمان، آموزشی، فرهنگی، تفریحی و... این صنایع، بنادر، گمرکان، معادن و... سهمی در استان نداشته اند وبیش از ۷۰فعال اقتصادی که در استان صورت می گیرد(ازجمله حوزه بنادر و دریانوردی) اما مالیات و عوارض را به پایتخت پرداخت می کنند، درصورتیکه در قانون به این موضوع با صراحت تاکید شده است که "محل فعالیت" به عنوان محل پرداخت مالیات و عوارض می باشد که به این موضوع چندان توجهی نشده است.

همچنین از عالیترین مقام اجرایی کشور انتظار می رود دیدار با خانواده معظم شاهد ایثارگر که برخی از آنها مانند مادر شهید احمد رنجبری بیوردی که با مشکل تخریب خانه اش و جانباز جهانگیری که بامشکل درمان فرزندش مواجه است، دیدارهایی داشته باشند ومشکلات این خانواده های عزیز که حق بزرگی را برهمه ما دارند، برطرف نمایند. خانواده هایی که گاهی مورد کم مهری و زخم زبان قرار می گیرند. دریک کلام انتظار می رود سفر رییس جمهور به خطه خلیج همیشه فارس منشا خیر وبرکت برای ساحل نشینان باشد و روحانی عیدی مردم هرمزگان را در رفع مشکلات و چالش های استان وبرنامه ریزی برای تحقق آن قرار دهند.