دریا نیوزسندساحل نشینان گم شده در حریم ۶۰متری

دریا نیوز: درحالیکه دولت سیاست حمایت از ساکنان املاک فاقد سند در مناطق مختلف حاشیه ای وبافت های فرسوده را دارد و درهمین راستا ساکنان اینگونه مناطق هم باقیمت های مناسب می توانند اسناد خود را دریافت کنند، 

، 10:37   /   کد خبر: 33018   /   تعداد بازدید: 223


دریا نیوز: درحالیکه دولت سیاست حمایت از ساکنان املاک فاقد سند در مناطق مختلف حاشیه ای وبافت های فرسوده را دارد و درهمین راستا ساکنان اینگونه مناطق هم باقیمت های مناسب می توانند اسناد خود را دریافت کنند، اما در برخی از مناطق از جمله محله "آیت ا... غفاری" و محلات ساحلی شهر بندرعباس ، ساکنان بامشکلاتی مواجهند و پیگیری چندساله برای اخذ سند املاک شان بی نتیجه مانده است.

ساکنان منطقه ساحلی "خواجه عطا" بندرعباس به بهانه قرار گرفتن در حریم ۶۰متری در سال های اخیر نتوانسته اند سند املاک خود را دریافت کنند و پیگیری دو دهه اخیر از طریق مسولان کشوری و استانی تاکنون نتیجه بخش نبوده است. ساکنان این منطقه عنوان می کنند در حالیکه ساختمان های دانشگاه علوم پزشکی، استانداری و فرمانداری و...  به ساحل دریا نزدیک تر است و خانه های آنها حتی چندین متر عقب تر از این ساختمان ها قرار دارد وحتی خانه های شان بیش از صدمتر از دریا فاصله دارد، اما سند املاک شان واگذار نمی شود و اهالی این محله در دستگاه های مختلف سرگردان هستند. برخی از اهالی هم عنوان می کنند این موضوع در حالی در این منطقه اتفاق افتاده است که برخی قطعات زمین که متعلق به برخی نهادهاست، توانسته اند سند بگیرند. ساکنان محله خواجه عطا که برخی از آنها چندین نسل در این منطقه ساکن می باشند و شغل شان هم از گذشته مرتبط با دریا وصید وصیادی و تجارت دریایی بوده است ودر همین خانه ها زندگی کرده اند، اما علی رغم چندین دهه زندگی در این منطقه و حتی پس از احداث بلوار ساحلی خواجه عطا، اما کماکان با مشکل دریافت سند مواجهند که این موضوع باعث شده است ساکنان این منطقه نتوانند از تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده استفاده کنند و بیشتر خانه های شان فرسوده اند ونیاز به نوسازی دارند. ساکنان گلایه مندند که آنها اجازه تعمیر وبازسازی خانه های در حال فروریختن را هم بدلیل نداشتن سند ندارند و از متولیان می خواهند در این زمینه تدبیری بیندیشند تا آنها هم بتوانند سند املاک خود را دریافت کنند ونسبت به نوسازی وبازسازی املاک فرسوده خود اقدام نمایند. باتوجه به قرار گرفتن این محله در نوار ساحلی شهر بندرعباس، نیاز است که خانه های زیبا و نه فرسوده در این منطقه وجود داشته باشد تا گردشگران و میهمانانی که وارد استان می شوند واز نوار ساحلی گذر می کنند، این زیبایی را روبروی دریا و در املاک این منطقه ببینند واز طرفی ساکنان مجبور نباشند در خانه های فرسوده قدیمی فاقد سند زندگی کنند.

محله فقیرنشین آیت ا... غفاری بندرعباس دیگر محله شهر می باشد که نرخ سنددار شدن املاک در این منطقه بالاست و ساکنان توان پرداخت این هزینه که متری بین صدتا دویست هزار تومان است را ندارند وبه همین دلیل هم این محله قدیمی در قلب شهر همچنان فرسوده و دارای کوچه های تنگ وتاریک که معتادان در کوچه هایش درحال استعمال و تزریق موادمخدر می باشند به حال خودشان رهاشده اند و اقدامی گره گشاوحمایتی  برای سنددارشدن املاک وبازگشایی معابر، تامین روشنایی و پاکسازی از وجود معتادان و موادفروشان در حدموردنیاز انجام نشده است و نیاز است که در این بخش هم تدبیری اندیشیده شود تا املاک ساکنان این محله در غرب بلوار مادر  هم مانند املاک کوی فرهنگیان در شرق بلوارمادر ارزشمند شوند.

علی زارعی/دریا