دریا نیوزآموزش قرآن درکماست:هرمزگان نیازمند تخصیص اعتبارات وتجهیزات قرآنی

دریا نیوز: هنگامی که درسال۱۳۹۰مقام معظم رهبری نقشه راه تربیت ده میلیون حافظ قرآن کریم را در کشور ترسیم فرمودند و دستگاه های مختلف از جمله فرهنگ وارشاد، سازمان تبلیغات ، بسیج، دارالقرآن کریم ،موسسات قرآنی برنامه هایی رابرای تحقق این فرمایش معظم له در کشور آغاز کردند

، 07:46   /   کد خبر: 32976   /   تعداد بازدید: 342


دریا نیوز: هنگامی که درسال۱۳۹۰مقام معظم رهبری نقشه راه تربیت ده میلیون حافظ قرآن کریم را در کشور ترسیم فرمودند و دستگاه های مختلف از جمله فرهنگ وارشاد، سازمان تبلیغات ، بسیج، دارالقرآن کریم ،موسسات قرآنی برنامه هایی رابرای تحقق این فرمایش معظم له در کشور آغاز کردند ؛اما در استان هرمزگان تغییرمحسوسی در آموزش قرآن در این سال ها اتفاق نیفتاد. ازیک طرف موسسات قرآنی که مسولیت آموزش قرآن را برعهده دارند، بدلیل نبود حمایت های لازم وضعیت مناسبی ندارند وبرخی از شعب آنها غیرفعال شدند و از طرفی شهروندان هم برای آموزش قرآن به فرزندان خود بامشکل مواجهند. در گزارشی به بررسی این موضوع پرداختیم.

هنگام گفتگو با شهروندان ، آنها از کمبود اماکن قرآنی برای آموزش فرزندان شان بسیار گلایه مندند و خواستار تدبیر متولیان قرآنی هستند. 

نمی توانیم به وظیفه پدرومادری مان عمل کنیم 

"شریفی مقدم" یکی از شهروندان بندرعباسی است که می گوید: براساس تعالیم دینی پس از نام نیکو گذاشتن بر فرزند ، آموزش قرآن به فرزند به عنوان دومین وظیفه والدین شمرده شده است و کسانی که بخواهند به این وظیفه شان جامعه عمل بپوشانند ،با مشکل مواجه می شوند. از یک طرف سازمان های دولتی در آموزش قرآن نقشی ندارند وآموزش به موسسات قرآنی غیردولتی واگذار شده است و از طرفی دیگر هم تعداد این موسسات در سطح شهر کم است و حتی نمی دانیم در کجا واقع شده اند.ای کاش تعداد این مراکز زیاد بود و برای همگان قابل دسترسی بود.چرا کمبودهای این بخش برطرف نمی شود که مردم برای آموزش قرآن به فرزندان شان مشکل داشته باشند؟ نمی دانیم این موضوع را بایستی به کدام دستگاه اجرایی منعکس کنیم وبطور دقیق نمی دانیم کدام اداره در این بخش مسولیت مستقیم دارد.ای کاش اطلاع رسانی می شد که مراکز قرآن آموزی در کدام مناطق شهر واقع شده اند تا امکان دسترسی به آنها راحت تر می شد. 

کیفیت اندک آموزش موسسات قرآنی 

خانم کمالی شهروند دیگری است که می گوید من سه فرزند دارم و دوست داشتم که فرزندانی قرآنی تربیت کنم وبه همین دلیل پیگیری های زیادی را برای آموزش قرآن به فرزندانم انجام دادم ، اما متوجه شدم که از یک طرف تعداد مراکز آموزش قرآن در شهر بندرعباس کم است واز طرفی دیگر هم بسیاری از این مراکز بدلیل مشکلات مالی وعدم حمایت،از کیفیت مناسبی در آموزش برخوردار نیستند.بچه هایم را چندین موسسه قرآنی بردم ،اما محیط شان کیفیت لازم را نداشتند وحتی برخی از آنها صندلی کافی برای نشستن بچه ها نداشتند یا اینکه  از وسایل آموزشی مناسب برخوردار نیستند که بایستی دراین بخش از این مراکز حمایت های لازم صورت گیرد تا اینکه مدیران و مربیان این مراکز دغدغه چندانی برای آموزش قرآن به قرآن آموزان نداشته باشند وبتوانند به ارتقای کیفیت آموزش های قرآنی بپردازند. بچه هایم جذب این مراکز نشدند و نتوانستند ادامه آموزش قرآن داشته باشند.

 

مدرسه قرآنی

 

"رحیمی"شهروند دیگری است که می گوید:اگر مدارس قرآنی داشته باشیم که دانش آموزانی در این مدارس تحصیل کنند، آنگاه دانش آموزانی قرآنی در جامعه خواهیم داشت .متاسفانه در این سال هامتوجه شده ام که آموزش قرآن درمدارس عادی چندان جایگاهی ندارد وبه همین دلیل هم دانش آموزان حتی پس از فراغت از تحصیل و اخذ دیپلم قادر به خواندن روان قرآن نیستند.این موضوع نشان می دهد که درکلاس های درس به آموزش قرآن توجهی نمی شود وحتی از مربیان قرآنی استفاده نمی شود وهر معلمی با هرتخصص غیرقرآنی به کلاس قرآن می رود و به دانش آموزان قرآن درس می دهد.چطور برای درس های فیزیک ،شیمی،ریاضی و... می گویند که باید آموزگاری تدریس کند که در رشته مورد نظر تخصص داشته باشد، اما برای آموزش قرآن چندان توجهی نمی شود ؛ درصورتیکه اگر از مربیان قرآنی در مدارس استفاده شود و قرآن با رعایت موضوعات تجویدی و... آموزش داده شود، آنگاه دانش آموزان می توانند قران را روان و صحیح بخوانند که در این بخش نیازمند توجه بیشتر به آموزش قرآن توسط دستگاه های متولی هستیم. 

بیمه و اشتغال مربیان قرآن 

یکی از مربیان قرآن هم می گوید: متاسفانه به آموزش قرآن در استان توجهی نمی شود وحتی مربیان قرآنی از جایگاه لازم برخوردار نیستند. بیشترمربیان قرآنی بیمه نیستند وحتی از ظرفیت شان برای آموزش در مدارس و موسسات قرآنی چندان استفاده نمی شود و همین موضوع باعث شده است که بچه های استان چندان نمی توانند قران را روان  بخوانند تا چه برسد به اینکه در مفاهیم قرآن تعمق وتفکر کنند و بتوانیم جامعه قرآنی مورد تاکیدمقام معظم رهبری داشته باشیم.ای کاش به موضوع آموزش و مربیان قرآنی توجه بیشتری در استان می شد و وضعیت اشتغال مربیان قرآنی هم مورد اهتمام دولت قرار می گرفت. 

لزوم راه اندازی موسسه جامع قرآنی در بشاگرد 

"حسن زارعی" یکی از فعالان قرآنی بشاگرد هم گفت:در روستای بلبل آباد صدنفر و روستای کوه حیدر صدوپنجاه نفر بطور دایم در دوره های روخوانی، روانخوانی و حفظ قرآن شرکت می کنند.در روستای بلبل آباد طرح تلاوت خانگی هفتگی قرآن برگزار می شود.

زارعی که خودش دانشجوی کارشناسی ارشد علوم قرآنی است به همراه  دو نفر دیگر دانشجویان ارشد علوم قرآنی در تابستان و تعطیلات عید نوروز دو سال اخیر باهمکاری موسسه قرآنی بیت النور هرمزگان ،طرح الحافظون را  برگزار کرده اند که اگر حمایت های لازم صورت گیرد، به غیر از کلاس های مستمر روستا ،تابستان ها طرح  چهار جز قرآن برای دانش آموزان بشاگرد و هشتبندی را می توانند داشته باشند.وی می گوید: تاکنون با برگزاری سه دوره حمایتی نشده ایم و در تابستان 95دوره برگزار کردیم و بدهکار شدم و مبلغ پنج میلیون تومان وام از بانک قرض الحسنه رسالت استان دریافت کردم تا بدهکاری هایم را پرداخت کنم و اکنون توان بازپرداخت آن را ندارم ونیازمند همکاری متولیان قرآنی برای آموزش قرآن در این منطقه محروم هستیم.

وی افزود:اگر که برای آموزش قرآن دراین منطقه به فعالان قرآنی امکاناتی نظیر رحل ،لب تاپ، قلم قرآنی ، رایانه،ویدیوپرژکتور و... داده شود و موادغذایی برای قرآن آموزان دوره های شبانه روزی تامین شود ،آن وقت بیشتر می توانیم  دربخش قرانی فعالیت کنیم و حافظان جزٔ قرآن به حافظان کل قرآن تبدیل شوند. در بلبل آباد و کوه حیدر هشت مربی قرآن داریم که بدون بیمه و شهریه آموزش قرآن را برعهده دارند.دریک کلام این منطقه نیازمند مرکز جامع قرآنی است تا بتوانیم فعالیت های قرآنی داشته باشیم و در راستای فرمایش مقام معظم رهبری برای تربیت ده میلیون حافظ قرآن کریم ، گام های اساسی برداریم. همچنین نیاز است که یک کتابخانه هم داشته باشیم . 

 نیازمند اعتبارات وتجهیزات قرآنی هستیم 

مدیرعامل اتحادیه موسسات وتشکل های قرآنی استان هم گفت:۶۰موسسه و ۲۵۷خانه و مراکز قرآنی در استان داریم که بیشترشان بدلیل عدم حمایت ازمتولیان مربوطه ،بدترین شرایط ممکن را برای آموزش دارند و برخی غیرفعال وبرخی هم نیمه فعال هستند .

رضاساعد می گوید:درحال حاضر وظیفه آموزش قرآن بر عهده موسسات قرآنی است، اما حمایت های لازم از آنها صورت نمی گیرد.

ساعد افزود:۱۲۰۰مربی قرآنی در سطح استان داریم که  بدون حقوق مناسب فعال هستند و ده درصدآنها هم بیمه نیستند.ازطرفی دیگرامسال بودجه های قرآنی استان  ۱۰۷میلیون بوده که بخش زیادی از آن بایستی بین برخی نهادها مانند دانشگاه ها، آموزش و پرورش ،حوزه علمیه ، موسسات قرآنی و... تقسیم شود که نیازهای فعالان قرآن استان به هیچ عنوان تامین نمی شود و همین موضوع باعث می شود که آموزش ها از کیفیت لازم برخوردار نباشد.

موسسات قرآنی در آستانه تعطیلی 

وی گفت:ازطرفی این مراکز فرهنگی باکمترین امکانات آموزشی و کولر و... مواجهند وبه همین دلیل برخی موسسات و خانه های قرآنی تعطیل شده اند یا درآستانه تعطیلی هستند. وی گفت:انتظار است که ادارات و سازمان ها،وسایل کارکرده خود را که قابل استفاده ویا قابل تعمیر هستند در اختیار موسسات قرآنی قراردهند. ساعد گفت:از مشارکت صنایع ،بنادر و... در توسعه فرهنگ قرآن و آموزش قرآن و رساندن کمک های شان تا دورترین نقاط استان استقبال می کنیم. وی بابیان اینکه بودجه های قرآنی استان بسیار ناچیز است،خواستار توجه ویژه استاندار هرمزگان به این بخش و حمایت از آموزش های قرآنی شد. به گفته ساعد ساختمان های بیشتر موسسات قرآنی مناسب نیستند ومقاومت ندارند و بیشترشان استیجاری است وبدلیل عدم توان در پرداخت هزینه و اجاره بها، اینگونه موسسات محکوم به تعطیلی هستند. وی گفت:اگر بودجه های قرآنی کم است که ما پیشنهاد دادیم بجای برگزاری هرساله نمایشگاه قران در کشور با اعتبار بیش از ۲۵میلیاردتومان، این نمایشگاه را یک سال درمیان برگزارکنند وبودجه یک سالی که نمایشگاه برگزار نمی شود را به فعالیت های قرآنی مناطق محروم اختصاص دهند.

وی همچنین با انتقاد از برگزاری مسابقات قرآنی با هزینه های بالا توسط ادارات وسازمان ها گفت: مسابقات رسمی قرآنی را اوقاف  در بهترین سطح برگزار می کند وادارات وسازمان ها بهتر است فقط به بحث آموزش بپردازند .

وی البته تاکید کرد باتمام این تنگناها و مشکلات ،سالانه در هرمزگان بیش  بیش از ۷۰۰نفر آموزش قرآن می بینند و بیش از صدنفر حافظ کل تربیت می شود و بیش از ۵۰۰نفر حفظ جزٔ های مختلف را دارند که درموسسه قرآنی بیت النور سالانه بیش از ۳۰۰نفر حافظ بالای پنج جزٔ  تربیت می شوند. وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری برای تربیت ده میلیون حافظ قرآن در کشور گفت:تحقق سهم استانی در گرو حمایت مسولان از موسسات وفعالان قرآنی وتربیت سالانه ده هزارنفر حافظ در استان است که اگر اعتبارات و تجهیزات قرآنی به موسسات تخصیص یابد و تعداد مراکزمان افزایش یابد ، می توانیم به این هدف دست یابیم.

وی گفت:اگر که موسسات وفعالین قرآنی بتوانند بخشی از آموزش ها را به دانش آموزان در مدارس و پایگاه های بسیج ببرند، بطوریقین میزان تربیت حافظ قرآن افزایش یابد که در این راستا نیاز است که تعامل بیشتری بین دستگاه های فرهنگی و قرآنی در استان باشد.

وی از فعالان قرآنی به عنوان سربازان عرصه قرآن نام برد که بصورت جهادی در عرصه آموزش قرآن فعالیت دارند و نیاز است که متولیان قرآنی و استاندار و امام جمعه برای توسعه فرهنگ قرآنی درجامعه وتحقق فرمایش قرآنی مقام معظم رهبری ، از فعالیت قرآنی حمایت های مادی و معنوی داشته باشند واعتبارات و تجهیزات موردنیازشان تامین شود.

ساعد گفت:اگر حمایت های لازم باشد و بودجه های قرآنی متمرکز شود ، بیشترین خروجی را دربخش قرآنی خواهیم داشت.

وی گفت:انتظار است که مربیان وفعالان قرآنی تحت پوشش بیمه قرارگیرند وحتی زمینه اشتغال شان در حوزه آموزش قرآن در مدارس ،موسسات قرآنی و... فراهم شود.

وی گفت:قرآن وحدت آفرین است و اهل سنت وتشیع در کنارهمدیگر در بخش قرآنی فعالیت می کنند. 

وی تاکید کرد :انتظار است از ظرفیت موسسات قرآنی واتحادیه برای ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه حمایت شود.

علی زارعی/دریا