دریا نیوزبرگزاری نمایشگاه های پرحاشیه در بندرعباس : نمایشگاه چاقو وزیورآلات یا خرما وگل؟

دریا نیوز: در حالی نمایشگاه های عمومی و تخصصی در بندرعباس در حال برگزاری است که برخی از آنها فقط نام تخصصی را دارند ودر عمل اینگونه نیست.

، 07:48   /   کد خبر: 32977   /   تعداد بازدید: 361


دریا نیوز: در حالی نمایشگاه های عمومی و تخصصی در بندرعباس در حال برگزاری است که برخی از آنها فقط نام تخصصی را دارند ودر عمل اینگونه نیست. در چند هفته اخیر نمایشگاه های سوغات وهدایای شب یلدا،خرما و فرآورده های خرمایی ،روزهای سبز هرمزگان و... برگزار شده است که عرضه برخی از اقلام غیرمرتبط را شاهد بودیم .در سال های گذشته که نمایشگاه های خرما و روزهای سبز برگزار می شد شاهد حضور شرکت های تعاونی روستایی هم از مناطق مختلف استان بودیم که در نمایشگاه امسال جایشان خالی بودو حتی غرفه های فروش چاقو، زیوارآلات، سوغات شهرهای مختلف و... را در این نمایشگاه نظاره گر هستیم.از طرفی دیگر نظارت چندانی بر قیمت ها در این نمایشگاه ها وجود نداشت.در نیمه دوم سال هم که تعدادنمایشگاه ها بیشتر می شود ،اما به کیفیت برگزاری نمایشگاه ها چندان توجهی نمی شود وبیشتر این نمایشگاه ها فقط عنوان تخصصی را دارند.

در این زمینه با نائب رئیس شورای شهر بندرعباس، مدیرتعاون روستایی و تعدادی از بازدیدکنندگان به گفتگو می پردازیم.

در هیئت رئیسه مطرح می شود

نائب رئیس شورای شهر بندرعباس با بیان اینکه شورای شهر دور پنجم تاکنون به این موضوعات نپرداخته است؛ اظهار داشت: این موضوع را در هیئت رئیسه شورای شهر مطرح می کنیم تا بعد از آن درصحن شورا مورد بررسی قرار گیرد.

فیصل دانش این موضوع را هم تایید کرد که بایستی تبلیغات محیطی برگزاری نمایشگاه ها ساماندهی شود و ازطرفی هم سازمان اتوبوسرانی و تاکسیرانی خطوط ویژه ای را برای رفت وآمد شهروندان به نمایشگاه مهیا کنند.

وی گفت:متولیان برگزاری نمایشگاه هم بایستی براساس عنوان تخصصی نمایشگاه ،غرفه ها را برپاکنند واز برگزاری غرفه های غیرمرتبط خودداری کنند وبر قیمت ها هم نظارت داشته باشند. 

گرانی غرفه ها و زمان نامناسب نمایشگاه

مدیرتعاون روستایی هرمزگان هم با بیان اینکه ازیک طرف زمان برگزاری نمایشگاه خرما مناسب نیست و بهتربود در زمان برداشت خرما این نمایشگاه برگزار می شد ؛اظهار داشت انتظار می رود متولیان برگزاری نمایشگاه های تخصصی مانند خرما با سازمان جهادکشاورزی وتعاون روستایی هم برای زمان برگزاری نمایشگاه مشورت داشته باشند تا بهترین زمان برای برگزاری نمایشگاه انتخاب شود تااینکه آنها نیز در این نمایشگاه ها حضوری فعال داشته باشند.

سیروس اسدپور افزود:از طرفی هزینه های غرفه های نمایشگاه برای شرکت های تعاونی روستایی گران است و بهتر است هزینه ها برای شرکت های تعاونی و شرکت های دیگرمتفاوت باشد تاآنها بتوانند در این نمایشگاه شرکت کنند. 

گلایه های بازدیدکنندگان 

بازدیدکنندگان نمایشگاه هم از برخی موضوعات در این نمایشگاه ها گلایه مندند. یکی از بازدیدکنندگان نمایشگاه می گوید:فکر می کردم حالا که دونمایشگاه باهم برگزارشده است، محیط نمایشگاه بسیار شلوغ است که دربازدیدی که داشتم ازیک طرف دیدم برخی از غرفه ها خالی هستند.از طرفی در نمایشگاه خرما که هیچ خرمایی وجود نداشت.مشخص نیست برچه اساسی نمایشگاه را به این عنوان نامگذاری کرده اند؟ موضوع دیگر اینکه چرا در نمایشگاه خرما، آب زرشک وانار، چاقو، زیورآلات، سوغات شهرهای مختلف ،آب معدنی ،شربت ولواشک و... می فروشند.این نمایشگاه چه تفاوتی با نمایشگاه سوغات وهدایا دارد؟ در آن نمایشگاه هم که پتو وقالیچه و... می فروختند. این موضوع نشان می دهد که هیچ نظارتی بر برگزاری نمایشگاه ها در بندرعباس وجود ندارد.از طرفی دیگر وقتی که می گویند نمایشگاه تخصصی است ،واقعا در همان بخش تخصصی محصولات واقلام عرضه شود، نه اینکه فقط عنوان تخصصی داشته باشد.

یکی دیگر از بازدیدکنندگان هم به کمبود پارکینگ در محل برگزاری نمایشگاه اشاره می کند که خودروها در چهارلاین پارک شده اند .وی می گوید: چرا جایی که هرساله چندین نمایشگاه در آن برگزار می شود، اما برای پارکینگ مورد نیازش اقدامی نمی شود.از طرفی اتوبوس وتاکسی برای این مسیر وجود ندارد و مردم مجبورند با خودروی شخصی بیایند.درسایرمناطق به موضوع رفاه مردم در نمایشگاه ها توجه می شود که در بندرعباس اینگونه نیست.

عسکری یکی دیگر از بازدیدکنندگان است که می گوید:برقیمت ها در نمایشگاه هیچ نظارتی وجود ندارد.به عنوان مثال لواشک در این نماشگاه کیلویی25هزارتومان است که در نمایشگاه قبلی 18هزارتومان بود ودر شهرهمان لواشک بین12تا14هزارتومان به فروش می رسد.البته حالابماند که فروش لواشک هیچ سنخیتی با نمایشگاه گل وخرما ندارد.برخی غرفه ها هم چاقو وسوغاتی می فروختند.من پیشنهادمی کنم بجای برگزای نمایشگاه های زیاد که فقط به کمیت توجه شده است،بهتر است به کیفیت برگزاری نمایشگاه ها هم توجه شود.

علی زارعی/دریا