دریا نیوزبا نظارت علمای شیعه و سنی: اولین شعبه بانکداری اسلامی بانک انصار هرمزگان افتتاح شد

دریا نیوز: وحدت اسلامی یعنی همبستگی مسلمانان و اتحاد پیروان مذاهب گوناگون با وجود اختلافات مذهبی، در برابر دشمنان اسلام و بیگانگان است .

، 08:43   /   کد خبر: 32941   /   تعداد بازدید: 357


دریا نیوز: وحدت اسلامی یعنی همبستگی مسلمانان و اتحاد پیروان مذاهب گوناگون با وجود اختلافات مذهبی، در برابر دشمنان اسلام و بیگانگان است .

معنای صحیح وحدت شیعه و اهل سنت این است که با توجه به این که بین دو مذهب مشترکات بسیاری است، دو گروه باید بر محور این مشترکات به هم نزدیک شوند؛ برای حفظ و تعالی اسلام با همدیگر همکاری و همیاری داشته باشند؛ چرا که هر دو دشمن واحدی دارند. دشمنان اسلام، دشمنان هر دو مذهب هستند. در برابر این دشمنان و برای جلوگیری از سوء استفاده آنان از اختلافات باید در مقابل آنها بر وجوه اشتراک خود تکیه کنند، تا بتوانند بر دشمنان اسلام که دشمن مشترک شیعه و سنی هستند، از خود دفاع کنند.شیعه و سنی هر دو مسلمان و در اعتقادات، احکام، اخلاق و ... دارای مشترکات زیادی هستند، البته اختلاف هایی هم دارند که انکارشدنی نیست، اما این اختلاف ها بین آنها تفرقه ایجاد کرده و باعث دشمنی بین آنها شود. نمونه این امر را در استان هرمزگان به وضوح دید زیرا شیعه و سنی در کنار هم و در آرامش و آزادی زندگی می کنند و هیچکدام آزار و اذیتی بر دیگری روا نمی دارد.
وحدت موجود بین شیعه و سنی باعث شده است که بانکها نیز به این نتیجه برسند که قوانین موجود خود را به سمتی سوق دهند که اهل سنت نیز بتوانند از خدمات آنها بهره برده و با احکام آنها سازگار باشد و سرمایه های خود را در بانکها قرار دهند. یکی از بانکها که در استان هرمزگان این کار را شروع کرده است بانک انصار می باشد که قوانین خود را براساس احکام اهل سنت قرار داده و خدمات بانکی را مطابق این احکام به آنها ارائه می کند.
با برگزاری همایش «گفتمان وحدت، توسعه بانکداری اسلامی و اقتصاد مقاومتی»، شعبه وحدت بانک انصار بعنوان اولین شعبه بانکداری اسلامی این بانک با حضور ابراهیمی مدیرعامل بانک انصار، سردار علیرضا تنگسیری جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، مهدی ناصری سرپرست مدیریت شعب بانک انصار استان هرمزگان، حجت الاسلام والمسلمین رضازاده مشاور مدیرعامل در امورفقهی بانک انصار، شیخ سید عبدالباعث قتالی امام جمعه اهل سنت بندرعباس، حجت الاسلام حسینی پور امام جمعه موقت بندرعباس و جمعی از روحانیون و علمای شیعه و اهل سنت افتتاح شد.
بانک انصار در خدمت اهل سنت
مدیرعامل بانک انصار در این همایش گفت: بانک انصار بعنوان یک بانک ارزشی و انقلابی در خدمت مردم به ویژه اهل سنت می باشد. دکتر ابراهیمی افزود: امروز یکی از موضوعات مهم کشور که در اولویت قرار دارد پرداختن به امور اقتصادی و معیشت مردم است و بانکها قریب به نود درصد تامین مالی در اقتصاد را بر عهده دارد. وی تصریح کرد: بانک رکن اصلی اقتصاد کشور می باشد و اگر احکامی که در بانک اجرا می شود اسلامی باشد منفعت آن به مردم برمی گردد و اگر غیراسلامی باشد نیز مردم متضرر می شوند. ابراهیمی با بیان اینکه بانک انصار 21سال با عنوان صندوق انصار و 8سال بعنوان بانک فعالیت کرده است اظهارداشت: از زمان شروع فعالیت این بانک تاکنون رعایت موازین اسلامی در آن مد نظر بوده و احکام آن بر اساس بانکداری اسلامی اجرا شده است. وی ادامه داد: به منظور اجرای صحیح مسائل اسلامی در بانک، کمیته فقهی بر احکام اجرایی بانک نظارت داشته اند.
مدیرعامل بانک انصار خاطرنشان کرد: صد هزار نفر هم اکنون سهامدار این بانک در کشور هستند و سی درصد سهام بانک انصار بصورت شناور است که نظارت زیادی را می طلبد. همچنین یکی از افتخارات بانک انصار این است که از 38میلیون جمعیت فعال اقتصادی کشور به دوازده میلیون نفر در حال ارائه خدمات هستیم و تمامی دغدغه ما این است که بتوانیم خدمتگزار خوبی برای این مردم باشیم.
ابراهیمی درباره اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در این بانک عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی یکی از مهمترین مسائلی است که در بانک انصار مورد توجه قرار گرفته و مدل های مختلفی در این زمینه طراحی و اجرا شده است که از آن جمله می توان به اشتغال زنان سرپرست خانوار، ایتام و معلولین اشاره کرد. این مسئول یادآور شد: بانک انصار علی رغم مشکلات فراوانی که بر سر راه آن قرار داشته است اما توانسته در ارزیابی های سلامت، سود دهی و شفافیت رتبه های بالا را بدست آورد که این به خاطر نیت خالص برای خدمت رسانی به مردم می باشد.وی با اشاره به افتتاح شعبه وحدت بیان داشت: استان هرمزگان دومین استان در کشور می باشد که این طرح در آن اجرا می شود و طی آن علمای اهل سنت و شیعه با هم بر احکام بانک نظارت کرده تا این احکام منطبق بر هر دو مذهب باشد. ابراهیمی اضافه کرد: این طرح برای اولین بار در استان سیستان و بلوچستان اجرایی شد و نتایج خوبی را بهمراه داشت به همین دلیل هرمزگان بعنوان دومین استان انتخاب شد و سعی داریم این کار را در تمام کشور اجرایی نماییم. به گفته ابراهیمی: ما که خود را مسلمان و انقلابی می دانیم نباید بین شیعه و سنی تفاوتی قائل باشیم و وقتی اتحاد ایجاد می شود نفر سومی که در کنار آنها قرار می گیرد خداوند است که این امر باعث وحدت بیشتر و استحکام روابط می شود. وی در پایان اظهارداشت: ما باید در بانکداری خود، بانکداری اسلامی را اجرایی نماییم زیرا دین اسلام در همه زمینه ها حتی بانکداری ما پاسخگو بوده و این بهترین مدل برای بانک ها می باشد.

اتحاد سنی و شیعه در هرمزگان
در ادامه جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت: قدرت ملی مهمترین و اساسی ترین مقوله حفظ موجودیت یک کشور است و برای اینکه اقتدار یک کشور تحقق پیدا کند باید به وحدت و یکدستی توجه داشته باشیم.
سردار علیرضا تنگسیری عنوان کرد: اگر امروز کسی بخواهد غیر از وحدت حرفی بزند یقین داشته باشید می خواهد ایجاد تفرقه کرده و وحدت موجود را از بین ببرد.
تنگسیری خاطرنشان کرد: خوشبختانه در استان هرمزگان اتحاد بسیار خوبی بین اهل سنت و شیعه وجود دارد که این نشان می دهد ما مطیع رهبری هستیم و اگر ما می خواهیم کشورمان مقتدر باشد باید این اتحاد و وحدت را داشته باشیم.
وی افزود: ایران کشوری است که در آن شهدای شیعه و سنی در کنار هم از جان خود برای حفظ این آب و خاک گذشته اند و این وحدت را تاکنون حفظ کرده اند.
تنگسیری یادآور شد: بانک انصار برای حفظ بیشتر این وحدت بعنوان خط شکن ورود پیدا کرده است و ما باید به این بانک کمک کنیم تا بتواند در این راه به موفقیت دست پیدا کند.
هرمزگان، دومین استان مجری طرح
سرپرست مدیریت شعب بانک انصار استان هرمزگان نیز در ادامه این همایش گفت: بعد سیستان و بلوچستان، استان هرمزگان دومین استانی است که این طرح در آن اجرا می شود.
مهدی ناصری اضافه کرد: چهل درصد از جمعیت استان هرمزگان را اهل سنت تشکیل می دهند به همین دلیل افتتاح چنین شعبی که بانکداری اسلامی بر مباحث مشترک شیعه و سنی در آن دیده شود از اهمیت بالایی برخوردار است.
ناصری تصریح کرد: بانک انصار تلاش داشت زمینه ای فراهم نماید تا برادران اهل سنت بر پایه اعتقادات خود به این امر ورود پیدا کرده و از خدمات بانکی استفاده نمایند به همین دلیل این طرح در سیستان و بلوچستان آغاز شد و در استان هرمزگان ادامه پیدا کرد.
وی در پایان اذعان داشت: در استان هرمزگان کار توسط مرحوم محمد عبدالهی مدیر شعب فقید استان آغاز شد و جلسات متعددی برگزار شد و ما هم در همین راستا کارها را به پیش بردیم که خوشبختانه به نتیجه نهایی رسیدیم و شعبه وحدت را توانستیم افتتاح نماییم.
ربا، مهمترین چالش بانکداری
در ادامه مشاور مدیرعامل در امور فقهی بانک انصار گفت: مهمترین چالشی که نظام بانکداری با آن مواجه است موضوع ربا می باشد که علمای سنی و شیعه نیز به آن توجه دارند.
حجت الاسلام رضازاده افزود: با بررسی و مطالعه در حوزه بانکداری اسلامی می توان ربا را از بین برد تا مردم از منفعت های آن بهره مند شوند.
وی تصریح کرد: مدیران و کارکنان بانکها باید دغدغه زدودن ربا از فعالیت های بانکی را داشته باشند به همین دلیل بانک انصار این کار را با جدیت انجام داده است.
حجت الاسلام رضازاده در پایان خاطرنشان کرد: در این شعبه ای که افتتاح شده، خدمات بر اساس دیدگاه های علمای اهل سنت و شیعه در کنار ارائه می شود و اگر ابهاماتی در آن وجود داشته باشد با این دیدگاه ها برطرف می شود.
اهل سنت، 40درصد جمعیت هرمزگان
در ادامه امام جمعه اهل سنت بندرعباس اظهارداشت: چهل درصد از جمعیت استان هرمزگان را اهل سنت تشکیل می دهند که خوشبختانه در کنار هم در صلح و آرامش زندگی می کنند.
شیخ سیدعبدالباعث قتالی عنوان کرد: اهل سنت در استان هرمزگان در آزادی و آرامش در حال زندگی می باشند و وضعیت آنها بسیار خوب است و اگر بتوان وحدتی که در این استان وجود دارد را در همه جا بوجود بیاوریم بسیاری از مشکالات از بین می رود.
قتالی اضافه کرد: به برخی از کشورها که می رویم نگرش آنها نسبت به زندگی اهل سنت در ایران مناسب نیست اما وقتی وحدت و شیوه زندگی خود را بیان می کنیم شگفت زده می شوند و متوجه می شوند ما در آزادی و آرامش زندگی می کنیم که این بدلیل وجود اتحاد و وحدت است.وی در پایان بیان کرد: مهمترین چیز برای اینکه دو شخص بتوانند در کنار هم زندگی کنند نگرش است و اگر نگرش افراد نسبت به هم مناسب باشد می توانند از خیلی مسائل گذشت کرده و با هم متحد شوند.

اقتصاد مقاومتی اصل مهم برای کشور
امام جمعه موقت بندرعباس نیز در این همایش گفت: باید خدا را شاکر باشیم که ما را موحد و مسلمان خلق کرد زیرا دین اسلام دین پسندیده ای برای همه عالمیان است.
حجت الاسلام سیدعلی حسینی پور تصریح کرد: دشمنان اسلام امروز همه با هم متحد شده اند تا دین اسلام را از بین ببرند و بین مسلمانان تفرقه ایجاد کرده و آن را به نام اسلام انجام می دهند و این نشان دهنده جایگاه این دین الهی است.
حجت الاسلام حسینی پور عنوان کرد: خداوند اسلام و قرآن را برای همه انسان ها فرستاده است و ما هر جای قرآن را نگاه کنیم می بینیم درباره وحدت انسان ها سخن گفته شده است. وی اظهارداشت: در استان هرمزگان بین اهل سنت و شیعه یک همگرایی و وحدت خاصی وجود دارد.
حجت الاسلام حسینی پور خاطرنشان کرد: اقتصاد یکی از ارکان کمال و موضوعی اساسی است و زندگی انسان بدون اقتصاد به کمال نمی رسد. وی ادامه داد: مسئله اقتصاد در همه مراحل زندگی انسان مهم است و در کشور ما این موضوع مهمتر است و هر کس می تواند در این مسیر گام های اساسی بردارد.
امام جمعه موقت بندرعباس یادآور شد: اقتصاد مقاومتی یک اصل مهم برای کشور ماست زیرا بوسیله آن وقتی همه درها به روی ما بسته شد به توان داخلی خود تکیه می کنیم و به پیش می رویم.
وی اظهارداشت: در اقتصاد، بانکها وظیفه دارند سرمایه های مردم را جمع کرده و با هدف و برنامه ریزی صحیح در مسیر درست قرار دهند و بانکداری چیزی است که امروز بدون آن نمی توان پیشرفت کرد اما در آن باید تمامی موازین اسلامی در نظر گرفته شود.
حجت الاسلام حسینی پور در پایان اضافه کرد: امروز بانک انصار کار خوبی انجام داده است شبهات موجود را از بین برده و کار بزرگی است که در حال گسترش بانکداری اسلامی می باشد.
در پایان همایش اولین شعبه بانکداری اسلامی بانک انصار در استان هرمزگان با حضور مسئولین و علمای اهل سنت و شیعه افتتاح شد و افراد حاضر در این شعبه افتتاح حساب نمودند.

امین زارعی/دریا