دریا نیوزدردسر شهروندان برای تهیه سیلندر گاز : دیگرصدای بوق خودروهای عرضه سیلندرگاز به گوش نمی‌رسد

دریا نیوز: هرمزگانی‌ها از وقتی به‌خاطر دارند سیلندر گاز را بردوش گرفته و به‌دنبال خودروهای فروش گاز می‌روند تا بتوانند سیلندرخالی را پرکنند.

، 08:52   /   کد خبر: 32997   /   تعداد بازدید: 375


دریا نیوز: هرمزگانی‌ها از وقتی به‌خاطر دارند سیلندر گاز را بردوش گرفته و به‌دنبال خودروهای فروش گاز می‌روند تا بتوانند سیلندرخالی را پرکنند. 

شهروندان تا یکی دو دهه قبل که به یاد دارند خودروهای عرضه سیلندرگاز حضور خودرا در کوچه‌ها با زدن بوق اعلام می‌کردند تا اهالی بیایند و سیلندرهای خالی را پر تعویض کنند، فقط زحمت حمل تا کنار خودرو  را متحمل می‌شدند، اما از زمانی که طرح هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد و بنزین گران شد، خودروهای مسافربر شخصی مخازن گاز ال پی جی هرچند غیراستاندارد را در خودروها نصب کردند، خودروهای سیلندرگاز دیگر به محلات نیامدند.آنها مشتریان بیشتری یافتند و حتی می‌توانستند سیلندر را گرانتر از نرخ مصوب به رانندگان این خودروها بفروشند و رانندگان خودرو هم سیلندرگاز را در همان جایگاه وارونه و مخازن گاز ال‌پی‌جی  را پرکرده و روزهای بیشتری را با این سوخت مسافرکشی می‌کنند که نسبت به هزینه بنزین به‌صرفه‌تر بود و  توجه نداشتند که این نوع سوختگیری چه خطراتی را می‌تواند به همراه داشته باشد.این موضوع باعث شد که افراد زیادی در خانه‌هایشان هم شروع به فروش سیلندرگاز کنند که خطراتی هم خانه‌ها و هم اهالی را تهدید می‌کرد و از آن طرف این فروشندگان غیرمجاز سیلندر، مشتریان خاص خود را که بیشتر رانندگان همین خودروها بودند، داشتند.وضعیت موجود باعث شد تا تعداد اندک و انگشت‌شمار جایگاه‌های عرضه سیلندرگاز در شهر بندرعباس جوابگوی نیازهای شهروندان نباشد و از آن طرف تعداد خانه‌هایی که اقدام به فروش سیلندر می‌کردند افزایش یافت و این نابسامانی همچنان ادامه دارد. تاکنون اقدامی برای افزایش جایگاه‌ها و استانداردسازی جایگاه‌های موجود صورت نگرفته است و شهروندان گاهی برای تامین سیلندرگاز برای مصرف روزانه هم با مشکلات فراوانی مواجه می شوند.

در این گزارش نظرات تعدادی از شهروندان را منتشر می‌کنیم.

*جایگاه‌های رسمی کجاست؟

در گفت‌وگو با تعدادی از شهروندان بندرعباسی، آنها در خصوص وجود جایگاه رسمی در شهر بندرعباس اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفتند: در حال حاضر که در تمام کوچه‌ها و خیابان‌های شهر سیلندرگاز به فروش می‌رسد و قیمت مشخصی هم ندارد.

یکی از شهروندان گفت: در برخی از ایام سال و به‌خصوص زمانی که دو سه روز و یا بیشتر تعطیل می‌شود، کمبود سیلندرگاز بیشتر می‌شود و گاهی قیمت آن به ده تا پانزده هزار تومان هم می‌رسد و این موضوع نشان می‌دهد که هیچ نظارتی بر قیمت سیلندر وجود ندارد و مشخص نیست که کدام دستگاه اجرایی متولی این بخش است؟

*اشتغال خطرزا

عسکری‌زاده شهروند دیگری است که می‌گوید: نمی‌دانم این شیوه فروش سیلندر در خانه‌ها و کوچه‌های شهر در راستای اشتغالزایی است یا اینکه می‌خواهند سیلندر در دسترس مردم قرار گیرد که اشکالاتی در این بخش دیده می‌شود.

اولا اینکه انتظار داریم اگر در شهر لوله‌کشی گاز وجود ندارد که حق مردم در این بخش هم ضایع شده است و به تازگی گازرسانی در چند منطقه را آغاز کرده‌اند و همان هم هزینه گزافی دارد، حداقل جایگاه‌های استانداردی را برای فروش سیلندرگاز ایجاد کنند و ثانیا قیمت سیلندرگاز چرا در هر مرکز فروش سیلندر متفاوت است؟ روی خودروهای سیلندرگاز قیمت را 6 هزار و صد تومان زده‌اند، اما از 6 هزار پانصد تومان به بالا می‌فروشند و می‌گویند همین قیمتی که هست، می‌خواهی بخر، نمی‌خواهی برو جای دیگر، ظاهرا قیمت سیلندرگاز هم مانند قیمت میوه است هر کس به هر قیمتی که دلش خواست می‌فروشد و هیچ نظارتی هم وجود ندارد و در خانه‌ها هم که گران‌تر می‌فروشند.

از طرفی دیگر چرا مانند گذشته خودروهای عرضه سیلندر داخل محلات و شهرک های مسکونی نمی‌آیند تا مردم مجبور نباشند با خودروی دربست یا موتورسیکلت برای تهیه سیلندرگاز اقدام نمایند. به‌جای اینکه وضعیت سال‌به‌سال بهتر شود، در استان هرمزگان وضعیت موجود بدتر می‌شود. در یک کلام مردم از وضعیت توزیع سیلندر و قیمت آن ناراضی هستند و گویا هیچ مسؤولی هم این وضعیت را مشاهده نمی‌کند، از استاندار هرمزگان می‌خواهم که این وضعیت را سروسامان دهد.

*مسکن مهر بدون جایگاه عرضه سیلندر

نیکبخت ساکن مسکن مهر بندرعباس هم می‌گوید: چرا مسؤولان توزیع سیلندر چند جایگاه را در مسکن مهر برای فروش سیلندر اختصاص نمی‌دهند؟ وقتی‌که سیلندرها خالی می‌شود، مجبورم با آژانس تا مراکز عرضه که درچندنقطه خاص شهر هستند بروم و  برگردم و یک سیلندر 6 هزار و صد تومانی گاهی بیش از سی هزارتومان برایم آب می‌خورد و گاهی هم باید چند جا بروم تا بتوانم سیلندر خالی را پر کنم، حتی در این شهر جایگاه‌هایی برای پرکردن پیک‌نیک هم وجود ندارد. از  طرفی گاهی برخی از سیلندرهایی که می‌خرم نمی‌دانم به‌دلیل نشتی یا نیمه پر بودن گاز در سیلندر، گازش زود تمام می‌شود.

*غصه‌دار می شوم

خانم هاشمی هم می‌گوید: شوهرم بیشتر اوقات در ماموریت به‌سر می‌برد و زمانی که سیلندرمان تمام می‌شود، غصه‌دار می شویم، اگر مانند گذشته بود که روزانه دو سه مرتبه خودروهای عرضه سیلندر به محلات می‌آمدند مشکلی نداشتیم، اما الان برای تهیه سیلندرگاز بایستی دربست بگیریم و برویم سیلندرگاز را پرکنیم و برگردیم. واقعا چرا باید وضعیت اینگونه باشد برای یک سیلندر اینقدر مشکل داشته باشیم.

*اشتراک هایی که با تاخیر می‌رسد

مطهری شهروند دیگری است که می‌گوید اشتراک سیلندرگاز داریم، اما سیلندر را به‌موقع نمی‌آورند و نمی‌توانیم برنامه‌ریزی کنیم.

سراجی هم می‌گوید: چندی پیش اشتراک سیلندرگاز داشتم، اما هر وقت که تماس می‌گرفتم، سیلندرگاز را با یکی دو روز تاخیر می‌آوردند و در ماه محرم هم که چندروز تماس گرفتم و سیلندر نیاوردند و از آن موقع دیگر تماس نمی‌گیرم. اسما اشتراک هست، اما خدماتدهی‌ به مشترکان بسیار ضعیف است.

*خاطره بد

رحیمیان هم به خاطره بدش از یکی از جایگاه‌های عرضه سیلندر در بندرعباس اشاره می‌کند که حتی با فروشنده سیلندر بر سر قیمت سیلندر دهان‌به‌دهان شده و فروشنده برخورد بسیار نامناسبی داشت، وقتی اعتراض‌کنان گفتم  به شرکت توزیع سیلندر در این خصوص شکایت می‌کنم،  فروشنده جواب می‌دهد به هرکسی می‌خواهی شکایت کن و... . این وضعیت نشان می‌دهد که نظارتی وجود ندارد.

وی می‌گوید: در جایگاه‌ها حتی اگر دستگاه کارت‌خوان داشته باشند، بازهم قیمت سیلندر را حداقل 6 هزار و پانصد تومان از مشتری می‌گیرند وقتی‌ اعتراض می‌کنیم که  قیمت سیلندر گاز 6 هزار و صد تومان است، می گویند 6 هزار و صد تومان خریده‌ایم و 6 هزار و پانصد تومان می‌فروشیم. درصورتی‌که روی خودروها قیمت مصرف کننده 6 هزار و صد تومان است. البته یک سئوال هم پیش می‌آید که چرا قیمت را رند اعلام نمی‌کنند.

در همین جایگاه‌ها به رانندگانی که می‌خواهند سیلندر را در مخزن خودرو تخلیه کنند هفت هزار تومان هم می‌فروشند. چرا در کنار جایگاه‌ها قیمت واقعی سیلندر و تلفن شکایات را بر روی تابلویی نصب نمی‌کنند؟ چرا جایگاه‌های عرضه سیلندر اینقدر غیراستاندارد و فاقد روشنایی است؟ واقعا چنین وضعیتی تعجب‌آور است و نیاز به ساماندهی دارد.

*اطلاع ندارم

یکی از شهروندانی که در ابتدای محله نخل پیرمرد سیلندر خود را هشت هزار تومان تهیه کرد و وقتی پرسیدم چرا سیلندر خود را در انتهای همین خیابان و بعد از میدان روبه‌روری ورزشگاه دوراهی ایسینی با قیمت مصوب 6 هزار و صد تومان تامین نمی‌کنی؟  گفت: اصلا اطلاع نداشتم که چنین جایگاهی هم وجود دارد. اطلاع‌رسانی نشده و من همیشه از خانه‌هایی که در محلات سیلندر می فروشند، سیلندر گاز را با قیمت هشت تا ده هزارتومان می‌خریدم.

*جایگاه ال‌پی‌جی

یکی از رانندگان خودروی مسافربر شخصی هم گفت: اگر مانند سایر شهرها در بندرعباس جایگاه ال‌پی‌جی هم مانند جایگاه سی‌ان‌جی وجود داشت، آن وقت به جایگاه‌های ایمن می‌رفتیم و  گاز الی جی می‌زدیم که خطری هم در زمان سوخت‌گیری نداشته  و مجبور نباشیم یک ساعت را صرف پرکردن مخزن خودرو با سیلندرگازخانگی کنیم.

*انتظار مردم

مردم انتظار دارند متولیان این بخش جایگاه‌های استاندارد توزیع سیلندر را متناسب با نیاز و جمعیت مناطق مختلف استان و به‌خصوص شهر بندرعباس راه‌اندازی کنند. از طرفی هم برقیمت سیلندرگاز نظارت بیشتری صورت گیرد و سیستم اشتراک‌گیری و خدماتدهی به مشترکین فعال‌تر شده، متولیان مربوطه هم برای راه‌اندازی جایگاه گاز ال‌پی‌جی در استان تدبیری بیندیشند تا شهروندان برای تامین سیلندرگاز چندان مشکلی نداشته باشند.

انتظار شهروندان این است که گازکشی در مناطق مختلف شهری با سرعت بیشتری انجام شود تا مردم هرمزگان نیز مانند سایر شهرهای کشور بتوانند از گاز لوله‌کشی استفاده کنند و برای تامین گاز مورد نیاز چندان مشکلی نداشته باشند.