دریا نیوزسقف ودیوار خانه پر از"ساس " : شب ها ساس "آرین "و"آرمین" را می گزد

دریا نیوز: اینجا "آرین"و"آرمین" مانند مادر ومادربزرگ شان شب ها خواب ندارند. هوا که تاریک می شود، ساس ها حمله می کنند وآنها جز خارش جای گزش ساس ها چاره ای ندارند.

، 09:20   /   کد خبر: 32932   /   تعداد بازدید: 407


دریا نیوز: اینجا "آرین"و"آرمین" مانند مادر ومادربزرگ شان شب ها خواب ندارند. هوا که تاریک می شود، ساس ها حمله می کنند وآنها جز خارش جای گزش ساس ها چاره ای ندارند.

از بلوارامام حسین (ع) که به سمت کمربندی بروید، قبل از دوراهی ایسینی و کنار بانک مسکن به سمت راست، بریدگی است که قبلا تابلوی محله "نخل پیرمرد" داشت و اکنون از آن تابلو خبری نیست.ابتدای همین خیابان سیلندرهایی در خانه ها به فروش می رسد و پیکنیک بصورت غیراستاندارد پر می شود که امنیتی ندارد و خودروها هم این گاز گران را در مخازن شان خالی می کنند وبا بمب های متحرک در خیابان های شهر می روند .انتهای خیابان هم میدانی وجود دارد که در اتوبان شهید"رجایی"است وبعد از آن و روبروی ورزشگاه دوراهی ایسینی،  جایگاه رسمی سیلندرگاز است که هیچگونه استانداردی ندارد وحتی از روشنایی برخوردار نیست و سیلندر را که ۶۱۰۰تومان است ،باقیمت ۶۵۰۰ تومان می فروشند که چندین مرتبه به مدیرعامل شرکت توزیع سیلندرمربوطه این موضوع منعکس شده است.قبل از میدان وارد کوچه "نخل ۷"  می شویم که دوطرفش، فضای باز وجود دارد واهالی خواستار احداث پارک هستند وشهردار هم قول هایی داده است. بخشی از پیاده رو هم توسط کارگاه بلوک زنی تصرف شده و مردم مجبورند از خیابان رفت وآمد کنند. از این کوچه که برویم به مدرسه قدیمی وفرسوده "بلال "می رسیم که جوانان امروز و کودکان دیروز ازاین مدرسه خاطره ها دارند.مدرسه ای که حالا دیگر رنگ و روی مناسبی برصورت ندارد و میز وصندلی هایش شکسته وکهنه شده اند و سرویس بهداشتیش نیاز به بازسازی دارد.دانش آموزان می خواهند که چند وسیله بازی و ورزش در حیاط بزرگ مدرسه گذاشته شود تا در زنگ تفریح و ساعات ورزش ،بازی و ورزش کنند.البته نمازخانه مدرسه هم کولر ندارد و والدین بیم آنرا دارند که مدرسه به علت فرسودگی  بر سر فرزندان دانش آموزشان آوار شود و از مسولان می خواهند که در حیاط بزرگ همین مدرسه ساخت کلاس های جدید را در دوطبقه شروع کنند تا آنهادرآینده ای نه چندان دور در کلاسهای ایمن واستاندارد درس بخوانند. بعد از مدرسه که از کوچه تنگ مدرسه که فقط یک خودرو می تواند از آن عبور کند ،به مسجد "حمزه" می رویم که فعالیت های فرهنگی ،خدمات رسانی به محرومان و... توسط جوانان و بخصوص بانوان بسیجی محله  زبانزد است.در هفته بسیج هم طرح جهادی" میز خدمت" را در این مسجد وسه مسجد دیگر  این منطقه اجرا می کنند و مدیران وپزشکان را در طول هفته به محله دعوت کرده اند. مرکز نیکوکاری امام حسن مجتبی (ع) این مسجد هم محرومان را شناسایی کرده است و پیگیر رفع مشکلات اهالی از طریق  خیرین و مدیران می باشد.

محرومان زیادی در این محله وجود دارد که دیدن زندگی شان ،اشکت را در می آورد واز خود می پرسی چرا در قطب اقتصاد کشور ،مسولان این محرومین را نمی بینند وبه امورات شان رسیدگی نمی کنند.برخی تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند وبرخی پشت نوبتی هستند وبرخی هم تحت پوشش هیچ نهادی نیستند. اما هیچکدام راضی نیستند واز بی تفاوتی وعدم رفع مشکلات شان توسط این نهادهای حمایتی هم بسیار گلایه مندند.از جلوی مسجد وسایر کوچه ها که می رویم ،فاضلاب روان است و کوچه ها وضعیت مناسبی ندارند.حتی خودروها بصورت دربستی هم حاضر نیستند که به این منطقه بیایند. 

سقف و دیوارهای ساسی 

به خانه ای در انتهای کوچه "نخل ۹" می رسیم که فاضلاب جلوی خانه روان است ودربارندگی آب وارد خانه می شود وگاهی تابیش از نیم متر هم آب در خانه شان بالا می آید وبه همین دلیل هم دیوار خانه شوره زده است.خانه ای که فقط اسم خانه را دارد،اما قابل سکونت نیست.سقف و دیوار خانه پر از حشره "ساس" است و شبانه از سقف بر روی شان می ریزد وفقط مجبورند که بیدار شوند وخودشان را بخارانند .هیچکس از گزش این ساس ها در امان نیست."سکینه کمیزی" که سال هاپیش همسرش را از دست داده وبه سختی فرزندانش را بزرگ کرده است ،خانه اش بیش از یک سال ساس دارد و نیاز به تعویض سقف های چوبی که در بارندگی چکه می کند و تعمیر دیوارها دارد.وسایل خانه اش پرازساس و موریانه و... شده واز بین رفته اند. وسایل چندانی ندارد.حتی یخچال هم ندارد و می گوید آب لولهمی خورند و سال ها گوشت ومرغ و ماهی نداشته اند. فقط یک پتو دارد که دربارندگی وسیل دوسال قبل هلال احمر به آنها داده است .پتو شب ها پر از ساس می شود وروزها روی درب و دیوار می اندازند تا ساس ها کشته شوند.چند تکه موکت دارند که شسته اند ،اما جایی برای پهن کردن ندارند.خانه خودشان دیوار ندارد و همسایه ها هم بخاطر ترس از انتقال ساس به خانه های شان اجازه نمی دهند که موکت ها روی دیوار شان پهن شوند تا خشک گردند. شیشه ای را نشانم می دهد که تعدادی ساس را داخلش ریخته است و می گوید هر شب ساس زیادی می آید وگاهی شیشه پر می شود.به هرجایی هم که نشان داده ام ، اما کسی کمکم نکرده تا از شرشان رهایی یابم و مجبوریم با همین ساس ها زندگی کنیم و شب هااز درد گریه کنیم وآرزوی مان این است که شب با آرامش و بدون ساس بخوابم .پارسال باپیگیری خانم های بسیج و مرکز نیکوکاری مسجد حمزه(ع) خانه ام سمپاشی شد ویک ماه ساس نداشتیم، ولی دوباره ساس برگشت و آسایش را از ما گرفت.خواهرم هم شوهرش را از دست داده است،درکنارم زندگی می کنیم و مجبوریم با همین وضعیت بخوابیم.یک چراغ گاز کوچک دست دوم را هم گویا یک فرد خیر به آنها داده است.می گوید فقیریم و هیچکس به فقیر رسیدگی نمی کند. روی دیوار وکنار سیم های برق و روی دیوار که با انگشتان شان ،ساس ها را کشته اند ،آثارساس دیده می شود.چندتکه وسیله در کمد شکسته شان وجود دارد و بسیاری از وسایل و تشک و بالشت را هم که پر از ساس شده اند،مجبور شده اند که بیرون بریزند.هزینه آب وبرق را نمی تواند براحتی پرداخت کنند وترس از قطعی انشعاب دارند.گاهی برنج و... را مرکز نیکوکاری پیگیری می کند واز خیرین می گیرد وبه آنها می دهد که اگر خیرین به این مرکز بیشتر کمک کند،آنها هم می تواند به نیازمندان بیشتر خدمات رسانی کنند.وی تحت پوشش کمیته است و شیشه ای را که پر از ساس بوده و برده ونشان داده ودرخواست کمک کرده است ، اما اثرگذار نبوده است .به استانداری هم رفته وکسی پاسخگویش نبوده است و از همه جا ناامید است وبا دو دخترش که شوهر یکی طلاقش داده وشوهر دیگری رهایش کرده و بادو نوه اش زندگی می کند. بیماری قلبی هم دارد ،اما توان درمان ندارد.البته پسری هم دارد که دوسال قبل درحال عبور  بوده و خودرویی به او می زند ودست وپا و صورتش زخمی وشکسته می شود و هم اکنون پلاتین در پایش گذاشته اند و باعصا می رود.توانایی برداشتن جسم سنگین ندارد.از همسرش جدا شده است.دختری نوجوان دارد و سرپرستی فرزند دیگرش را برادرش برعهده دارد .ماهی یک مرتبه برای قلب خودش وتشنج پسرش باید پیش پزشک بروند. 

درد دوقلوها 

"آرین" و" آرمین" دوقلوی پنج ساله هستند که با مادربزرگ و مادرشان زندگی می کنند.تلویزیون قدیمی کوچکی دارند و روی چادر مادر وروی زمین سیمانی شوره زار در اتاق و جلویش نشسته اند وتماشا می کنند و دست وپای خود را یکسره بدلیل سوزش خارش ساس می خارانند و هر چند دقیقه که می گذرد به مادرشان می گویند که گرسنه اند.یکی باد فتق داشته و پزشکی رایگان ختنه اش کرده و برادر دیگر پول نداشته اند تا ختنه اش کنند. هر دوبرادر که یک دوچرخه کوچک زنگ زده کهنه دارند وباهم بازی می کنند ،محل گزش ساس روی بدن شان را نشانم می دهند که سوزش دارد. مادرشان می گوید که دوسال است که پدرشان رفته واز او خبری ندارد.مادر نگران است که نتواند فرزندانش را به پیش دبستانی و دبستان بفرستند، مشکل مالی دارند و تحصیل هم هزینه دارد. یک شب خواب بوده اند که بدلیل بارندگی آب وارد خانه شان می شود و تا عمق بیش ازنیم متر خانه شان به زیر آب می رود .از یک طرف ساس واز یک طرف هم نم و شوره ، دیوار و زمین را پر از نقش ونگار کرده است.فرش و وسایل شان از  بین رفته است.ملحفه را به عنوان درب سرویس بهداشتی و حمام شان زده اند .دختردیگر خانواده که به علت اعتیاد همسرش طلاق  گرفته و فرزند یک ساله اش فوت کرده است و حالا خود هم افسرده  و غمگین است.این خانواده از مسولان وخیرین می خواهند که سقف ودیوار  خانه شان را تعمیر کنند و وسایل مورد نیازشان را تامین کنند تا آرین و آرمین هم شب ها راحت بخوابند.

علی زارعی/دریا