دریا نیوزفقر در قطب اقتصاد ایران بیداد می کند:محرومان حاشیه نشین نیازمند توجه مسئولان

دریا نیوز: رسیدگی به یتیمان و محرومان همواره مورد تاکید دین مبین اسلام بوده است.هر انسان مسلمانی مسئول است با روی باز و سرشار از محبت با یتیمان برخورد کند، به گونه ای که احساس نکنند پدر یا مادر خود را از دست داده اند

، 10:35   /   کد خبر: 32948   /   تعداد بازدید: 376


دریا نیوز: رسیدگی به یتیمان و محرومان همواره مورد تاکید دین مبین اسلام بوده است.هر انسان مسلمانی مسئول است با روی باز و سرشار از محبت با یتیمان برخورد کند، به گونه ای که احساس نکنند پدر یا مادر خود را از دست داده اند. امروز که آنان از نعمت پدر یا مادر محرومند، از هر جهت، به محبت نیازمندند و باید به این نیاز آنان پاسخ مثبت داد تا در میان همسالان خود احساس غربت و حقارت نکنند. باید به زندگی کودکان یتیم و خانواده های بی سرپرست رسیدگی کرد و وصیّت امیرمؤمنان علی علیه السلام را از یاد نبرد که هنگام شهادت فرمود:"خدا را، خدا را، در مورد یتیمان، نکند آنها گاهی سیر و گاهی گرسنه بمانند. نکند آنها در حضور شما در اثر رسیدگی نکردن از بین بروند." ایشان در ثواب رسیدگی به یتیمان می‌فرماید:"هر مرد و زن با ایمانی که از روی مهربانی، دست خود را روی سر یتیمی بکشد، خدای متعال به عدد هر مویی که دست خود را روی آن می گذارد، یک ثواب برای او می‌نویسد."یکی از امور مسلّم در سیره پیامبر گرامی اسلام و ائمه معصومین (علیهم السلام)، اهتمام ایشان به رفع نیاز مستضعفان و محرومان و یتیمان است. آن بزرگواران می کوشیدند در جبهه آنان باشند، کرامتشان را حفظ کنند و محرومیت هایشان را بزدایند؛ زیرا آنان را محبوب خدا و وسیله رحمت الهی می دانستند. آن ها خود را از محرومان می پنداشتند. از این رو به آنان عشق می ورزیدند و آنان را بزرگ و عزیز می داشتند.

بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام راحل (ره) نیز بر رسیدگی به مستضعفان و محرومان بسیار تاکید داشتند.

در بیانات ایشان جملات گهرباری را می خوانیم ؛از جمله:" سیاست اداره کشور باید در جهت سود طبقات محروم و رفع محرومیت از آن ها باشد"."فراموش نکنیم که همین مردم، پابرهنه ها، طبقات ضعیف و کسانی که در معیارهای مادی جوامع چیزی به حساب نمی آیند، صاحبان اصلی کشورند و پیروزی های این انقلاب و عزت این کشور به خاطر فداکاری های آن ها بوده است"."شناخت محرومین و محرومیت ها ضروری است و دولت باید در سیاست های خود به گونه ای برنامه ریزی کند که محصول کار به طور مستقیم به دست طبقات فقیر و محروم برسد"."گمان نمی کنم عبادتی بالاتر از خدمت به محرومین وجود داشته باشد."."به همه در کوشش برای رفاه طبقات محروم وصیت می کنم که خیر دنیا و آخرت شماها در رسیدگی به حال محرومان است"."آن چه مهم است این است که قشر مستضعف بیشتر مورد نظر باشد."."خدا نیاورد آن روزی را که سیاست ما و سیاست مسئولین کشور ما، پشت کردن به دفاع از محرومین و رو آوردن به حمایت از سرمایه دارها گردد". "اسلام برای مستضعفین آمده است و اول نظرش به آنهاست"."به مستضعفان و مستمندان و زاغه نشینان که ولی نعمت ما هستند خدمت کنید".

مقام معظم رهبری هم بارها بر رسیدگی به محرومان جامعه تاکیدات فراوانی داشته اند. اما متاسفانه علی رغم این تاکیدات و علی رغم خدمات رسانی به ای قشر، اما آنها همچنان با مشکلات فراوانی مواجهند و دستگاه های حمایتی نظیر بهزیستی و کمیته امداد هم نتوانسته اند آنطور که انتظار می رفت مشکلات نیازمندان را بطور کامل برطرف نمایند. برخی از محرومین و مستمندان تحت پوشش این نهادها هستند و برخی "پشت نوبتی" هستند تا افرادی از تحت پوششی ها از خرچه خارج شوند وافراد جدید تحت پوشش قرار گیرند. برخی دیگر هم تحت پوشش یا پشت نوبت قرار ندارند و به برخی هم خیرین یاری می رسانند و برخی هم با مشکلات خود می سوزند و می سازند.

 

محرومین در هرمزگان

هرمزگان که قطب اقتصاد کشور لقب گرفته است ؛ اما محرومین بسیاری در روستاها و محلات حاشیه ای شهر دارند که با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند و کمتر به مشکلات شان رسیدگی می کنند.در این استان که صنایع ،معادن،گمرکات، مناطق آزاد و ویژه،بنادر، پالایشگاه ها و... هم فعالیت دارند، اما بهره ای چندان از وجود این صنایع به استان و محرومان نمی رسد.اگر که سازمان های حمایتی نظیر بهزیستی و کمیته امداد برای خدماترسانی به جامعه هدف با مشکلات اعتباری و... مواجهند، نیاز است که این مراکز، خیرین واصناف در حمایت از محرومین وایتام مشارکت داشته باشند.در روزهای اخیر گزارش هایی را از برخی محلات حاشیه نشین منتشر کردیم که خانواده هایی با مشکلات فراوان مواجهند و رسیدگی لازم به آنها صورت نمی گیرد ونیازمند توجه بیشتر مسئولان به آنها هستند.

نیاز به حمایت خیرین داریم

"طاهره عسکری" مدیر اجرایی مرکز نیکوکاری امام حسن مجتبی (ع) مسجد حضرت حمزه (ع) محله نخل پیرمرد بندرعباس با بیان اینکه خانواده های محروم و یتیم این منطقه را شناسایی کرده اند و خدمات مورد نیاز اندکی را می توانند از طریق خیرین به آنها بدهند، خواستار حمایت بیشتر خیرین و سازمان های حمایتی و دولتی از این قشر شد.

عسکری افزود:ازطرفی دیگر انتظار داریم که در راستای زنان سرپرست خانوار و زنان و دختران بدسرپرست و جوانان، کارگاهی را برای حرفه آموزی در این محله راه اندازی کنند تا زمینه توانمندسازی و اشتغالزایی آنان فراهم شود.

وی گفت:خانواده های زیادی به این مرکز مراجعه یا معرفی می کنند که نمی توانیم خدمات مورد نیاز را بطورکامل به آنها ارائه دهیم.برخی خانواده ها با بیماری، اعتیاد  و... مواجهند ونیازمند حمایت برای درمان هستند. 

در انتظار یاری 

وقتیکه به محلات حاشیه ای شهر برویم ،خانواده هایی را می بینیم که با مشکلات فراوانی مواجهند.خانمی که سرطان روده دارد و شیمی درمانی می کند و برای تامین داروهایش توان مالی ندارد و به مرکز نیکوکاری مراجعه کرده است ویا خانمی دیگر که بدلیل بیماری و ناتوانی مالی در درمان هفته قبل از دنیارفته است. حدود چهل روز قبل خانه ای در محله چاهستانی ها می سوزد و حال دختر 13ساله خانواده چند روزاست که مدرسه نمی رود و مراقبت از پدر پیر و خواهر وبرادر را برعهده دارد ونیازمند حمایت برای بازسازی خانه است.خانواده ای دیگرهم بیش از یک سال  با "ساس" دست وپنجه نرم می کنند و گاهی فرزندان به دلیل ورود ساس به لباس ها و کیف شان نمی توانند به مدرسه بروند وشب ها اعضای خانواده بی سرپرست خواب و آرامش ندارندو پس از رسانه ای شدن این موضوع و حضور مسئولان ،مقرر می شود که نهادحمایتی که آنهارا  تحت پوشش دارد چهارمیلیون تومان باپیگیری های زیاد به آنها پرداخت کند تا در مکانی دیگر اسکان یابند که بطور یقین با این مبلغ نمی توان خانه ای مناسب رهن یا اجاره گرفت.از طرفی تمام وسایلی که داشتند هم به دلیل ورود ساس غیرقابل استفاده می باشند.

سقف خانه های برخی خانواده های بدون سرپرست یا بدسرپرست هم بدلیل آتش سوزی یا فرسودگی نیاز به بازسازی دارد وبا بارندگی، آب از سقف خانه های شان چکه می کند ویا خانه برسرشان آوار می شود.

برخی خانواده ها بدون کولر ویخچال و کمترین امکانات زندگی می کنند.زوج معلولی با دارا بودن سه فرزند هم در خانه استیجاری بدون امکانات زندگی می کنند که بایستی یک ماه دیگر همین خانه را تخلیه کنند.فرزندان شان هم آرزو می کنند که بجای سیب زمینی و تخم مرغ، روزی کباب و غذایی دیگر بر سرسفره حقیرانه شان باشد.

در نامه هایی که برخی ساکنان به مرکز نیکوکاری جهت ارسال به مسئولان ونمایندگان مجلس نوشته اند، آنها خواستار رسیدگی به مشکلات شان شده اند.خانمی با دو فرزند که بدلیل اعتیاد همسرش، از راه خیاطی امرار معاش می کند و بیماری داخلی زنان دارد و نیاز به عمل جراحی دارد و فاقد بیمه هستند.یکی از فرزندانش هم به دلیل شکستگی دست وپایش و وجود پلاتین در زانویش، نیازمتد فیزیوتراپی و... است .اتاقی قدیمی و متروکه دارند که سقفش در حال فروریختن است و می ترسند که در بارندگی بر سرشان آوار شود و از خیرین ومسئولان تقاضای رسیدگی و حمایت برای بازسازی خانه را دارند.

دیگری تحت پوشش کمیته امداد است وپدرش فوت کرده است و نوشته که شغل مناسبی را می خواهد.خانمی دیگر سه فرزند دارد و اجاره نشین است وسرپرست خانوار و نوشته که دچار افسردگی و کردرد و بیماری قلبی و ریوی  شده است.

خانمی دیگر که فرزند 12ساله دارد و مستاجر وسرپرست خانوار است و درخواست کمک دارد.خانمی دیگر که 56ساله و سرپرست خانوار و دارای بیماری قلبی و قندخون است و پسر محصلی دارد و خانمی مطلقه با دوفرزند6و12ساله بدون منبع درآمد و در منزل استیجاری زندگی می کند.خانمی دیگر با یک فرزند چهارساله که همسرش را از دست داده است وبدون خانه و امکانات وبایارانه ،زندگی را می گذراند.خانمی دیگر که نوشته تحت پوشش یکی از نهادهای حمایتی است ویارانه اش هم قطع است و بدون خانه می باشد.چندین خانواده دیگر هم با مشکلات مشابه از مسئولان در خواست کمک کرده اند.چندین خانه هم در این منطقه دچار آتش سوزی شده است که خانواده ها توان بازسازی آنها را ندارند وبنظر می رسد فرهنگ بیمه کردن خانه ها بایستی نهادینه شود.

"کربلایی"فاطمه هم که مدتی قبل گزارشی از خانه فرسوده اش را منتشر کردیم و بسیجیان مسجد صاحب الزمان(عج) محله "درخت سبز"بندرعباس خانه اش را تخریب و بازسازیش را با کمک خیرین آغاز کرده اند و حالا دغدغه یخچال و کولر و وسایل اندک زندگی دارد.

"سعید جهانگیری" معلول جسمی حرکتی ونابینایی است که در یک سال و نیمی پدر را ازدست داده است و مادر21سال از او مراقبت می کند و هیچ درآمدی ندارند و نیازمند حمایت می باشد.پسر پنج ساله ای که بامادرش زندگی می کنند و آرزویش را خوردن "موز" عنوان می کند .از این دست خانواده های محروم و بیمار وبدون سرپناه در محلات حاشیه ای قطب اقتصاد کشور کم نداریم. 

زندگی با موش 

هنگامیکه برای تهیه گزارش به محلات حاشیه ای می رویم ، صحنه مشترک در این محلات رفت و آمد موش ها از فاضلاب های روان به داخل خانه های ساکنان است. برخی از ساکنان این مناطق می گویند:موش ها وارد خانه واتاق های مان می شوند وگاهی که تخت وکمد و وسایل مان را جابجا می کنیم، متوجه می شویم موش ها در اتاق هستند و بچه های زیادی را زاییده است. ازیک طرف موش واز طرفی دیگر وجود ساس در برخی خانه ها باعث شده است که وضعیت بسیاری از خانه ها مناسب نباشد و اعضای خانواده هم با بیماری های مختلف مواجه باشند.بسیاری از خانه ها به شوره زار تبدیل شده اند و نیازمند بازسازی هستند وبایستی دستگاه های مختلف نظیر استانداری،فرمانداری،شهرداری،راه و شهرسازی،شورای شهر و... برای رفع مشکلات این مناطق چاره اندیشی اساسی کنند.

علی زارعی/دریا