دریا نیوزهشدار:شهرغوطه ور می شود: خورها وکانال های شهر آماده بارندگی نیستند

دریا نیوز: هرساله بندرعباسی ها شاهدند که با اندک بارندگی، خیابان ها ومعابر در باران غوطه ور می شود و رفت وآمدها تا روزها مختل می شود؛

، 08:04   /   کد خبر: 32969   /   تعداد بازدید: 377


دریا نیوز: هرساله بندرعباسی ها شاهدند که با اندک بارندگی، خیابان ها ومعابر در باران غوطه ور می شود و رفت وآمدها تا روزها مختل می شود؛ سناریویی که هرساله تکرار می شود و نسخه شفابخشی برایش پیچیده نشده است. متاسفانه تاکنون اقدام اساسی هم در این بخش صورت نگرفته است ودر آسفالت خیابان ها ومعابر هم به شیب بندی و موضوعات مهندسی توجه چندانی نشده است که همین موضوع باعث می شود پس از هر بارندگی تا روزها اثراتش برجای بماند. چندروز پیش که به مسکن مهربندرعباس رفته بودم ،متوجه شدم کنار یکی از مدارس بدلیل باران اندک هفته قبل ، آب جمع شده است و دانش آموزانی هم با چوب این آب کثیف را به روی همدیگر می ریختند وسنگ و... را درآن پرتاب می کردند. 

نارصایتی شهروندان 

شهروندان از وضعیت موجود که هرسال پس ازبارندگی شاهدند هم ناراضی و خواستار اقدام اصولی در این بخش هستند.صحنه هایی که هرسال تکرار می شود واقدامی اساسی برای رفع این مشکل در این سال ها صورت نگرفته ، باعث شده است که نعمت باران در بندرعباس به نقمت تبدیل شود و برخی ها از بارش این رحمت الهی ناخشنود شوند، زیراباعث بروز مشکلاتی برای آنها می شود. 

سنگ کن غوطه ور در باران 

ساکنان محله "سنگ کن"  بندرعباس واقع در بلوار "خلیج فارس" هم می گویند :هرساله براثربارندگی ،خانه های مان درآب غوطه ور می شود.یکی از ساکنان می گوید:بدلیل اینکه خوری که از وسط محله عبورمی کند بطورکامل سنگ بست نشده است و درمحله هم کانال کشی و آسفالت نشده است، هرسال که بارندگی رگباری می شود، آب وارد خانه های اهالی می شود وگاهی تابیش از نیم متر ارتفاع دارد وتمام وسایل مان به زیرآب می رود. مسولان هم می آیند وعکس وفیلم می گیرند و وعده رفع این مشکل را می دهند ولی هیچ اقدام اساسی صورت نمی گیرد.مسولان به فکرمردم این محله نیستند؛ وگرنه برای این خور اقدامی انجام می دادند که آب باران رابه سمت دریا هدایت کند.اما بخشی از خور به نیزار تبدیل شده است وبخشی هم سنگ بست نشده است و خور لایروبی نشده است.از طرفی دیگر هم راهی برای برون رفت آب از محله وجود ندارد وآب وارد خانه ها می شود .آیا وقعا شهرداری توانایی رفع این مشکل را ندارد.؟ سال ها این سناریو تکرار می شود واقدامی صورت نمی گیرد. ازشورای شهر که درزمان رای گیری به مردم قول دادند که پیگیری می کنندتا این مشکل محله برطرف شود هم می خواهیم به وعده شان عمل کنند و از شهرداری بخواهند تا این مشکل را برطرف کند.محله مان هنوز خاکی است ودر زمان بارندگی تا چندین هفته پراز آب و گل است و رفت وآمد مشکل می باشد ودانش آموزان بالباس پراز گل به مدرسه می روند و می آیند. چرا به این محله فقیرنشین و محروم توجهی نمی شود؟ مردم و ساکنان این محله فقط در زمان انتخابات مهم می شوند وبعد از آن بایستی به فراموشی سپرده می شوند.از استاندار می خواهیم بیایند و وضعیت خور و محله و کوچه های خاکیش را ببینند تا شاید آن موقع برای رفع مشکلات ساکنان این محله دستوراتی دهند که اجرایی شود. دراین سال ها که فقط وعده های بی عمل شنیدیم وخسته شده ایم و هیچ کس هم کاری برای مان نکرد.مادعا می کنیم که باران نبارد. هرموقع می بینیم که آسمان ابری می شود ،دلهره می گیریم که باران ببارد وشبانه خانه مان پر از آب شود وهیچ کاری هم نتوانیم انجام دهیم.اگر خور و کوچه های آسفالت و کانال کشی واستاندارد داشتیم که آب به دریا وارد می شد وداخل خانه های مان نمی آمد . 

لایروبی کانال ها 

"رضایی" شهروند دیگری است که می گوید: کانال های شهر راببینید که لایروبی نشده اند.اگر باران ببارد،نمی توانند آب را هدایت کنند وآب بالا می آید و خیابان ها وکوچه ها پراز آب می شود وچون کانال های باز و پرآب دیده نمی شوند ،عابران و رانندگان به داخل همین کانال ها می افتند. اگر کانال ها بطور مرتب لایروبی شوند وراه عبور آب باز شود، آن وقت می توانند آب راهدایت کنند که بایستی شیب بندی مناسبی هم داشته باشند.اما درحالت عادی هم دیده می شود که به دلیل نبود شیب مناسب و لایروبی نشدن ، فاضلاب در این کانال ها می مانند و بوی تعفن می دهند. حالا نمی دانم چرا اقدام پیشگیرانه نمی شود و همیشه منتظریم تا اتفاقی پیش بیاید و این وضعیت هرساله تکرار می شود. 

آبگرفتگی خیابان ها 

برخی از شهروندان هم از آبگرفتگی خیابان ها شهر با چنددقیقه بارندگی گلایه مندند و می گویند:برخی مناطق شمالی کشور و... که بیشتر ایام سال باران هم دارند، آب در خیابان ها نمی ماند ، ولی دربندرعباس با اندک بارندگی خیابان ها پراز آب می شود و بسیار از خودروها در آب خاموش می شوند. از هرمسیری که بخواهیم برویم هم همین مشکل وجود دارد.از  خیابان های اطراف استانداری در بلوار ساحلی و پارک دولت  تا بلوارهای امام(ره) و امام حسین (ع) تا سایر خیابان ها پر از آب می شود و رفت وآمد مختل می شود.شیب بندی بیشتر خیابان ها هم استاندارد نیست و قوسی مانند است وآب رابصورت دریاچه ای درخود نگه می دارد وگاهی تا چندهفته آب می ماند. برخی از دوربرگردان ها مانند روبروی پارک جنگلی وبلوارشهیدناصر روبروی کانون پدران آسمانی و... تا چند روز پس از بارندگی در آنجا آب باران می ماند که نشان می دهد اصول اولیه در اجرای پروژه ها رعایت نمی شود. چرا خیابانی که احداث می شود طوری شیب بندی نمی شود که آب را در خود نگه ندارد؛ البته بایستی کانال های هدایت کننده آب هم کنارش باشد که آب را در خود نگه ندارد .بارانی که چنددقیقه و نم نم چندروز پیش در بندرعباس بارید باعث شدکه برخی از خیابان ها از جمله خیابان مدرس در ضلع شرقی خورگورسوزان تا چندروز پر از آب باشد.یعنی خیابان های شهر حتی توان چنددقیقه بارندگی راندارند. 

آبگرفتگی مسکن مهر 

یکی از ساکنان مسکن مهربندرعباس هم می گوید: هروقت چنددقیقه یا ساعاتی باران ببارد، خیابان های مسکن مهر پراز آب می شود وبرخی مسیرها بسته می شود واین وضعیت همواره تکرار می شود و متاسفانه نواقصی که باعث این وضعیت شده اند هم رفع نمی شود.چرا راه وشهرسازی در زمان بارندگی نمی آید و نواقصی که باعث این آبگرفتگی می شود را بررسی وشناسایی نمی کند که بعد از بارندگی وخشک شدن آب ،مشکل رابرطرف کند؟ چرا کانال کشی اصولی در این شهرک نشده است که آب باران راهدایت  کند؟ برخی از کانال ها نیمه کاره رها شده اند وبرخی هم پراز نخاله و زباله هستند. اگر کانال کشی و آسفالت خیابان ها استاندارد واصولی باشد، مشکل آبگرفتگی هم برطرف می شود. تاکی مردم بایستی تاوان اجرای پروژه های غیراصولی و اهمال متولیان در این بخش را بدهند؟ چرا برای رفع مشکلات بصورت اصولی اقدامی صورت نمی گیرد؟ 

انتظار شهروندان 

شهروندان انتظار دارند متولیان شهر بالاخره پرونده آبگرفتگی خیابان ها ومعابر را با اجرای استاندارد پروژه ها ولایروبی خورها و کانال ها وسنگ بست برخی خورها و... ببندند تا مردم نگران بارش باران نباشند؛ زیرا ازیک طرف ساکنان محلات حاشیه ای وبافت های فرسوده نگران تخریب سقف ودیوارهای فرسوده خانه های شان هستند واز طرفی دیگر بارندگی باعث ورود آب به داخل خانه های شان در این محلات می شود وهمچنین خیابان ها وکوچه ها ومعابرهم دچار آبگرفتگی می شوند و شهروندان بامشکل مواجه می گردند که بایستی اقدامی اساسی در این بخش صورت پذیرد.

علی زارعی/دریا